Rebelka z Istanbulu

Rebelka z Istanbulu https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272698/bmid_rebelka-z-istanbulu-xOh-272698.jpg 4 8 5

Rovnako ako kniha Štyridsať pravidiel lásky, aj román Rebelka z Istanbulu je ďalším fascinujúcim rozprávaním tureckej autorky Elif Shafak. Román bol v roku 2008 nominovaný na cenu Orange Fiction Prize. Autorka v ňom na pozadí mystického a multikultúrneho mesta Istanbul opisuje osud rodiny Kazandžiovcov, v ktorej už po mnoho pokolení vládnu ženy a muži zomierajú mladí. Keď sa v jedno daždivé popoludnie v ordinácii lekára zjaví mladé slobodné dievča a žiada, aby mu urobili potrat, ani len netuší, že udalosti toho dňa ovplyvnia život celej jej rodiny. O dvadsať rokov neskôr žije krásna Asya Kazandžiová s početnými príbuznými vo veľkom dome v Istanbule. Mladá žena nepozná svojho otca, a teda ani svoju minulosť a je presvedčená, že taký človek nemá budúcnosť. Keď rodinu navštívi príbuzná z USA, pokojný život Kazandžiovcov sa nečakane zvrtne.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The Bastard of Istanbul / Baba ve Piç , 2006

bubo bubo
17.11.2021 4 z 5

Na začátku jsem si myslela že všechny postavy jsou tak trošku retardované. Pak jsem pochopila že autorka tíhne k magickému realismu, což později potvrdí i Armanušin komentář, že v rodině Kazandžijových si připadá jako v románu od Marquese. Nakonec se mi to i líbilo.

Teckovana
08.08.2021 4 z 5

Tento román není tak triviální, jak to zpočátku vypadá. Idylka se malinko kalí tím, jak dochází k odhalování nepříjemných událostí z nedávné i vzdálenější minulosti. Vše nakonec vrcholí tragickým rozuzlením, ale není to depresívní kniha a i bez této zápletky by určitě stála za přečtení.

adelinka
17.11.2020 4 z 5

Raz hore a potom dolu. Taký bol priebeh môjho čítania. Zaujímavé historicky, Turecko-Arménsko, zaujímavá dejová zápletka.....

lusila
27.06.2020 3 z 5

Miestami nudné, miestami zaujímavé.

Danickaz
06.12.2017 5 z 5

Výborná kniha, som rada, že som si ju požičala. Na konci som už čítala pomaličky, aby mi čo najdlhšie "vydržala". Vrelo odporúčam!
Keďže Turci doteraz neuznali vinu na vyvražďovaní Arménov počas prvej svetovej vojny, rozmýšľala som nad tým, ako mohla turecká autorka napísať knihu o turecko-arménskych vzťahoch a napísať to tak "neturecky". V poďakovaní na konci knihy som našla, že veru som sa nemýlila - v roku 2006 bola v Turecku súdená za "hanobenie turectva" podľa článku 301 tureckého trestného práva. Obvinenia sa zakladali na slovách, ktoré vložila do úst niektorým arménskym postavám. Hrozilo jej väzenie 3 roky. Obvinenia nakoniec stiahli.