Bratři Bělští

„Až umřu, budu slavný.“ To jsou slova Tuvji Bělského, jednoho ze tří bratrů, stojících v čele největší a nejúspěšnější židovské partyzánské a zároveň záchranné organizace. Jejich dobře organizovaný oddíl nejenže zabil stovky nepřátelských vojáků, ale především umožnil velkému množství Židů uniknout nacistickému vyhlazení. Pro oněch dvanáct set Židů, kteří v červenci 1944 vyšli z běloruských lesů, a pro generace jejich potomků se Tuvja, Asael a Zus Bělští stali legendami, uctívanými hrdiny. Hrdinství Bělských by však bylo nemyslitelné bez houževnatosti, odhodlání, stejně tak i utrpení a oběti mnoha dalších mužů i žen okolo nich....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/227759/bratri-belsti-mx7-227759.jpg 4.526

The Bielski Brothers (2003)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Jota

Kniha Bratři Bělští

Stufa
07.07.2018

Výborná a poučná kniha pojednávající o záchraně lidí, které VŠICHNI (včetně místních obyvatel a ruských partyzánů) okolo nenáviděli a nikdo jim nechtěl pomoci - proto židovští bratři Bělští vzali věci do svých rukou a museli si pomoci sami.
Vytvořili lesní židovský tábor s ozbrojenou ochranou pro své blízké, následně chtěli rozšířit ozbrojenou stráž a pak jak stoupala jejich popularita a lidé se dozvídali o zvěrstvech nacistů na židech už pouze přijímali nové členy. Líbilo se mi, že kniha je napsána pravdivě - největší zápřah a starost byla o potraviny a o to, nevyprovokovat nepřátele (všechny ostatní) k nějaké akci proti židům. Jak říkal Tuvja Bělský - bojovali jsme na více frontách - museli jsme sehnat potraviny od lidí, kteří nám je dobrovolně dát nechtěli protože jsme židé, museli jsme se chránit před němci, museli jsem se chránit před místními obyvateli a udavači a museli jsme se chránit před komunistickou ideologií. Aktivní boj proti fašistům nebyl prioritou - což bylo samozřejmně v rozporu s vedením ruských partyzánů - líbílo se mi jak velitel Tuvja Bělský dokázal s komunistickými partyzány vyjít - chytře s nimi manipuloval tak, aby měli co nejmenší možnost jejich židovskému oddílu uškodit. Určitou varovnou stopu vyvolává fakt, že zbylý židé v ghetech o popravách věděli, ale prostě tomu nemohli uvěřit a hazardovali tak se svými životy - což bratři komentovali slovy: my jsme je chápali, kdo by chtěl alespoň z nuzného příbytku odcházet do lesa kde není nic..., navíc když hrozí zimní období....řada z nich to ale zaplatila životy.
Kniha je velmi dobře a kvalitně zpracována - mimo hlavní příběh popisuje hlavní válečné události II. světové války a dává je do souvislosti s chováním němců, místních obyvatel a ruských partizánů. Velmi podrobně také popisuje vývoj židovských ghet v nejbližších městech a jak nacisté postupně přebírali a popravovali jejich obyvatele...
Takže abych to shrnul: aby mohli židé v těchto výše popsaných podmínkách přežít museli mít jednotné a neohrožené velení, udržet kázeň i za cenu zabití jednotlivých členů skupiny kteří porušili rozkazy, zabíjet němce, místní obyvatele-udavače, vyhrožovat a okrádat místní obyvatele o potraviny a kvůli prevenci proti udavačům a hádat se s komunistickými partyzány, kteří by je samozřejmě nejraději obětovali za své vítězství (Stalinova doktrína nás mnogo - nehleďte na životy a bijte Němce). Tuvjovi se podařilo minimalizovat vliv komunistů ve svém táboře, a o přínosu svého tábora přesvědčil vrchního velitele partyzánů - což bylo zřejmě klíčové. Oddíl přežil se štěstím a s minimálními ztrátami pár německých protipartyzánských zátahů. V roce 1944 již měl oddíl cca 900 členů a vybudováno lesní město v rozsáhlém lese včetně továren a nezbytného příslušenství.
Jak již zasvěcení ví - po "osvobození" rudou armádou přišlo prošetřování činů jejich skupiny členy NKVD, kterým i přes podané zprávy o protiněmecké činnosti, ujišťování ostatních partyzánských velitelů a hlavně vrchního velitele (který byl Tuvjovi nakloněn) o účinnosti a pomoci židovské skupiny v boji proti němcům, se toto nehodilo do krámu a tvrdě proti židům a hlavně proti jejich velitelům šli. Takže opět útěk - někteří do vysněného Izrele, kde však zjistili, že musí opět o svoji existenci bojovat s arabskými sousedy, takže pak do Ameriky.
Doporučuji přečíst tuto knihu všem, velmi poučné čtení, které odhaluje pravdu o lidech: - nezáleží v co věříš, jakou stranu vyznáváš, jaké barvy pleti nebo vzdělání jseš - záleží pouze na tom, jaký jsi člověk.

