Syllvanium Syllvanium komentáře u knih

Chci sníst tvoji slinivku (komiks) Chci sníst tvoji slinivku (komiks) Joru Sumino

Tohle čtení byla emocionální jízda. Je úplně jedno, že od začátku víte, jak to dopadne, je úplně jedno, kolikrát je nevyhnutelnost konce v příběhu zmíněná, stejně na konci posmrkáváte a brečíte jako puberťačka, protože tahle adaptace novely má sílu a... je zkrátka ze života, i když to zní jako klišé.
Nečekejte romantiku, nečekejte sladkobolné řečičky; hlavní myšlenka je Carpe Diem, protože nevíme dne ani hodiny, a odcházet ze života s lítostí nad tím, co všechno jsme neudělali, co jsme neřekli a co jsme neprožili tak, jak jsme si představovali, je lítost zbytečná a dá se jí předejít. Na knihu o nevyhnutelnosti smrti je to kniha úsměvná, hrdinka se svou smrtelností a pomíjivostí nenechává úplně zdeptat, naopak se snaží zbývající čas využít příjemně i smysluplně, což je fajn změna.
Poznámka na okraj: ne, k požírání orgánů mezi postavami nedochází; tato aktivita zůstává pouze u slovních náznaků a nikoho z účastněných kupodivu nevyvádí z míry. :)

08.05.2022 5 z 5

Chování nočních motýlů Chování nočních motýlů Poppy Adams

(SPOILER) Knihu mám doma už spoustu let a tak jsem se rozhodla o znovu-přečtení a osvěžení vzpomínek na děj. A musím říct, že teď knihu vnímám ještě silněji, než tehdy.
Hodnocení stále nechávám vysoké, protože smysl pro detail, s jakým je kniha psaná, je úctyhodný. Právě v detailech je čtenáři postupně odkrýváno, že vypravěčka Ginny je poněkud zvláštní osoba - upíná se na svět hmyzu, kterému dokonale rozumí, ale svět lidí a interakce s nimi ji mate svou nahodilostí. Sama sebe vnímá jako racionální ženu, vědkyni, která zkrátka potřebuje znát důkazy, než dojde k jistým závěrům, zatímco okolí ji vidí jako podivínskou a zvláštní starou bábu, co už léta žije zavřená v chátrajícím venkovském sídle z viktoriánské éry. Ginny sama sebe vnímá jako silnou a praktickou ženu, která držela rodinu pohromadě - nechávala otci čas na výzkum, protože ho nic jiného nezajímalo; starala se o matku, kterou závislost na alkoholu dováděla k záchvatům zuřivosti; a všemi silami se snažila uchránit od této ošklivé pravdy svou milovanou sestřičku Vivi. Jenže když se Vivi po dekádách vrací zpátky domů, aby na stará kolena opět stmelila sesterské vztahy, ukazuje se, že realita, kterou vidí Ginny, je pokřivenější, než se na první pohled mohlo zdát. Za drobnými náznaky výstřednosti, které nám vypravěčka popisuje jako čistě praktické postupy a osvědčenou rutinu (ať už mluvíme o rituálu stlaní postele, který trvá téměř hodinu; posedlost přesným časem; schopnost duševně se distancovat od fyzického těla při čemkoliv, co hrdince není příjemné nebo si odmítá přiznat; neochotu vstupovat do jistých částí domu, aj.), se skrývá odlišnost, která není v příběhu nikdy přímo pojmenovaná, ale čtenáři s trochou důvtipu bezpochyby dojde. Vivien, která se po letech pokouší konfrontovat svoji "racionální sestru" s realitou, na své snahy ošklivě doplatí, a čtenář zůstává konsternován tím, jak Ginny své chování a postupy přirovnává k chování hmyzu a omlouvá tak své činy.

