stepankoby1 stepankoby1 komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Hrozně čtivě napsaná nádhera od začátku do konce s překrásnou myšlenkou, poselstvím a perfektním koncem. Sedí každému věku, snad jenom nezvyklatelný cynik v ní nic nenajde.

11.11.2018 5 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

V závěru to do sebe zapadlo výborně. Problémová byla trošku cesta k tomu závěru, kdy mi občas připadalo, jako by Dickens čtenáři říkal "ještě chvilku vydrž, tohle tam musí být taky, jinak to nebude ve výsledku dávat smysl, za chvilku půjdu v příběhu dál". Ale těch několik kapitol o kutí piklí Sikese a Fagina, bez kterých by příběh měl mnohem lepší drive, tam opravdu být nemuselo. Taky jsem si občas všímal, že je Oliver spíš jen takovým nástrojem příběhu než pořádným protagonistou a těmi pravými strůjci příběhu jsou vedlejší postavy. To byl nejspíš záměr, i tak mi to ale nepřijde jako nejlepší způsob vyprávění. Celkově kniha však velmi zábavná, propracovaná a občas i příjemně znepokojivá. Škoda tedy těch nedokonalostí.

11.11.2018 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

V první půlce jsem měl trošku problém se začíst, přišlo mi to jako prostý popis oné doby s postavami, se kterými se příliš neztotožním. Pak se to však zlomilo, já se do knížky pořádně dostal někde kolem padesáté stránky a zbytek se mi opravdu líbil. Jenom pak podle mě lehce haproval konec, kde by se toho popisování naopak hodilo trošku víc.

11.11.2018 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Příběhu, který vyvrcholil v půlce celé knihy, bych napálil třeba 6 hvězdiček, ale to, co přišlo potom, bylo vrchol otřesu. Ze sympatického Bastiána se najednou stal egoistický "krásný" rytíř, který si dělá, co se mu zlíbí. Když mě zrovna nenudil, tak mě svými projevy štval. Nakonec jsem ani nebyl schopný dočíst. Za první půlku 10/10, za druhou tak 4/10. Průměrem tedy 7 a opravdu jsem musel hodně přihlížet k nostalgii k filmu, abych dal ještě čtyřku. Teď si ho budu vážit ještě víc, tvůrci věděli přesně, kdy přestat.

21.04.2018 4 z 5