Stufa Stufa komentáře u knih

Mussoliniho žraloci Mussoliniho žraloci Massimo Rota

Kniha mne velice překvapila, obsahuje spoustu (pro mne) nových a zajímavých informací o formování, výstavbě a bojové činnosti Italských ponorek. Kvalitně sestaveno a napsáno.

26.06.2020 5 z 5

Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945 Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945 Jiří Bílek

Knížka popisuje historickou tvorbu našich severních hranic a neustálé spory o tato území s naším sousedem Polskem. Nejvíce mne asi zaujalo použití protičeské propagandy Polskem v letech před 2. světovou válkou - v mnohém podobající se té nacistické....

24.06.2020 4 z 5

Mučivé hodiny Mučivé hodiny Peter Maas

Napínavé počtení, skoro se nejde od knihy odtrhnout....
Autor srozumitelně a věcně popisuje život a dílo Charlese Momsena, který se z důstojníka jehož povoláním ve válečném námořnictvu USA je odesílání odpovědí pozůstalým po nehodách ponorek vypracoval v jedinou naději těchto mužů při potopení jejich podmořského člunu. Je až neuvěřitelné jak postupně vynalezl a zdokonalil hloubkové potápění a nasměroval tak lidstvo k dalšímu vítězství nad nespoutaným živlem.
Doporučuji přečíst spolu s knihami:
Sestup do temnot od Edwarda C. Raymera
Únik z hlubin od Alexe Kershawa
Všechny tři knihy se navzájem prolínají svým popisem záchranných operací.

14.03.2019 5 z 5

Poslední let Wellingtonu T2624 Poslední let Wellingtonu T2624 Pavel Vančata

Opět výborně sestavená kniha, deník Otakara Janůje obsahuje především jeho osobní zážitky a prožitky z táborů v Anglii a z příprav k bojovému nasazení. Útržkovité záznamy z deníku jsou vyčerpávajícím způsobem doplněny o detaily událostí, které jsou nám v dnešní době známé. Například heslovité záznamy Otakara o ztrátách 311. perutě jako: 12 jich letí na misi - 1 se nevrátil, škoda jich nebo doufáme že přežili... jsou tam, kde je to známé dopodrobna popsány - co se s posádkou stalo a jak došlo k jejímu sestřelení, případně vzpomínky a hlášení druhé strany - např. nočních stíhačů Luftwaffe. Překvapilo mne, jak na tehdejší dobu byly letci informováni o světových událostech a jak byl Otakar uvědomělý a statečný - moc nepředpokládal (zřejmě na základě ztrát, které viděl všude kolem sebe), že válku přežije.... Je to trochu smutné čtení, ale nesmírně poučné.

13.03.2019 5 z 5

Sestup do temnot Sestup do temnot Edward C. Raymer

Kniha Vás chytne a nepustí.
Neobyčejný příběh jak se z obyčejných námořníků stávají specialisté na různé práce vykonávané pod vodou, kteří si sami musí vymýšlet postupy a techniku pro řadu obtížných úkolů. Autor popisuje moře odvedené práce v Pearl Harboru a poté na Guadalcanalu.

16.02.2019 5 z 5

Německý voják ve 2. světové válce Německý voják ve 2. světové válce Stephen Hart

Kniha mne mile překvapila tím, že obsahuje dost vzpomínek vojáků přímo z bojů. Je to takový průřez všemi zbraněmi němců - každá složka je zastoupena svým dílem včetně vzpomínek.

16.02.2019 4 z 5

Bitva o Guadalcanal Bitva o Guadalcanal Richard Tregaskis

Čtivě napsaná kniha válečného korespondenta, který se pohyboval v předních liniích. Některé údaje v knize jsou překvapující. Autor několikrát těsně unikl smrti, mimo jiné ho při cestě motorovým člunem mezi ostrovy honila japonská ponorka. Zasmál jsem se, když po něm střílel japonský odstřelovač a on věděl odkud - jen zalitoval, že jako válečný korespondent se nesmí zapojit do bojů a že po japončíkovi nemůže vystřelit :-))).