čef
02.03.2018

Literaturu faktu příliš nesleduji, ale jsem rád, že jsem si tento úžasný příběh přečetl. Co všechno a za jakých pro nás už nepředstavitelných podmínek bratři Bělští dokázali! V podmínkách holokaustu a stalinské ideologie, obklopeni židobijci všech národností na území dnešního Běloruska, vybudovali v lese fungující město, partyzánskou základnu, jako důležitou součást protifašistického odboje a zachránili přitom stovky souvěrců, prostých mužů, žen a dětí. Napsáno naprosto skvěle bez ideologických brýlí pouze na základě pro nás neznámých, ale ověřených a výborně odzdrojovaných informací.

tomasblazek
21.02.2018

Není co vytknout, v rámci žánru velmi dobrá práce. Strhující, deziluzivní příběh. Uvítal bych více fotografií z míst dění ze současnosti, ale to je samozřejmě otázka kompromisu mezi výpravností a cenou knihy.

imy.angel
09.06.2017

Zoufalá doba si vyžaduje velké skutky! Tito bratři se k situaci postavili čelem a zlu se postavili.

Fotografická příloha přidala textu na hodnotě. Příběh byl i zfilmován ale kniha byla tisíckrát lepší, poutavější.

rarášek
01.05.2016

Úžasný příběh. Až to téhle doby jsem o těchto hrdinech, kteří zachránili mnoho Židů, nic nevěděla. To, jak vytvořili vlastní vesnici uprostřed lesů a později pojmenovali lesní Jeruzalém, je něco úžasného. Je rozhodně skvělé, že se dokázali ubránit a raději žili uprostřed lesů než aby umírali v ghettech. Ten autor si s tím rozhodně dal práci. Je tam popsána historie i životy Bělských a úryvky rozhovorů lidí, které sám autor vyslechl. Rozhodně se mi líbil Tuvja, který prosadil motto:
Raději zachráním jednu starou židovskou ženu, než abych zabil deset německých vojáků.
Líbilo se mi doplnění o dobové fotografie. Díky těmto bratrům přežilo 1200 Židů a dnes určitě existuje ještě víc potomků. Určitě důležitý příběh o hrdinech, o jejichž odvaze až doteď nikdo nevěděl. :)

miseb
25.01.2015

Krásná knížka. Viděla jsem film a byla tedy zvědavá, jak bude tento příběh vypadat v knižní podobě. Příběh je postavený na vzpomínkách a rozhovorech s pamětníky, využívá i dokumenty z archivů a dobové fotografie. V knize je detailně popsán život bratrů Bělských, od narození, po okupaci jejich země Němci, až k osvobození. Seznamuje nás s životem židovských partyzánů, kterým se povedlo v běloruských lesích vystavět vesnici určenou pro židovské uprchlíky, nejen bojovníky, ale i ženy, děti a starce. Vesnici se říkalo "lesní Jeruzalém". V této obci založili i školu, jesle, nemocnici a velké množství dílen. Podařilo se jim spolupracovat s ruskými partyzány a tím zabránit napadání židů z této strany. Konce války se díky neuvěřitelné odvaze bratrů Bělských dožilo kolem 1200 židovských osob.