t4rk t4rk komentáře u knih

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Znova super ako je už zvykom u Ďura . Príbeh veľmi dobre prepracovaný ,napínavý , neobsahuje nasilu vložené scénky len na zapratanie strán ktoré nudia pri čitani . Už tradične známa trojka pátračov , Jaroš dostal o trošku viac priestoru ako v predchádzajúcich dieloch čo považujem za plus . Komu sa páčil Prešporský prípad určite si užije aj tento diel avšak ten bol pre mňa zatiaľ najlepší. Jediný mínus zbytočné množstvo preklepov v slovenskej verzií (čo však nieje chyba autora ale vydavateľstva ) .

03.11.2016 5 z 5

Stíny povstávají Stíny povstávají Madeleine Roux

Bude to skôr subjektívny názor ako objektívna recenzia kedže som zhruba v polke knihy.

Po rokoch čakania sme sa dočkali ďalšieho prírastku do warcraftu. Pre mňa ako
dlhoročného hráča wowka (2005+ ) to bolo nadšenie keďže každá warcraft kniha/komix/kronika ma svoje miesto v poličke a svet warcraftu ako takého je časť života asi u každého gamer-a .
Pri starých knihách sa človek rýchlo zžil s postavami vybudoval si k nim vzťah poznal oblasti,kuzla, hrdinov či už zo strategie alebo mmočka . Bola to valka prastarých,den draka či zrod hordy kde od prvej po poslednú stranu tie postavy boli vykreslené tak ako sa na hrdinov patrí a človek im fandil.
Aj neznalec warcraftu po ich prečitani vedel zhruba ako dana oblast/prišera vyzera
no hodnotil to bez znalosti lore ako klasicke bečko.
Tu sa dostavame po 8 rokoch konečne k novej knihe a tou je Shadow rising . Ak ste prestali hrat wowko v dobe wotlk-cata alebo snad po legione (tam aspon človek vie čo je manabomba ktoru spomina Jaina )a nesledujete pribeh ako taky (cinematicy.wowlore,..) vačšina tych postav bude skôr zbytočna pre bežneho čitatela ako prospešna .
S tym pri starych knihach problem nebol - rhonin bol magič ktory všetko pokazil
krasus drak nič tažko pochopitelne :-D

Tu sa pribeh toči v obdobi konca BFAčka začiatku Shadowlands čo nieje štastna volba kedže už bfa nebol vyherny datač takže niektore veci budu pre neznalcov wowka skôr chaos . Ďalšia z veci ktora mi kusok vadi že sa doposial pribehovo v tej knihe a to som okolo polovici nič nestalo. kapitoly sa striedaju z pohladu aliancie a hordy vždy asi po 10stranach čo je plusove ak nemate radi siahodlhe pribehy .
Z pohladu aliancie sa vlastne nič nedeje dve postavy hladaju tretiu.
Z pohladu hordy max pasaže Zekhana a Talanji. To aspon kusok zachranuje knihu kedže sa od Zekhana nečaka nič len aby sleduje situaciu :-D

Za hlavný minus považujem štyl pisania, nehovorim preklad(ten je zvladnuty super tak ako sme pri wow knihach zvyknutý) ale ta autorka fakt nevie pisať putavo .
Skôr mam pocit ako by jej blizz len podsunul tu je sylvanas ona je ta zla,toto je anduin on je ten dobrý do toho zapoj konflikt horda-aliancia viac nepotrebuješ vedieť .

Nie že by ma to nebavilo ale tam kde sa človek zžije s mladým durotanom ako
bojuju s talbukmi na draenore vznika jeho priatelstvo s orcom z druheho klanu a zachrania ich drenaji (ina kniha) tu neni potreba sa zžit s ničim . Postavy pôsobia plocho ako keď vezmete quest pozrete na mapu a idete na dane miesto než si prečitať čo sa stalo a prečo v tom queste mate zohnat to a tamto .
Takže ak niekto ma rad warcraft knihy ako pisal Knaak či Christie Golden ktore minimalne hrača držia v napati tu to nedostane.