10.12.2018 4 z 5

Spojenci za ostnatým drátem Spojenci za ostnatým drátem Vítek Formánek

Kniha mne velmi mile překvapila.
Obsahuje spousty informací o spojeneckých letcích - vše na základě vzpomínek letců, kteří nebezpečné situace přežili - kuriózní situace při opouštění sestřelených letounů, různé situace při dopadu na nepřátelské území, různé reakce lidí se kterými se letci setkali na zemi, různé reakce německých vojáků, život a popis útěků ze zajateckých táborů (různé zajímavé historky), popis pochodů smrti (ústupů před rudou armádou, které se báli nejen Němci, ale i zajatci), popis průběhu osvobození táborů, na konci knihy také nemnoho vzpomínky letců na italské a japonské zajatecké tábory, autor popisuje i systém distribuce balíčků červeného kříže... Knihu mohu jen doporučit a autorovi poděkovat za tu práci (korespondence a osobní setkání s 250 pamětníky), kniha obsahuje spousty vzpomínek: strašných, divných, humorných situací v každodenním životě v lágrech - vzpomínky opět ukazují jediné - záleží na jakého člověka v kterékoliv situaci narazíte - přesně jak je to i v životě.... Myslím, že ten kdo si tuto knihu přečte, bude mít představu jak to v takových zařízeních chodilo.
Kdykoliv autor narazil na stopu zajatých čs. letců zmiňuje je, buďto sám ze znalosti situace nebo na ně vzpomínají jejich kolegové z RAF.
Velmi mne zaujal popis případů, kdy gestapo chytlo spojeneckého letce na útěku a chtělo ho popravit - jakmile to zjistila Luftwaffe pro letce si přijela a odvezla si ho do zajateckého tábora.

08.12.2018 5 z 5

Táborské gestapo proti vlastencům z Vysočiny, aneb, Krvavá lázeň v Kobylím dolu Táborské gestapo proti vlastencům z Vysočiny, aneb, Krvavá lázeň v Kobylím dolu František Drašner

Podrobně popsaná úplně zbytečná tragédie na konci války. Konfidenti gestapa z řad českých občanů založí falešný partyzánský bunkr a lákají do něj odbojáře a partyzány.
Vrcholem snahy konfidentů je vyzrazení schůzky odbojářů v Kobylím dole gestapu - po její úplně zbytečné krvavé likvidaci následuje rozsáhlé zatýkání spolupracovníků mimo jiné také v Ledči a v Humpolci. Klasický konec s tím, že hlavní konfident zvaný "Ruda" byl sice po válce chycen, ale z vězení utekl a už ho nikdy nikdo neviděl - jeho útěk byl velmi pochybného rázu - otevřené dveře cely, opilá stráž, žebřík aby mohl překonat zeď o kterém nikdo nevěděl kde se tam vzal.... Na konci autor vyjmenovává dosavadní vydanou literaturu, která se těmito událostmi zabývala - popisuje, že dokonce jedna kniha vzniklá za totalitního režimu uvádí, že konfident s přezdívkou "Ruda" v Kobylím dole zemřel při zatýkání gestapem.... - na tom je vidět jak snadno může dojít v této literatuře k fatálním dezinformacím. K události se váže ještě jedna tragédie, která je velmi kuriózní - při vzpomínkové akci na zabité vlastence po válce byl smuteční salvou přestřelen drát vysokého napětí, který usmrtil osm lidí..... Kobylí důl a městečko v něm se nacházející pak byl zatopen - a dnes se v těchto místech nachází želivská nádrž - zásoba pitné vody pro Prahu.

25.11.2018 4 z 5

Soumrak stíhacích dvouplošníků 2. Španělsko - severní bojiště 1937 Soumrak stíhacích dvouplošníků 2. Španělsko - severní bojiště 1937 Miroslav Šnajdr

Dobře napsaná kniha, velmi mnoho zajímavých podrobností o tomto konfliktu.
Autor výborně popisuje tehdejší situaci na bojišti, především z pohledu letectva.
Pokračování prvního dílu s popisem situace na obklíčeném severním bojišti (baskicko, asturie).
Je zmíněna i účast letounů čs. výroby na obou stranách konfliktu (Letov, Aero) - bohužel jen okrajově - zřejmě ani není z čeho by autor čerpal.

24.11.2018

Soumrak stíhacích dvouplošníků 1. Španělsko 1936-1937 Soumrak stíhacích dvouplošníků 1. Španělsko 1936-1937 Miroslav Šnajdr

Dobře napsaná kniha, velmi mnoho zajímavých podrobností o tomto konfliktu.

