tomas2921 Online tomas2921 komentáře u knih

Freud Freud Richard Appignanesi

Nezáměrně, ač varován, jsem četl podruhé, ale nešť. Freud přispěl k mé auto-diagnostice. Díky!

04.07.2021 5 z 5

Cesta psychonauta. Díl první Cesta psychonauta. Díl první Stanislav Grof

Přečetl jsem pouze 1. díl této ,,Encyklopedie cest do nitra´´ (druhý díl zůstává, alespoň prozatím, nedočten) a nelituji nákupu. Dozvěděl jsem se, že za mé problémy může poporodní trauma (trauma z porodu). Díky, pane Grofe!

23.06.2021 5 z 5

Vývoj socialismu od utopie k vědě Vývoj socialismu od utopie k vědě Bedřich Engels (p)

Absolutní bomba od tohoto barbudo filosofa!

02.06.2021 5 z 5

Zásady komunismu Zásady komunismu Friedrich Engels

(SPOILER) Konečně víme, kde se vzal, tu se vzal, Manifest komunistické strany. V tomto díle je obsažená spousta myšlenek později adaptovaných právě pro Komunistický manifest.

19.05.2021 5 z 5

Zasvěcenci Plamene Zasvěcenci Plamene Manly Palmer Hall

Celkem se to dá, kupoval jsem to a přečetl jenom kvůli alchymii, ale teda Atlantida, Lemurie a podobné zhůvěřilosti, nad tím jsem jenom kroutil hlavou. Evidentně New Age existoval už ve 20. letech 20. století (viz u nás Pierre de Lasenic, sry, vim, že má spoustu u nás oddaných fanoušků, ALE dimethyltryptamin, kompas duše, srdce a rozumu, byl syntetizován až v roce 1931 a nalezen v lidských bytostech až v druhé polovině 70. let 20. století, takže...

11.05.2021 5 z 5

Ambrosiaster a dějiny spásy v kontextu předaugustinovské západní teologie Ambrosiaster a dějiny spásy v kontextu předaugustinovské západní teologie Vít Hušek

Zajímavá sbírka fanatické patriarchální mizogynie, made by ,,církevní otcové". Aneb jak nám církev vzala Boha a dala místo toho permanentní guilt trip. Ještě jsem nedočetl a už se jí chci zbavit. Fuj, hnus, dejte to ode mě pryč...

19.03.2021

Sázka na kulhavého koně Sázka na kulhavého koně Stanislav Reiniš

Mně se to líbilo. Měl jsem to přečtené za odpoledne. Autor jasně a stručně skoncoval s barbudo filosofem, ekonomem a politikem (Garaudy) - Marxem. Co mu však zůstalo utajeno, je hegelovská lest dějin - čas se pohybuje ve fraktálech = komunistická strana je v přímé ,,časové rezonanci" s katolickou církví... Co zbývá z Marxe je pár filosofických hlášek - dějiny se odvíjí nejdříve jako tragédie, pak jako fraška. Tak kde je ta fraška? ????

17.03.2021 5 z 5

Rukověť bojovníka světla Rukověť bojovníka světla Paulo Coelho

Dostal jsem jí od mámy, myslela si, že by mi mohla prospět, a taky že jo. Neříkám úplně, že mi změnila život, spíš mi ho zachránila, což je asi víc.
Moje hodnocení: 5 hvězdiček.

15.02.2021 5 z 5

Jak vystoupit do inteligibilního světa Jak vystoupit do inteligibilního světa Porfyrios z Tyru

Bomba! Sice budu potřebovat filozofický slovník, ale nešť...

04.02.2021 5 z 5

I-Ťing: Kniha proměn I-Ťing: Kniha proměn neznámý - neuveden

S Knihou proměn pracuji již od roku 2004. Za těch 16 let se u mne ustálil modus operandi: aplikace v mobilu (trojitá úklona, obrácení k jihu, pokud možno čistý pracovní stůl, což je u mne utopie) a metoda ,,komparativní religionistiky'' - porovnání různých vydání, od Jednoduché ke Kapesní a právě Králově. Kniha proměn je pro mě největší psycholog a můj životní kouč. Zajímavá je McKennova metoda, kdy si hexagramy postupně zapisoval a jeho následná práce s ní pod vedením božského Logu - derivace fraktálové vlny, jíž popsal v článku Časová rezonance a knize Neviditelná krajina.

27.11.2020 5 z 5

Žalmy I : žalm 1–40 podle řeckého překladu Septuaginty Žalmy I : žalm 1–40 podle řeckého překladu Septuaginty neznámý - neuveden

Překrásná a dojemná, nejstarší? náboženská poezie. Když jsem dělal první krůčky v křesťanství, připadaly mi žalmy děsně paranoidní. Ovšem teď s žalmistovým světonázorem dokonale souzním. Jak napsal M. H. ve svém vynikajícím komentáři, doufám, že brzy vyjdou další díly žaltáře.

24.09.2020

Dějiny, dějepis a filosofie dějin Dějiny, dějepis a filosofie dějin Stanislav Sousedík

U Augustina a Hegela se práce slušně rozjede. Algebraické rovnice mi připomněly matematický aparát na konci The Invisible Landscape.

19.08.2020 5 z 5

Kniha Ester - v řeckých verzích (Septuaginty a alfa-textu) Kniha Ester - v řeckých verzích (Septuaginty a alfa-textu) neznámý - neuveden

V podstatě souhlasím s Matematickou, jenom se divím, že česká edice Septuaginty jde na přeskáčku: Ester, Izaiáš, Žaltář 1. Možná je to v souladu s masoretským textem, nevím. Přesto děkuji (českým) překladatelům, že se tak bohulibé práce podjali.

18.08.2020 5 z 5

Karel Hynek Mácha - Dílo 1: Máj, básně, dramatické zlomky, dopisy Karel Hynek Mácha - Dílo 1: Máj, básně, dramatické zlomky, dopisy Karel Hynek Mácha

Chudák Mácha. Ve spoustě věcí se s tímto největším básníkem českého romantismu shodujeme; ve spoustě věcí se rozcházíme... Tak už to bývá.

26.07.2020 5 z 5

Angličtina pro lamy 2 Angličtina pro lamy 2 Ladislav Čech

Přečetl jsem oba díly a líbilo se mi to. Místy filozofické, dokonce i teologické (Neposkvrněné početí)!

20.06.2020 5 z 5

Umění najít pravou míru Umění najít pravou míru Anselm Grün

Taky to byla má první grünovka doporučená jedním čerstvě pokřtěným spolukřesťanem a dá se říct, že nezklamala. Je tam vše, od Ježucha až po Junga. Osvěžující.

14.06.2020 5 z 5