tazkykamen tazkykamen komentáře u knih

Atmosféra v marci Atmosféra v marci Peter Kováčik

Socialistická "tragédia" antických rozmerov povedal by som. Autor hlavného hrdinu veru nešetrí a režim kádrovania je pre konanie postáv až fatálny.

23.03.2023 3 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

keď politruk píše o literatúre ktorej nerozumie

16.03.2023 odpad!

Čiernobiela tvorivá fotografia Čiernobiela tvorivá fotografia Petr Tausk

Fantastická skvele napísaná knižka pre začiatočníkov a nielen pre nich. Inšpiratívna aj odborná zároveň.

22.02.2023 4 z 5

Co je to esoterika Co je to esoterika Hans-Dieter Leuenberger

Som presvedčený , že H.D Leuenberger to naozaj myslel dobre a sem tam sa v tých jeho zmätočných úvahách vyskytne aj prinajmenšom zaujímavá hypotéza , ale inak vytvoril nestravitelný a absurdný guláš, čo je paradox , lebo knihu písal s cieľom objasniť v dnešnej ezoterickými knihami zavalenej dobe pojem ezoteriky čo najviac v správnom svetle.

21.01.2023

Čítanie z prachu Čítanie z prachu Ján Stacho

Verše vyťahované z klobúka sa nedajú veľmi označiť za surealizmus , lebo aj ten musí mať hlavu a pätu (aj keď na iných miestach)), no našiel som spôsob ako ich čítať. Pri každej básni som si predstavoval nejaký známy dej, intuitívne čo ma práve napadlo (fantasy. krimi) a básne sa stali formou ,ktorá začala dávať zmysel.

05.01.2023 3 z 5

Prehĺtanie vlasu Prehĺtanie vlasu Ján Ondruš

Ak by Kafka písal poéziu musela by vyzerať takto. Básne zo štvrtého rozmeru )

27.12.2022 4 z 5

Žiarivá Žiarivá Vladimír Reisel

Básne tohto výberu nezakryjú svoj pôvod v nadrealizme ale s ohľadom na čas kedy vznikli ( s výnimkou Mora bez odlivu) sú dobovo poplatné viac než je zdravé , čo je škoda lebo Reiselove "detské hravé rýmovanie" to myslím v najlepšom slova zmysle je úprimná radosť z poézie.

27.11.2022 3 z 5

Tajná kniha Záhorákov Tajná kniha Záhorákov Štefan Moravčík

Veľmi pekná kniha krátkych záhoráckých príbehov a povestí ktorej dominuje " mytológia" Bájneho Záhoria.

25.11.2022 3 z 5

Historie čísla π Historie čísla π Petr Beckmann

Neskutočne buranská a arogantná prezentácia. Presne takto populárno náučná kniha nemá vyzerať !

24.11.2022 odpad!

No a čo No a čo Milka Zimková

Vychodňarské bizarné a v podstate feministické poviedky v ktorých je humor tak divne zaštrikovaný až sa stáva existenciálnym )

20.10.2022 3 z 5

Veľkomoravské legendy a povesti Veľkomoravské legendy a povesti Peter Ratkoš

Čítať tieto legendy bez správneho kontextu znamená cítiť sa ako "celkom tupý" knieža Svätopluk v texte Bulharskej legendy kedy ani za toho boha nemohol pochopiť o čom sa to vlastne pred ním Gorazd a Kliment hádajú s Frankmi. Z umeleckého hľadiska je veľmi pekná atmosférická Chersonská legenda.

09.10.2022 4 z 5

Básnické dielo - Janko Silan Básnické dielo - Janko Silan Janko Silan

Janko Silan je pre mňa lyrický básnik zimných nocí, viac abstraktne citový ako mystický, vyžívajúci sa v precíznych spevavých rýmoch väčšinou abab, ale aj iných. Tento výbor prináša básne z viacerých , ale nie všetkých zbierok. Súčasťou sú aj recenzie a rozbory autorovej tvorby z ktorých ma zaujali tie od Františka Slzu, Jána Gavuru a Jozefa Kútnik Šmalova , ostatné som radšej ignoroval.