Celý děj knihy stojí na protimluvech toho, co vnímá vypravěčka, a co vnímá okolí kolem ní. Autorka děj odkrývá postupně a dává si načas; tempo knihy je pozvolné, lehce znepokojivé, ale nijak extrémně negraduje, spíš se pohybuje v pravidelných intervalech jako tikající hodiny, kterými je ústřední postava neustále posedlá. Po přečtení poslední stránky je jasné, že tohle je jediný závěr, ke kterému se dalo dojít. Méně vnímavým čtenářům tak příběh bude připadat nedotažený, pouze náznakový a neuzavřený, ale pokud máte smysl pro detail a neruší vás dlouhé pasáže ze života a chování motýlů, kterými je děj bohatě prokládán (a entomology mezi vámi zajisté potěší), z knihy vás bude mrazit. Je to nevšední čtení a krásná ukázka toho, jak život v ochranné bublině a deziluzích deformuje a poškozuje nejvíc právě ty, kteří ji vybudovali.
A rozhodně platí: nesuďte knihu podle obalu, sakra už! Mnoho čtenářů zde vyzdvihuje obálku, která je ke knize zlákala, a následně si stěžují, že to nebylo úplně ono - kdyby nejdřív knihu otevřeli a pár vět přečetli, zjistili by, že to není jejich šálek kávy a těchto výlevů by zde bylo o poznání méně.

(SPOILER: v knize je naznačena jistá míra poruchy intelektu; osobně jsem došla k závěru, že vypravěčka byla mírně postižená a pravděpodobně trpěla i poruchou autistického spektra; v knize je řečeno, že Ginny vždy vypadala trochu jinak, a především věci jinak vnímala, což je nejlépe ilustrováno v popisech sexuálního obtěžování ze strany otcova kolegy, nebo v popisech klubání motýlích kukel, které slyšela v noci hlasitě praskat i přes celé patro domu, což je samozřejmě nemožné. Dalším faktorem je i kapitola popisující náhradní mateřství pro Vivi a Artura - dítě zemře krátce po narození, následkem přidušení. Vivien se na dítě dívá se zděšením a odmítá se ho dotknout, zatímco Artur jej chová, obdivuje jeho "moudrý pohled" a následně své družce vyčítá její přístup slovy: "Dítě si nemůžeš vybírat, musíš ho přijmout takové, jaké je." - což je téma, které se prolíná celým příběhem, vezmeme-li v úvahu, jak opilá matka vyčítala Ginny, že jí "zničila život" a jak se otec úporně snaží, aby se Ginny cítila začleněná a normální. Postižené dítě bylo v době, ve které je příběh zasazen, stejné stigma, jako neplodnost. Ginny tak po celou dobu své existence nemá ponětí o tom, že je jiná, naopak je skálopevně přesvědčená, že jiní jsou všichni ostatní, protože nikdy nebyla konfrontována s realitou. Uzavřela se ochranné bublině, kterou kolem ní vybudovali její rodiče, upnula se na život motýlů a sama se stala pouze vegetující kuklou, která odmítá dojít k jakékoliv proměně. Když pak končí v ústavu, který jí ale svým řádem vyhovuje, přizpůsobí se novému prostředí a dál žije svým vegetativním způsobem, ve svých iluzích.)

08.05.2022 5 z 5

Sidonie Sidonie Tereza Srbová

Jsem nadšená! Grafická stránka je originální a neokoukaná, životní příběh je zachycen silně a emotivně, a citace z korespondence Sidonie s osobnostmi literárního a uměleckého světa jsou překrásnou třešničkou, která doplňuje celý tento počin - a to nemluvím o herbáři a květomluvě!
A pro čtenáře, kterým tato osobnost dodnes nebyla známa, je v knize přiložen stručný životopis hraběnky Nádherné, který vám dodá potřebný kontext k četbě. Neváhejte a čtěte, prohlížejte, kochejte se - nebudete litovat.