Prirovnal by som tuto knihu k starwarsu (ep 7-8-9) . Vlastne to človek ani nechce čitať/vidieť ale pozrie si to len preto že ma k tomu dlhoročný vzťah tak ho to láka ako Gluma prsteň , vedieť čo bude dalej a kam to smeruje no každým ďalšim kuskom pribehu sa to skôr zhoršuje - hlavne keď sa beru taketo pseudoautorky (s titulom bestseller autor..) na pisanie pribehov kde ju najviac asi bavila časť Shawových G-romance s Flynnom...
Suma sumarum je to warcraft no nieje to warcraft. bez znalosti BFAčka ten pribeh nema zmysel pre kopu ludi . A zaroveň sa nič nove nedozvie čitatel čo by ho malo zaujimať .
Pokračovanie až dočitam do konca

//edit : PO dočitani knihy dokonca ten pribeh pôsobi skôr ako priemerna fanfiction než román z univerza akym je Warcraft. Skôr než s citom pisana kniha to je na rychlo zbuchaná zaležitosť od niekoho kto k warcraftu ani z rychlovlaku nepričuchol .AK čakate epicky nabitý pribeh ako je pri warcraftoch zvykom tuto knihu radšej vynechajte .
Nieje tam nič čo by obohatilo lore či pribeh ako taky . Spoiler // Posledna kapitola je prakticky zhrnuty cinematic na shadowlands .
Jedna hviezdiČka za to že warcraft ako univerzum je .. no veď viete..jednoducho super ale druhu nevidim za čo dať a to ma mrzí . Tato kniha moc neočarí ničim pri porovnani s tymi ktore vyšli doposial.

20.09.2021 1 z 5

Prízraky na Devíne Prízraky na Devíne Juraj Červenák

Dočitane a spokojnosť . Pre milovníkov fantasy ako je Zaklinač určite dobra voľba rovnako ako aj pre toho kto ešte nečítal černoknažnika. Je to samostatný ucelený pribeh , znova vychádza z historických udalostí v ktorých vymyslené od toho skutočného ťažko rozoznať . Nieje nutné čítať predošle diely aby sa čitateľ oboznámil z hlavným Hrdinom a jeho spoločníkom . Kniha neobsahuje hluché miesta ma spád len je krátka takže ju za víkend zvladne každý knihomol - ale to je daň za dobrý a napínavý pribeh . Pre mňa osobne zatiaľ najlepší diel Černokňažnika .

20.05.2016 5 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Z celej serie sa jedna zatial o najslabši diel . Keby nevznikne nič sa nestane lebo nijako neobohatil seriu.
Kym Vlk a dyka ako solovka Barbariča fungovala , Les prizrakov ako solovka Steina tiež , Jaroš nieje postava ktora udrži dej zaujimavy po cely čas .
Je to ta vedlajšia postava ktora môže hrať vždy len " druhe husle " čiže ako doplnok pôsobi cool - ale nie na to aby ma vlastny diel . Na to je zbytočne moc temny a vlastne nesamostatný aby o ňom chcem celu knihu . Presne tam kde Barbarič vždy trepol daku blbosť či Stein moralizoval , Jaroš hold nema tu trefnu osobnosť ako dvaja spoločnici .
Prakticky sa prvych skoro sto stran neudialo nič zaujimave čo v minulých dieloch bolo prave naopak.
Kym najzaujimavejšie v celom tomto diely bol uvod s čertom , zaver pôsobil naozaj rychlo ukončený .

11.11.2023 3 z 5

World of Warcraft: Kletba worgenů World of Warcraft: Kletba worgenů Micky Neilson

Sympaticky pribeh, prijemne nakreslený (nemusi sediet každemu hlavne ak čitate marvel hoc tento je od DC ma svojsku kresbu ) zobrazuje pôvod worgenov a ich prekliatie hoc jedna vec mi zmysel nedavala (to by bol však spoiler ) . Niesom sice fanušikom aliancie a rasy worgen predsalen su to mutanti na pohlad a divne to chodi v hre wow :-D (for the horde ! ) ako takej ale tu som si to užil a bolo super sledovať pohlad z druhej strany . S pomedzi komixov warcraft by som povedal najlepšie spracovaný - kde každou dalšou stranou pribeh nabera na kvalite