04.10.2022 4 z 5

Dni radosti Dni radosti Rudolf Sloboda

Poviedky z úplne prvého obdobia sa čítajú ako mix Wittgensteina a Dalího. Po nich začal autor vlastne písať priamym štýlom rozprávky pre dospelých a posledná poviedka už predznamenáva jeho typicky jednoducho filozofický štýl 80 rokoch. Príbehy to možno nie sú dokonalé . ale treba uznať , že každý jeden dokáže vyvolať silný dojem.

20.09.2022 4 z 5

Triezvenie Triezvenie Juraj Šebesta

Triezvenie je kvalitou veľmi nevyrovnaná zbierka poviedok od talentovaného autora. V humornej polohe ( Velvet Undeground, Otázky života a smrti ,Čakanie na zázrak, Na trhu) exceluje, no ak sa rozhodne byť existenciálne vážny, melancholický a samoúčelne vulgárny (Gitarové improvizácie, Dixieland na Veľkú noc) prepadá sa na štatistickú úroveň. Napr. poviedka Láska v Paríži je dobre napísaná "nudná trápna póza". Pohovor a Zápisnica z ...... mali asi tvoriť s poviedkou Otázky života a smrti akúsi administratívnu satirickú trilógiu, ale na rozdiel od nej sa z nich vytratil humor a pôsobia ako skutočné zápisnice )

10.09.2022 2 z 5

Jablčné jadierka Jablčné jadierka Viera Švenková

Rovnomenná a najvydarenejšia poviedka pripomína Dušana Dušeka a dve ďalšie Vyberte si kartu a Stôl pre dvoch sú intímne sondy (neodpustil som si )) do medziľudských vzťahov. Zvyšok poviedok ako by patril do inej zbierky. V ráznych a príbehovo moralistických zamysleniach autorka hovorí nepoliticky o socializme s ľudskou tvárou.

04.09.2022 2 z 5

Slamienky z Makova Slamienky z Makova Milan Zelinka

Tri poviedky ( Obyčajná poviedka , Môj otec, Vstup do života ) sú správne humorne Zelinkovské, ale ostatné s výnimkou kvalitnej "protialkoholickej"- Hory, myslel som na Elmera, sú poznačené prehnanou sentimentalitou.

29.08.2022 3 z 5

Koko Koko Peter Straub

Telefón, modrá ruža, biely slon.
Možno si Koka prečítam ešte raz, lebo miestami pôsobí ako (rečou jednej z postáv) dokumentárny román a určité fakty začínajú dávať zmysel až spätne. V určitej chvíli štruktúrou a postavami pripomína Spielbergove Čeluste inak je ,ale navýsosť orginálny.Odkazy na Brunhoffovho Babara sú premyslené rovnako ako na hudbu Ellingtona a Charlie Parkera. Straub vytvoril komplexné konzistentné dielo ktorého hlavnou myšlienkou je je ....naozaj čo? Po mnohých uváhach sa nakoniec prikláňam k textu z obalu - hľadanie amerického sériového vraha z dodatkom že príbeh nemá hlavnú postavu, ale hlavné postavy ako si už začínam u Strauba zvykať. Koko je "iba" žánrová psychadelická krimi, ale tej najvyššej kvality.

25.08.2022 4 z 5

Chodníky bez značiek Chodníky bez značiek Belo Kapolka

Občiansky kritická, doplnená citlivými poviedkami, ale bez sentimentu a jednou zaujímavou recenziou filmu Medená veža.

14.07.2022 3 z 5

V tieni Černobyľa V tieni Černobyľa Gustáv Murín

(Mockumentary ?) novela ktorá sa snaží obhajovať jadrovú energetiku na všetkých frontoch. Pokiaľ ste laik minimálne vás donúti pátrať po tom ako to s tou rádioaktivitou vlastne je.

11.07.2022 2 z 5

Prvé slovo Prvé slovo Andrej Reiner

Výber sarkastických fejtónov síce miestami zo zaujímavými postrehmi , ale aj s cynickými pointami.

08.07.2022 2 z 5