07.05.2022 5 z 5

Medvěd Wrr - Zachraň knižní svět! Medvěd Wrr - Zachraň knižní svět! Michal Široký

Medvěd Wrr a jeho knižní svět je můj oblíbený vesmír. Doporučuju přečíst obě knížky po sobě, první "Po přečtení zavřít," následně "Zachraň knižní svět" - příběh na sebe přímo navazuje a vyplňuje ta prázdná místa, na která si zde někteří čtenáři stěžují. (Samozřejmě to není zcela dokonalé, ale víme, dokonalost je urážkou bohů.)

Pokračování dobrodružství Medvěda Wrr začíná přesně tam, kde skončila první knížka, a roztáčí to na plné obrátky. Wrr musí napravit pomotané příběhy dřív, než je zlotřilý Crocs vypustí do světa a zničí nejen oblíbené pohádky a příběhy, ale i dobrou pověst vynálezce Edwarda a jeho tiskařského stroje. A že to bude jízda. Nevím, jestli mě víc bavil drak s límcem kolem krku, ve kterém se chudák málem utopil, nebo ubohý tučňák, snažící se postavit svůj ledový domeček na sluncem zalité louce, zatímco si na něj brousil zuby vlk.
Ano, knížka se dospělému jeví jako krátká, ale malé dítě, které málokdy udrží pozornost upřenou na jedinou věc nebo činnost, její spád zajisté ocení. Jako úžasný bonus vidím nepopsané ilustrace, které dětem umožní vymýšlet si vlastní povídání o tom, jak byl příběh popletený a jak ho Wrr napravil.

Knížka u nás doma vyvolala menší rozpaky, protože drahý nerad vidí potupu majestátních draků, ale na stranu druhou, jako rodilý Hradečák, hlasitě oceňoval každou narážku na Hradec, která se v knížce objevila. A když pomineme naše osobní zaujetí draky, kteří obvykle musí nejen přežít, ale především vyhrát, tak je celkové hodnocení této knížky velmi pozitivní.

Knihu rozhodně doporučuji, a pokud vás tento vesmír pohltí stejně jako mě, doporučuju poohlédnout se po karetních hrách, které vychází z těchto knih.

29.03.2022 5 z 5

Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Michal Široký

Především je to kniha pro děti, obrázky vévodí nad textem a dle mého názoru umožní dětem rozvíjet představivost. Mladší děti, které ještě neumí číst, si mohou z obrázků snadno vyvodit, co se v příběhu děje, a k některým nepopsaným ilustracím si mohou vymyslet vlastní povídání, které lze různě obměňovat. O kráse provedení daných ilustrací snad není třeba ani diskutovat.
Medvěd Wrr je roztomilý poplach, který se do všeho vrhá po hlavě, ale miluje knihy a krásně vysvětluje, jaký je to pocit, být pohlcen příběhem - v jeho případě doslova. Prochází různými pohádkami a příběhy, a jako skvělý bonus používá v příbězích typický slovník pro daný svět, což je z mého pohledu třešnička navrch.

29.03.2022 5 z 5

Pověsti a legendy Moravy a Slezska Pověsti a legendy Moravy a Slezska Jiřina Polášková

Čteno v rámci výzkumu ve fakultní knihovně.
Dobrý soubor moravských a slezských pověstí a různorodých místních legend. Poměrně detailní, potěšila mě zachovalost této ústní lidové tradice. Opravdu zajímavé počtení.

22.03.2022 5 z 5

Deník knihkupce Deník knihkupce Shaun Bythell

Pokud jste fanoušek seriálu Black Books a dokážete ocenit běžný tok pracovních dní, okořeněných sarkasmem a skotským humorem, tato kniha vás zajisté potěší. Pokud čekáte, že se vám do ruky dostaly komplexní memoáry, které vám ukážou, jak vést knihkupectví či antikvariát, ruce pryč. Tohle je skutečně a pouze prostý denní záznam z jednoho malého obchůdku na skotském maloměstě. A v tom je kouzlo této knihy.

