Thrawn89 Thrawn89 komentáře u knih

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Pokud bych měl hodnotit knihu jen podle svého čtenářského zážitku, dal bych tři hvězdy. Kniha je vtipná, lehce a příjemně se čte a samotný hlavní námět patří mezi ty, které mě baví. Na druhé straně kniha se rychle vyčerpá a závěr je vyloženě slabý (v zásadě žádný není). Kniha ne zcela vyčerpala svůj velký potenciál a celkově proto nenaplnila mé očekávání. Nakonec jsem však jednu hvězdu přihodil, protože kniha mé vedle svého čtenářského významu také význam společenský. Ukazuje totiž, i když místy trochu nuceně a přemrštěně, relativismus a financializaci (všechno je hodnoceno pouze dle toho, zda to má ekonomický efekt) naši společnosti (a naše je na tom ještě hůř než ta Německá), což se nám může, jak kniha ukazuje, velmi vymstít.

03.01.2014 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Kniha je naprosto geniální (byť velmi náročnou) analýzou bezmocnosti člověka stojícího tváří v tvář byrokratické mašinérii. Taková mašinérie funguje tak, že člověku stále dává naději, ale ihned ji zase bere zpět, slibuje člověku pomoc, ale nakonec mu sdělí, že to není v její kompetenci. Je to mechanismus bez středu, bez konečného arbitra, mechanismus, kde nikdo necítí a ani nemá odpovědnost. Tato kniha je často interpretována jako kritika totalitarismu, mě však po jejím přečtení spíš napadají příměry se současností: Nadnárodní organizace, call centra, všudypřítomná byrokracie a autokontrola...

19.12.2013 4 z 5

Žid Süss Žid Süss Lion Feuchtwanger

Výborná kniha, od Feuchtwangera jedna z nejčtivějších. Skvěle je zde vykreslená atmosféra antisemitských předsudků, ale také vlivu peněz na politiku a touhy po moci. Sám ústřední hrdina, rozerván mezi vlastní arogancí, mocichtivostí, vírou v peníze a láskou ke své dceři, nakonec končí tragicky, ale s pochopením toho, co je v životě důležité. Jednoznačně doporučuji.

19.12.2013 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Ne tak čtivé, ne tak emočně silné jako 1984, ale svým obsahem zásadnější pro dnešní svět. 1984 byl román varující před nebezpečími totalitních režimů 20. století, tato kniha varuje před tím, čím jsme dennodenně obklopeni dnes, konzumní a zábavní společností, která rozkládá základní morální hodnoty.

28.09.2013 5 z 5