24.11.2018 4 z 5

Přítel mraků Přítel mraků František Fajtl

Krásně napsaná povídka o našich letcích v Anglii za II. světové války.

19.07.2018 5 z 5

Ohnivý most Ohnivý most Miroslav Šnajdr

Kniha mne velmi mile překvapila - jedná se o perfektně zpracovný přehled spojenecké podpory formou shozů válečného materilálu pro polský domácí odboj za II. světové války - zahrnuto je i povstání ve Varšavě. Shozy prováděly: jedna polská jednotka zvláštního určení a dále různé britské, jihoafrické a další spojenecké jednotky - je zde popsáno jejich nasazení a boj těchto posádek (včetně jejich protivníků v boji), které umírali při shozech v Polsku v bohužel předem prohraném boji povstání.
Kniha je velmi přehledně napsána a zahrnuje i politické pozadí jednotlivých událostí a rozhodnutí.
Asi bych to shrnul takto: statečný polský odboj se rozhodl za každou cenu dostat do sféry vlivu západních spojenců (vzhledem ke zkušenostem polského státu s ruskem - války, Katyň atp.), proto se rozhodl, že Varšavu osvobodí ještě před příchodem rudé armády - bohužel nevěděl, že v té době je již o tomto rozhodnuto a sféry vlivu v poválečné Evropě dávno rozděleny (v jejich neprospěch). Takže jak řekl jeden velící důstojník britské armády: poláci jsou možná někdy velmi prchlivý a jednají velmi unáhleně, každopádně jsou ale velmi stateční...což jim však v boji proti perfektně vyzbrojenému nepříteli.....
Autor pravděpodobně úplně přesně vystihnul úmysly Stalina, který byl od bojujících povstalců pár kilometrů, ale neudělal pro ně nic - odboj byl orientovaný na polskou exilovou vládu v Londýně a proč by měl zasahovat, když Němci mohou udělat práci za něj a vyčistit prozápadně smýšlející odbojáře, které by posléze musela likvidovat NKVD (jak se také po válce dělo).

14.07.2018 5 z 5

Bratři Bělští Bratři Bělští Peter Duffy

Výborná a poučná kniha pojednávající o záchraně lidí, které VŠICHNI (včetně místních obyvatel a ruských partyzánů) okolo nenáviděli a nikdo jim nechtěl pomoci - proto židovští bratři Bělští vzali věci do svých rukou a museli si pomoci sami.
Vytvořili lesní židovský tábor s ozbrojenou ochranou pro své blízké, následně chtěli rozšířit ozbrojenou stráž a pak jak stoupala jejich popularita a lidé se dozvídali o zvěrstvech nacistů na židech už pouze přijímali nové členy. Líbilo se mi, že kniha je napsána pravdivě - největší zápřah a starost byla o potraviny a o to, nevyprovokovat nepřátele (všechny ostatní) k nějaké akci proti židům. Jak říkal Tuvja Bělský - bojovali jsme na více frontách - museli jsme sehnat potraviny od lidí, kteří nám je dobrovolně dát nechtěli protože jsme židé, museli jsme se chránit před němci, museli jsem se chránit před místními obyvateli a udavači a museli jsme se chránit před komunistickou ideologií. Aktivní boj proti fašistům nebyl prioritou - což bylo samozřejmně v rozporu s vedením ruských partyzánů - líbílo se mi jak velitel Tuvja Bělský dokázal s komunistickými partyzány vyjít - chytře s nimi manipuloval tak, aby měli co nejmenší možnost jejich židovskému oddílu uškodit. Určitou varovnou stopu vyvolává fakt, že zbylý židé v ghetech o popravách věděli, ale prostě tomu nemohli uvěřit a hazardovali tak se svými životy - což bratři komentovali slovy: my jsme je chápali, kdo by chtěl alespoň z nuzného příbytku odcházet do lesa kde není nic..., navíc když hrozí zimní období....řada z nich to ale zaplatila životy.
Kniha je velmi dobře a kvalitně zpracována - mimo hlavní příběh popisuje hlavní válečné události II. světové války a dává je do souvislosti s chováním němců, místních obyvatel a ruských partizánů. Velmi podrobně také popisuje vývoj židovských ghet v nejbližších městech a jak nacisté postupně přebírali a popravovali jejich obyvatele...
Takže abych to shrnul: aby mohli židé v těchto výše popsaných podmínkách přežít museli mít jednotné a neohrožené velení, udržet kázeň i za cenu zabití jednotlivých členů skupiny kteří porušili rozkazy, zabíjet němce, místní obyvatele-udavače, vyhrožovat a okrádat místní obyvatele o potraviny a kvůli prevenci proti udavačům a hádat se s komunistickými partyzány, kteří by je samozřejmě nejraději obětovali za své vítězství (Stalinova doktrína nás mnogo - nehleďte na životy a bijte Němce). Tuvjovi se podařilo minimalizovat vliv komunistů ve svém táboře, a o přínosu svého tábora přesvědčil vrchního velitele partyzánů - což bylo zřejmě klíčové. Oddíl přežil se štěstím a s minimálními ztrátami pár německých protipartyzánských zátahů. V roce 1944 již měl oddíl cca 900 členů a vybudováno lesní město v rozsáhlém lese včetně továren a nezbytného příslušenství.
Jak již zasvěcení ví - po "osvobození" rudou armádou přišlo prošetřování činů jejich skupiny členy NKVD, kterým i přes podané zprávy o protiněmecké činnosti, ujišťování ostatních partyzánských velitelů a hlavně vrchního velitele (který byl Tuvjovi nakloněn) o účinnosti a pomoci židovské skupiny v boji proti němcům, se toto nehodilo do krámu a tvrdě proti židům a hlavně proti jejich velitelům šli. Takže opět útěk - někteří do vysněného Izrele, kde však zjistili, že musí opět o svoji existenci bojovat s arabskými sousedy, takže pak do Ameriky.
Doporučuji přečíst tuto knihu všem, velmi poučné čtení, které odhaluje pravdu o lidech: - nezáleží v co věříš, jakou stranu vyznáváš, jaké barvy pleti nebo vzdělání jseš - záleží pouze na tom, jaký jsi člověk.