Knihu jsem koupila impulzivně, vteřinu poté, co jsem si prolistovala prvních pár stránek. Čteno zhruba 14 dní (vzhledem k pracovním povinnostem) a přestože bych ji osobně zhltla i rychleji, musím popravdě říct, že pro mnoho čtenářů bude rozložení knihy na více večerů snesitelnější, než přečtení na jeden zátah - což už tak nějak vyplívá z ostatních komentářů, a také z poněkud vlažného hodnocení, kterým je tento titul věnčen. A je to neprávem.
Ano, tyto denní zápisky z pracovního života jsou povětšinou banální, běžná rutina, kterou rozbíjí pouze autorova faux pas, setkání s nesnesitelnými zákazníky a jejich příšernými hláškami. Ale to je celá pointa této publikace. Rozhodně nečekejte stejnou dávku cynismu, jako v případě Black Books, ale rozhodně se budete smát. Zajímavosti o knižním průmyslu a jeho historii, nebo o organizování jednoho z největších knižních festivalů ve Skotsku - to jsou pak jen pomyslné třešničky navrch dokonale autentické výpovědi, jak to v branži s knihami funguje. Je to nuda, lidi vám lezou na nervy, ale "tenhle způsob života je stále daleko lepší než pracovat pro někoho jiného."
A protože, jak se dozvídáme na konci, je obchod stále otevřený, vrhám se rovnou na pokračování: Zpověď knihkupce.

28.02.2022 5 z 5

Netopýr Warren: Vzhůru nohama! Netopýr Warren: Vzhůru nohama! Jaromír Štejnar

Objev Medvěda Wrr a Netopýra Warrena mi prozářil život. Přečteno během chvilky, okouzlení bylo okamžité a na první dobrou nalezeno 25 z 26 jednorožců - což není špatné, když při prvním čtení vlastně nevíte, že tam jsou. Zkrátka, tahle knížka je klenot, a možná to jednou dám přečíst i dětem...

21.02.2022 5 z 5

Rok 1989 a pád komunismu / The Fall of the Regime Rok 1989 a pád komunismu / The Fall of the Regime František Kressa

Fotodokumentace jednoho roku mapuje přerod normalizačního města v město svobodné. Je to prosté a výstižné. Některé komentáře u fotografií mi připadaly spíš rádobyvtipné, než skutečně úsměvné, ale i tak dokreslovaly zachycenou atmosféru.

14.02.2022 4 z 5

Drákula (zkrácená verze) Drákula (zkrácená verze) Bram Stoker

Knihu jsem dostala od dědečka, když mi bylo asi deset let, a teď jsem ji po téměř dvou dekádách našla založenou v knihovně v dětském pokoji. Je to nostalgie, probírat se stránkami, kde je nejen zkrácená verze klasického příběhu, který miluju, ale i spousta doprovodných informací o Transylvánii, Vladu III. "Napichovači" či rumunské a cikánské kultuře. Byl to úžasný předstupínek k četbě klasiky.
I po letech je to stále stejně zajímavé a čtivé, jednou to zajisté předám další generaci.

30.01.2022 5 z 5

Slavík Slavík Hans Christian Andersen

Jako dítě jsem měla obě vydání, fotografické s panem Peškem v roli císaře, i to nádherně ilustrované z 90.let. První kniha mi zůstala dodnes, ale druhá byla s mnoha dalšími zničena vlhkostí při špatném skladování ve sklepě.
Skrze Databázi se mi podařilo sehnat druhé vydání, a jsem za to moc ráda. Znovu si můžu projít všechny příběhy, kterým ilustrace Alexandra Melichova dávají osobité kouzlo.

18.06.2021 5 z 5

Kapradí údolí Kapradí údolí John Patience

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádkových knížek, milovala jsem ty překrásné ilustrace, především pak detailní mapu celého Údolí. Po letech jsem knihu znovu našla, dokonce i s vysušenými lístky růží, které jsem tam kdysi schovala.

Příběhy modrého medvěda Příběhy modrého medvěda Jana Horynová

Modrého medvěda jsem oddaně milovala od první chvíle, co vycházel v krátkých komixových okénkách v dětských časopisech. Babička mi je všechny vystřihovala a schovávala do obálky, a nakonec, aby je zachránila před úplným rozpadnutím z opakovaného čtení, je lepila na silný papír a zakládala do složky. Dodnes je mám schované a většinu krátkých říkaček si pamatuju ještě teď.

