Madam Život

Madam Život https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484846/bmid_madam-zivot-VU0-484846.jpg 4 10 4

Úžasný príbeh citového vzplanutia medzi mladým mužom a zrelou ženou, ktorá mu ukáže iný pohľad na zmysel života. Kniha, v ktorej kľúčovú úlohu zohráva rozprávačova prvá láska – literatúra. Pretože v meste, kde vládne strach, ho môže zachrániť len predstavivosť. Mladý rozprávač Fazil študuje ďaleko od domova. Po otcovej smrti dostal štipendium a prenajíma si izbu v skromnej ubytovni, ktorou prechádzajú nezabudnuteľné postavy v snahe prekĺznuť trhlinami v hrôze doliehajúcej na mesto. Fazil pracuje ako komparzista v televíznej šou a práve tu stretne zmyselnú ženu, ktorá ho očarí. Jej meno Hayat v turečtine znamená život a práve vďaka nej objaví jeho rôznorodosť. Láska a jej odtiene sa stávajú metaforami túžby po slobode v uzamknutej krajine. Vo Francúzsku román dostal Prix Fémina 2021.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Inaque

Lady Life

Teckovana
14.11.2023 5 z 5

Tohle není pouhá romance o láskách jednoho studenta, ale tak docela to není ani brilantní esej o světové literatuře. Je skvělé, že se k nám tento román dostal, ačkoli zatím pouze ve slovenské verzi. Turecká literatura nám má mnoho co nabídnout a Ahmet Altan určitě patří k jejím nejlepším reprezentantům, i když vlastní země jej za jeho dílo nezřídka "odměňuje" dlouhým pobytem ve vězení.

Jurajovamaka
28.02.2023 5 z 5

Príbeh citového vzplanutia medzi mladým mužom a zrelou ženou, ktorá mu ukáže iný pohľad na zmysel života...
Hoci som sa ku knihe vrátila po istom čase, našla som v nej zaujímavé postrehy, myšlienky...napríklad PEKNÉ ŽENY NECHAJME MUŽOM BEZ PREDSTAVIVOSTI...

adorjas
30.08.2022 3 z 5

3,5* - romantická dejová linka medzi mužom a 2 ženami ma nezaujala, ale pobavilo, že kým on mohol mať 2 baby, tak sám žiarlil na možnosť, že by jeho baby mali iných mužov- holt, asi kultúrna odlišnosť, kde mnohoženstvo je viac normálne v spoločnosti ako u nás ;) A teda, romantická dejová linka ma nezaujala, aj keď popisy krás Hayat aj Sily boli pekné a dokonca autor vyzdvihoval aj ich intelekt.
No ale, čo teda bavilo? Popisy literatúry, hlavne krátke úryvky z prednášok na vysokej školy, kde sa vyzdvihovala úloha kritikov, literatúry, príbehu, a podobne.
Takisto, bolo krásne sledovať prerod hlavnej postavy, ktorá sa od pasivity posunula k aktivite a postupne si uvedomila svoju slobodu a možnosť voľby, že si nemusí zatvárať oči, ale môže sa politickej realite pozrieť do očí.

"Všetko je klišé, láska, zraniteľnosť, strach, chudoba, túžba, zrada. A všetky tieto klišé obsahujú druh právd, ktoré môžu človeka ľahko zlomiť. Ľudia žijú, trpia a umierajú obklopení klišé.
Kedy sa narodíte, zomriete, do koho sa zamilujete, rozídete, sú všetko náhody. O našom osude rozhodujú náhody, čo nám bráni pochopiť, že všetko, čo sa nám deje, je len séria klišé. Keďže nemá zmysel rebelovať proti klišé, búrime sa proti náhodám. Nemali by sme sa pokúšať uniknúť pred bežnými pravdami, ktoré sú len sériou klišé a náhod. Pretože to je miesto, kde literatúra spolunažíva so životom."

booklovertina
10.04.2022 4 z 5

Romantické príbehy veľmi nemusím, no aj pri nich dokážem urobiť výnimku, obzvlášť ak (podobne ako v prípade Madam Život) nejde len o takú tú typickú slaďárnu, ale o príbeh, ktorý ponúka i čosi viac. Nuž, Ahmet Altan nám presne to "čosi viac" doprial. Na pozadí neustále sa zhoršujúcich spoločenských pomerov a narastajúcej totality v Turecku nám prostredníctvom Fazila a neľahkej situácie, v ktorej sa po smrti otca ocitol, vykreslil príbeh lásky, slobody a života.

Na jednej strane príbeh vášnivý, plný radosti, dobrodružstiev a nespočetných túžob, na druhej strane tragický, prešpikovaný nerozhodnosťou, paranojou a strachom. Materiálne istoty a spoločenské postavenie sa menia na život v tiesnivých podmienkach kvázi komunitného centra a jediný spôsob, ako si udržať štatút študenta milovanej literatúry, je nájsť si prácu v dosiaľ nepoznaných sférach. Ak by ste však čakali, že strata otca a s tým spojená strata ideálov, položí Fazila na lopatky, boli by ste na omyle. Život sa mu síce rapídne zmení, no nie len v negatívnom zmysle.

Do centra diania sa dostáva žena... Respektíve ženy. Na jednej strane zrelosť, sebavedomie a akási ľahkovážnosť, na strane druhej umiernenosť, spoločné záujmy a ambicióznosť. Altan sa pohráva s ľúbostným trojuholníkom plným kontrastov a prostredníctvom dvoch diametrálne odlišných vzťahov približuje rozmanitú esenciu života i konflikty s ním spojené.

"To nebol život, ale peklo. Ľudia nemajúci čo do úst sa upaľovali na uliciach, otcovia bez roboty páchali samovraždy (...), fízli zatýkali disidentov, firmy bankrotovali, zamestnanci zo dňa na deň prichádzali o prácu bez akejkoľvek kompenzácie a toto všetko obostieralo hrôzu naháňajúce ticho. Ľudia nech sa od hladu hoc aj upália, ale hovoriť o tom bolo zakázané."

Madam Život predstavuje akúsi ódu na zmyselnosť a túžbu, oslavu ženy, no zároveň je i znepokojivou spoveďou človeka, ktorý politicky motivované represie pocítil na vlastnej koži. A popravde, hoci celý príbeh hodnotím ako veľmi príjemný, musím priznať, že viac ako ľúbostné pletky medzi Fazilom, Hayat a Silou, ma lákalo práve to spoločenské pozadie či rozjímanie o živote a literatúre.

Ahmet Altan
turecká, 1950