07.07.2018 5 z 5

Moje chlapecká válka: Varšava 1944 Moje chlapecká válka: Varšava 1944 Bohdan Hryniewicz

Autor narozený toho času v polském Wilnu (Vilniusu) popisuje svoje zážitky mladého chlapce:
- okupace Rusy na začátku II.světové války (kterou rozpoutali Rusové společně s Němci) a perzekuci obyvatel oddíli NKVD
- okupace Litevci, kterým Rusové nakrátko zabrané území předaly a politevšťování obyvatel
- opět okupace Rusy po zabrání Litvy a perzekuci obyvatel oddíli NKVD
- okupaci Němci po útoku Němců na SSSR (operace Barbarossa) a perzekuci obyvatel Gestapem - tuto fázi již zažil po přestěhování ve Varšavě
Autor se narodil v problematickém regionu, na který si vztahovalo práva více států.... a prostě se střídali podle momentální situace na politické scéně.
Pronásledování lidí bylo ale za všech stejné, lišilo se snad jen svoji intenzitou (nejhorší byli Němci a Rusové) - židy ale pronásledovali snad všichni včetně Poláků a Litevců....
Autor se ve Varšavě stal součástí skautského oddílu a jako jeho člen se v utajení připravoval na budoucí úkoly v osvobozené vlasti - ve Varšavě existovali utajené polské školy atd., jednou z částí byla příprava na podporu vojenské účasti na osvobozování Varšavy. Po vypuknutí povstání ve Varšavě do něj aktivně zasáhl a jako spojka svého praporu působil převážně v předních liniích - popis bojů a událostí kolem je výborný - zjevně se jednalo o již tehdy vzdělaného a technicky nadaného chlapce, který měl o městě výborný přehled - mimo jiné popisuje i použité prototypy německé výzbroje, které si němci testovali na povstalcích.
Při povstání přišel o staršího bratra a řadu blízkých lidí, z jejich praporu přežilo pouze pár vojáků.
V knize je popsána vlastenecká odvaha mladých lidí a touha po svobodě, která nebyla hlavně z ruské strany podpořena. Rusové prostě neměli důvod pomáha Armii Krajovej - pro ně to byl naopak nepřítel, po kterých po "osvobození" Polska opět šla NKVD. Po konci bojů se mu podařilo společně s matkou opustit město jako civilista a brzy pochopili, že v sovětském Polsku pro ně není místo - postupně se protloukali poválečnou evropou až do Ameriky.

