Teckovana Teckovana komentáře u knih

Vystrkov Vystrkov Tommi Kinnunen

Vystrkov je v podstatě doplněk a pokračování románu Čtyřcestí, s nímž tvoří harmonický celek. Komu se líbila první kniha, bude víceméně spokojen. Pokud někdo ale Čtyřcestí nečetl, bude se v ději Vystrkova orientovat mnohem hůře. Doporučuji neobracet pořadí těchto knih.

24.02.2019 4 z 5

Mladík, který se opozdil Mladík, který se opozdil Kenzaburó Óe

Pro pochopení mentality celé generace Japonců traumatizovaných porážkou ve 2. světové válce je tento román velmi užitečný. Navíc je kniha i dnes docela aktuální, alespoň co se týká provázanosti současné politiky s médii.

27.07.2018 4 z 5

Zeami Motokijo: Poučení hercům Zeami Motokijo: Poučení hercům Denisa Vostrá

Komentovaný překlad traktátů slavného kjótského herce. Odborný text o herectví byl původně určený především pro herce tradičního divadla nó, proto je poněkud hůře stravitelný pro běžné čtenáře. Nicméně zasvěcený úvod od Denisy Vostré, poznámkový aparát, obrazová příloha a slovníček japonských výrazů knihu přibližují laické veřejnosti.

26.07.2017

Končím Končím Philippe Claudel

Méně známá próza od pozoruhodného autora. Mladý vdovec s malinkou dcerkou přehodnocuje svou nemorální práci a hledá nový smysl života. Stylově trošku podobné Atiku Rahímímu, jen o něco depresivnější.

01.03.2017 4 z 5

Zvěsti z temné věže Zvěsti z temné věže Kjóka Izumi

Romantický příběh z japonského středověku, který by určitě stálo za to uvést na jevištích. Izumi Kjóka byl autor velmi originálních povídek, románů i dramatických textů. Je škoda, že v češtině jich není dostupných více.

13.05.2024 5 z 5

Kouzlo šerosvitu: Úvahy o japonské kultuře Kouzlo šerosvitu: Úvahy o japonské kultuře Antonín Líman

I přes dílčí výhrady k některým názorům je to velmi zajímavý studijní materiál, zejména pro začínající japanofily. Mrzí mě, že autor už další eseje na dané téma nenapíše.

29.04.2024 5 z 5

Cesta až na dno zrady Cesta až na dno zrady Josef Bartovský

Tato propagandistická brožura byla sepsána Bedřichem Reicinem, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Bed%C5%99ich_Reicin

18.12.2023

Madam Život Madam Život Ahmet Altan

Tohle není pouhá romance o láskách jednoho studenta, ale tak docela to není ani brilantní esej o světové literatuře. Je skvělé, že se k nám tento román dostal, ačkoli zatím pouze ve slovenské verzi. Turecká literatura nám má mnoho co nabídnout a Ahmet Altan určitě patří k jejím nejlepším reprezentantům, i když vlastní země jej za jeho dílo nezřídka "odměňuje" dlouhým pobytem ve vězení.

14.11.2023 5 z 5

Deň za dňom Deň za dňom Etela Farkašová

Pěkná filozofická a psychologická sonda do duše mámy postiženého syna.

18.10.2023 4 z 5

Rebelka z Istanbulu Rebelka z Istanbulu Elif Shafak

Tento román není tak triviální, jak to zpočátku vypadá. Idylka se malinko kalí tím, jak dochází k odhalování nepříjemných událostí z nedávné i vzdálenější minulosti. Vše nakonec vrcholí tragickým rozuzlením, ale není to depresívní kniha a i bez této zápletky by určitě stála za přečtení.

08.08.2021 4 z 5

Pnin Pnin Vladimir Nabokov

Úsměvná kniha o neradostném osudu jednoho ruského exulanta a vysokoškolského pedagoga. Lolita to není, ale typický Nabokov ano.

18.05.2021 4 z 5

Stezka podél cesty Stezka podél cesty Egon Hostovský

Egon Hostovský v této novele reflektuje své vlastní zkušenosti se sadistickým profesorem matematiky a zdánlivě obyčejný příběh nechává gradovat až do posledních stránek. Dostojevského Zločin a trest byl autorovou přiznanou inspirací pro toto psychologické dílko.

13.05.2021 3 z 5

Barbora Hlavsová (Skleněný vrch) Barbora Hlavsová (Skleněný vrch) Jaroslav Havlíček

Ačkoli jde o filmový námět a scénář, rukopis Jaroslava Havlíčka je dobře poznatelný. K vidění doporučuji i samotný film s vynikajícími herci.

22.04.2021 4 z 5

Osvoboditel se vrací Osvoboditel se vrací Egon Hostovský

Osvoboditel se vrací z exilu s velkou slávou a jeho rodina a lidé v jejím okolí jej očekávají s obavami a různými protichůdnými představami o budoucnosti. Velmi vtipná a trefná divadelní hra, je vidět, že Hostovský poznal svět diplomatů a politiků zblízka. *****
Epidemie je zase pěkná psychologická sonda do myšlení muže v krizi středního věku, který po ztrátě zaměstnání znovu hledá své místo na slunci. Trochu bizarní novela o tom, jak vznikají konspirační teorie. ****
Obě díla jsou stále aktuální a lze je doporučit i pro dnešní přemýšlivé čtenáře.

11.03.2021 4 z 5

Revoluce! Revoluce! Ivan Binar

Binarova románová reflexe československých dějin 20. století je svérázná, pokřivená do absurdního šklebu. Zdá se, že jsme odsouzeni své dějiny neustále opakovat. Není to špatné, děj je napínavý, některé situace opravdu vtipné, někdy úsměv poněkud zamrzá, nicméně autor rád opakuje již použité dialogy a popisy, takže je možné, že slabší povahy knihu nedočtou. Co oceňuji velmi, je autorův zasvěcený pohled na naši justici, vězeňství a politiku obecně, Kafka by to nepopsal lépe. Slušných 70%. :-)
PS: Docela mě zaráží anotace knihy, která vyzrazuje téměř veškeré zápletky románu až po poslední kapitolu. Rozhodně nedoporučuji číst anotaci předem. :-(

20.02.2020 3 z 5

Sakura ve vichřici Sakura ve vichřici Joe Hloucha (p)

Romantický sen o dokonalé zemi Japanu a o životní lásce. Spíš než skutečnost kniha odráží autorovy fantazie o této téměř neznámé, ale o to více fascinující zemi. Všechny japonské ženy jsou krásné, krajina je tam úchvatná a lidé hrdí a nezkažení. Autor měl sice z literatury nastudované japonské pohádky a místní zvyky, nicméně vše tradiční si až příliš idealizoval a evropské vlivy v Japonsku šmahem odsuzoval. Pozitivně hodnotím původní ilustrace, které této knize hodně pomáhají z průměru červené knihovny s vůní exotiky. Pro dnešní japanology víceméně nepoužitelné.

22.03.2019 3 z 5

Dobyvatel Dobyvatel Nedim Gürsel

Příběh o lásce k městu, které je třeba za každou cenu dobýt, a o jedné sexem posedlé ženě, které je nutno se zbavit, aby mohl být napsán román o Dobyvateli.

06.01.2019 4 z 5