Sněhurka a 7 trpaslíků Sněhurka a 7 trpaslíků Augustin Novák

Toto vydání pro mě bylo dlouho synonymem pohádkového hororu - především kvůli graficky upraveným ilustracím Františka Skláře, které působily jedinečně v kombinaci své intenzity a agresivity. Smrt zlé čarodějnice za bouřlivé noci byla v mé mysli ta nejstrašidelnější věc vůbec - tedy přesně do doby, dokud jsem neviděla pohádku Pinocchio a proměnu líných chlapců v osly. To pak překonal pouze animovaný/loutkový Krysař z '85., na kterého jsem se dodnes neodvážila podívat.

6 dobrodruhů II, V Africe 6 dobrodruhů II, V Africe Nina Neklanová-Neumannová

Jediná kniha v mém životě, kterou jsem nepřečetla až do dob dospělosti, ale kterou jsem zároveň znala slovo od slova celý svůj život. To se asi stává, když vám ji předčítají den co den, dvakrát až třikrát denně, až do věku šesti let - především proto, že to byl jediný způsob, jak mě donutit sedět nehnutě u stolu, uhranutě poslouchat a u toho něco sníst. :) Po mém nástupu do školy se oba díly této legendární výpravy "záhadně" ztratily.

Dodnes jeden z rodičů odchází z místnosti, když na tuto pohádku dojde řeč. Psychická újma byla tedy značná, čímž si knížečka (i s prvním dílem) dle mého názoru zasluhuje pomyslnou hvězdu navíc.

6 dobrodruhů I, Do Afriky 6 dobrodruhů I, Do Afriky Nina Neklanová-Neumannová

Dodnes jeden z rodičů odchází z místnosti, když na tuto pohádku dojde řeč. Psychická újma byla tedy značná, čímž si knížečka (i s druhým dílem) dle mého názoru zasluhuje pomyslnou hvězdu navíc.

Pohádky před spaním Pohádky před spaním Frank Wenig

"Kdo to neví, každý slyš,
já jsem hrozná velká myš,
co uvidím, seberu,
všecko tady sežeru!"

Kniha z dětství mého dědečka, četl z ní mé matce a nakonec i svým dvěma vnučkám. Není to tak dávno, co mi ji dal do úschovy, protože matka by ji pro její stav zajisté vyhodila. Kniha, která prošla rukama tří generací je dnes už jen chatrný svazek, s potrhaným hřbetem a volně vloženými listy, ale přesto si nedokážu představit, že bych se jí měla vzdát. Všechny pohádky jsem v necelých šesti letech znala nazpaměť a i dnes se k ní velmi ráda vracím.

Pohádky o štěstí Pohádky o štěstí Daniela Janáková

Krásné a milé příběhy nejen pro děti.
Nalezeno po dlouhých letech při úklidu sklepa, a i teď mě okouzlují nádherné ilustrace, které barvitě vystihují křehkost kouzelného světa víl a skřítků.

Paleografická čítanka Paleografická čítanka Zdeňka Hledíková

Revidovaná vysokoškolská skripta, obsahující dva svazky - textovou část a ukázky. Opět vydané po revizi v r.2017, tedy v současnosti nejde o nesehnatelný kus. Velmi praktické čtivo pro každého zvědavce, který si vlastně není jistý, co ty klikyháky na těch starých lejstrech znamenají, pro odborné zájemce a luštitele z povolání nutnost.

31.05.2021 5 z 5

Ilustrovaná Ústava České republiky Ilustrovaná Ústava České republiky Adam Berka

Výborné pojetí! Nejraději bych přidala další hvězdu za osten ironie, která se v ilustracích ukrývá všem na očích, ale musím si vystačit s pěti hvězdami a důrazným doporučením všem.

31.05.2021 5 z 5