07.07.2018 5 z 5

Bojová cesta životem Bojová cesta životem Miroslav Pavlík

Útlá knížečka vzpomínek čs. vojáka, který se po okupaci dlouhou cestou přes Rusko a střední východ dostal do Anglie a stal se letcem RAF. Vzpomínky na cesty a výcvik jsou velmi zajímavé. Bohužel žádné vzpomínky autora přímo z bojů - pár zmíněných je převzato ze vzpomínek pana Chmelíka.

02.07.2018 4 z 5

Ztracený letec - Pravdivý příběh útěku z okupované Francie Ztracený letec - Pravdivý příběh útěku z okupované Francie Peter Stevens

Knihu určitě doporučuji přečíst, vzpomínky hlavního hrdiny - američana židovského původu, které jsou zde volně beletristickou formou zpracovány stojí za to - je zde vše - láska k vlasti, láska k nastávající ženě, dobrodružství, lidská selhání, hrdinství, nenávist, strach, touha žít, zázračné osvobození, milosrdenství tam, kde by to člověk nečekal a všude kolem smrt.
Vzhledem k tomu, že se jedná o nově vydanou knihu mne zklamal její ne moc dobrý překlad do češtiny a zbytečné chyby v textu - překlepy, vypadnutá písmenka, věty nedávající smysl, žádné technické znalosti překladatele - vypadá to, jako by knihu nikdo před vydáním needitoval (např. jsem se dozvěděl, že zadní střelec v bombardéru je odstřelovač...).
Samotný příběh je poutavý a čte se jedním dechem - ve zkratce - židovský americký kluk z Bronxu chce být pilotem - řízením osudu se stane leteckým technikem - na jeho druhé misi ho sestřelí - sestřel a seskok padákem přežije - má štěstí najdou ho odbojáři - ukrývají ho - mění úkryty - má novou identitu hluchoněmého dělníka - chytne ho gestapo - má štěstí vysvobodí ho odbojáři - zase spoustu úkrytů - nakonec dobrodružný přechod Pyrenejí do Španělska - má štěstí skoro chyceni německými horskými jednotkami - záchrana, občas kniha na sebe plynule nenavazuje a někdy by chtělo uvést více detailů, aby si čtenář nemusel domýšlet a nerušilo ho to.
Jinak dle mého vystihuje přesně atmosféru té doby v okupované Francii - pro nás dnes těžko představitelné - ve velkém městě je těžké někam dojít bez dokladů, všude samé kontroly, gestapo, policie, udavači - život odbojářů nebyl jednoduchý a znovu se potvrzuje (stejně jako v protektorátu) u nejvíce aktivních z nich většinou i dost krátký....
V knize je dle mého pár nesmyslů, např. tvrzení autora, že německý lehký průzkumný letoun Henschel Hs-126 nenesl kulomety kvůli tomu, že je moc lehký ( to jsem se docela zasmál).
Po přečtení celého toho komplikovaného příběhu se spoustou zvratů a krajních situací mi zůstala v hlavě myšlenka - zda z celkového hlediska (bráno s neosobním nadhledem - samozřejmě chápu, že nikdo nechce k nepříteli do zajetí a chce být svobodný), zda vůbec celá tahle hodně náročná anabaze, na které se podílelo spoustu lidí z francouzského odboje a stála odbojáře spoustu nervů, zařizování, nedostatkového benzinu, peněz na úplatky, atd za to - samozřejmě letci byli cenní (jejich výcvik dlouhý a drahý) ale hlavní hrdina měl trvale poškozená záda (což si přivodil při seskoku s padákem) a po návratu již stejně v akci nelétal. Kolegové z jeho posádky byly zajati němci hned po seskoku a všichni (kroumě dvou co zemřeli již při sestřelu jejich letadla) se dožili konce války relativně v poklidu v zajateckém táboře. Hlavního hrdinu po celou dobu hledalo gestapo a kdyby ho chytli spolu s odbojáři, určitě by ho přímo zastřelili se všemi, kdo ho schovávali a pečovali o něj.... Na druhou stranu odbojáři by jistě podobnou činnost prováděli i tak - za dobu svého působení zachránili kolem stovky spojeneckých letců.....
Bohužel hlavní postava francouzkého odboje - krycí jméno Marcel, který vše plánoval a zajišťoval nakonec podlehl gestapu po udání náhodné svědkyně (vzpomněl jsem si na to, jak Gabčíka chytali kolemjdoucí za ruce a za kabát, když utíkal od provedeného atentátu na Heydricha...).
Škoda toho překladu - doporučuji přečíst!