26.09.2021 5 z 5

Krvavá Rose Krvavá Rose Nicholas Eames

S odstupom času (viac ako polroka ) po re-readingu sa stale neviem zbaviť pocitu že nam
autor v každej kapitole minimalne raz stale tlači do pozornosti "je to hudobna skupina ktora ide po turne " len som to obliekol do fantasy šatu lebo je to cool než obyč. ludia v dnešnej dobe veď koho zaujima pribeh kapely ktora prespava kadetade po hoteloch
-takto to ma aspon lepšie predaje .
Medzi riadkami sa to da brať ako dostali sme quest ideme z bodu A do B
tam zabijeme draka dostaneme odmenu to by bol ten lepši pripad 4 z5 fantasy na tom vždy zabodovalo .
Ano ma to byť o hudobnej skupine ale stale je tam či priamo alebo nepriamo vtlačane pomyselne "to " čo mi znižuje pocit fantasy-like hrdinov . Ma to byť aj High Fantasy
k čomu nabada aj anotacia no v pribehu ostava stale ta pachuť že je to pribeh len hudobnej skupiny ktora sa prebija koncertami. Pri prvom diely to nevadilo až tak , ok je to niečo nove - tu to bolo to iste recyklovane s troškou upravy a s inymi postavami ktore nezaujmu až tak ako pôvodne osadenstvo skupiny .
Osobne som viac pocitoval pri prvom diely to fantasy hlavne v uvode , bolo to však asi aj tym že v tej dobe nebola nijaka zaujimava fantasy kniha v novinkach tak som siahol po prvej vačšej knižke s peknym obalom .
Takto to vlastne splna čo sa tyka fantasy snaď len rasy a prišery D&D /drači doupe ladene
ale chyba tomu ten nadych fantasy. Sice ma za to vačšina skôr ukamenuje ale na fantasy to nema tu epickosť kde človek zaživa plavanie v krvi,špinu na každom rohu či hrdinov s ktorými sa zžije .

V jednotke som ten pocit až tak nemal tam to bolo tak 70:30 tu skôr 30:70 a to aj pri znovu čitani som sa neraz pristihol že knihu odkladam lebo nenuti ma obracať strany ako pri jedničke .
Ďalšia vec ktora mi poslednu dobu vadi pri knihach (ano je to pre lepšiu predajnosť
treba zaradiť lgbt vztahy do fantasyknih či pribehov hoc to nijako dej neovplyvní max o par stran natiahne a roztopí nejednu teenegerku..
Je to skôr smutné ako prinosne,lebo koho zajimaju take veci pri high/epic fantasy
ma čitať fanfiction či romantiku pre nasťročných..) .
Aby však nieje nazor len o minusoch na prvotinu teda druhotinu je to fajn kniha ktora
si najde svojich fans ktorym stači ina rasa ako človek k tomu aby to je pre neho naozaj fantasy..
Ma to však aj dobre momenty aj vtipne no nema to už pomyselne " to " ktore jednotka nastolila :D

20.09.2021 3 z 5

World of Warcraft: Šaman World of Warcraft: Šaman Paul Benjamin

Druhá z amerických mang vo svete Warcraftu ( ktore sa čitaju odpredu nie ako tradične mangy ) keď ešte Azeroth bol ten super svet ktorý mali všetci tak radi ;) Tento krát cela písaná o shamanoch - narozdiel od prveho dielu legends neobsahuje rôzne krátke príbehy na pokračovanie ale jeden ucelený naprieč celou knihou (nečakane kedže sa vola Shaman ) :-D .
Príbeh prelína minulosť a prítomnosť vtedy aktuálneho datadisku Cataclysm . Vizuálne mi prišiel tento diel prehladnejši / v prvom diely bol text sem-tam ťažšie čitateľný pri vykreslených stranách na pozadí sa to zlievalo .
Pre fanúšikov ďalší zaujímavý príbeh obohacujúci už tak veľký svet z pohľadu shamanov a spoločenstva earthen ring .
Pre ne - hráčov wowka ľahko pochopiteľný aj bez znalosti herneho sveta príbeh , ktorý je uzavretý takže nieje nutne čitať x desiatok ďalších dielov .
Snáď na "treti diel " kedže prvý bol zo serie Legends ( 5dielov ) druhy zo serie Class (3 diely ) nebudeme čakať ďalšieho polroka .

09.06.2022 4 z 5

Před bouří Před bouří Christie Golden

Tak tu mame v poradi druhý román po dlhom čase nevydávania knih v preklade z univerza Warcraftu - na ktorý sme nemuseli čakať x rokov .
Tentokrat v podaní Christie Golden u ktorej je kvalita herných románov na pomyselnom vrchole .
Ak by som porovnával Stíny povstavaji a Pred bouri tak tu človek dostane presne to čo v knihe od Madeleine nie..
- Zaujímavé postavy , príbeh ktorý ma pointu, humorne scénky no zároveň aj emócie či uveritelnosť a premyslene konania postáv .
Či už je to Vellcindin pribeh o odlučeni od jej partnera či vytvoreni rádu ale aj o tom že undeadi nejsu len nemysliace opice ale maju svoj príbeh z minulosti . či Sapphronettin milostný život , hádka o robotickeho papouška - je to dačo čo človeka baví a stránky sa tak otačaju podstatne s väčšou chuťou ako pri druhej spomínanej knihe .
Vo výsledku je to príbeh ktorý baví,poteší a určite viac takých veci od skúsených autorov akými Christie je než náhodne vystreli do tmy v podobe Madeleine Roux .

19.11.2021 5 z 5