01.07.2018 4 z 5

Rudý snajpr na východní frontě Rudý snajpr na východní frontě Josif Piljušin

Kniha se velmi dobře čte - děj je napínavý a má spád. Autor popisuje svoje zážitky na frontě u obleženého Leningradu ve funkci odstřelovače. Na začátku bojů v roce 1941 jako nezkušení vojáci RA ustupovali, aby v roce 1944 útočili. Autor popisuje, že již v roce 1941 dávali nacistům zabrat (čemuž věřím), ale např. popis ničení nacistických tanků jednoho za druhým, nebo to, že nacisté bojovali chaoticky a bez koncepce jak to popisuje on tomu moc nevěřím - spíše si myslím, že to bylo tenkrát naopak. V recenzi se píše, že na to z jaké doby kniha pochází neobsahuje komunistickou propagandu - to není až tak pravda - každý hrdina, který padne nebo vykoná nějaký hrdinský čin je automaticky komunista.... na druhou stranu je fakt, že se autor soustřeďuje především na prožitky a popis přírody a s propagandou moc neotravuje.
Jinak velmi smutný osud hlavního hrdiny, za celou dobu obležení Leningradu neměl ani měsíc dovolené (jediná dovolená byl vlastně pobyt v nemocnici při zraněních), nepřetržitě po tu dobu na frontě o hladu, maželku a staršího syna zabili nacisti při bombardování Leningradu, mladšího syna potom také. Popravdě popisuje velké ztráty RA a civilistů v tomto boji, málokerý kamarád se dožije konce bojů - snad jen Ti, kteří jsou povýšeni a stanou se veliteli. On sám je minimálně pětkrát zraněn, přijde o oko, přesto se dokáže k snajperské pušce vrátit, přes množství vykonaných hrdinských činů zůstane po celou dobu války seržantem. V knize jsou velmi zajímavé pasáže o bojích na této nepohyblivé frontě (boj proti protivníkovým odstřelovačům, boj proti španělských dobrovolníkům z modré divize, zrádce ve vlastních řadách...).
Trochu mě vadilo, že všichni vojáci kolem něj byli inteligentní, uvědomělí, vzdělaní - to si myslím je také mimo....
Co říci závěrem - smekám před vojáky a civilisty co museli vydržet, hlad a bídu a přitom bránit město po dobu tří let před dobře živeným a lépe vybaveným nepřítelem....byli to opravdu hrdinové.
Doporučuji přečíst.

29.06.2018 4 z 5

S bombardéry na válečném nebi - Kyjovjáci u střistajedenáctky S bombardéry na válečném nebi - Kyjovjáci u střistajedenáctky Jan Břečka

Kniha je velice dobře napsána, medailonky jednotlivých vojáků jsou velmi dobře zpracovány a líbí se mi, že autor do popisu zahrnul i osoby, které s popisovanými spolupracovali nebo události, které prožily a byly pro tu dobu důležité.
Autor odvedl dobrou práci, z knihy mám pocit, že je dobře zpracovaná a ne odbytá, jak to dnes v honbě za penězi někdy bohužel bývá.
Doporučuji přečíst!

23.06.2018 5 z 5

Muži z první linie Muži z první linie Karel Černý

Nějak nevím jak u této knihy začít hodnocení....autor spojil kus velmi znalecky zpracované filatelistické knihy a kus knihy literatury faktu...
Uceleně setříděné obsahově omezené vzpomínky na padlé vojáky čs. zahraniční armády, kteří byli vybráni aby na známkách připomínali své hrdinství....
Celá první skoro třetina knihy je podrobné líčení o těchto známkách od znalce z oboru filatelie - pro mne absolutně nečitelný a zbytečný text.
Na nově vydanou knihu je několik údajů v textu životopisů našich vojáků již badatelsky překonaných a popsaných jinak v knihách, které se zabývají těmito tématy podrobněji.
Pro znalce filatelie + bonus základ o našich hrdinech pro rozptýlení dostačující. Pěkné fotky.

18.06.2018 3 z 5