Starmoon Starmoon komentáře u knih

Som vdovec Som vdovec Radovan Pavlík

Veľmi pekné svedectvo.

03.01.2021 5 z 5

Prežili holokaust Prežili holokaust Peter Salner

Predtým, ako u nás nastal boom podobných kníh, bola táto. "Zostrihy" 142 svedectiev sú naozaj kvalitné, navyše dobre uchopené a radené. Salnerov tím odviedol skvelú prácu. Aj po rokoch a desiatkách bestsellerov na tému holokaust sa oplatí dať tejto publikácii šancu.

02.01.2021 5 z 5

Raz ťa uvidím Raz ťa uvidím Lurlene McDaniel

Knihu som čítala už ako dospelá, počas prvej vlny pandémie, keď mestské knižnice boli zatvorené (t. j. prísun kníh, ktoré by ma možno zaujali viac, obmedzený) a tak som dala šancu tejto z firemnej knižnice. Jednoduché, nenáročné, no nie infatilné čítanie, ktoré mi príjemne osviežilo jedno nedeľné popoludnie.

Mini spoiler: Hrdinke sa klamstvo prepieklo možno až príliš ľahko, spravodlivá časť môjho ja by chcela iný koniec, tá milosrdná časť sa tomu zvolenému celkom tešila.

02.01.2021 4 z 5

První starosti První starosti Jacqueline Wilson

Asi najsilnejší diel zo série, čo akiste súvisí s témou. Autorke sa podarilo (nakoľko to môžem posúdiť) autenticky zachytiť myšlienkové pochody dievčaťa, ktoré sa pomaly stáva anorektičkou. Verila som jej každé slovo, pocit. Myslím, že celkové vyznenie a vypointovanie autorka tiež zvládla. Konkrétne túto knihu by som sa zrejme dať násťročnej dcérke nebála.

01.01.2021 4 z 5

První láska První láska Jacqueline Wilson

V puberte som sa s Elou vedela vžiť a (nielen tento) jej príbeh sa mi zdal pútavý, autorka sa teda dobre vžila s myslením, radosťami a starosťami pubertiačky. Stačí to však? Ako dospelej mi v tejto knihe chýba nejaký morálny presah; nemyslím moralizovanie, ale skrátka niečo, čo by čitateľ mohol pochopiť ako víziu do vlastného života. Jasné, niekde medzi riadkami sa dozvie, že sa neoplatí klamať, že výzor vo vzťahu nie je všetko atď., ale nemám pocit, že by s tým románová Ela naozaj bola stotožnená.

01.01.2021 3 z 5

Prvé bozky Prvé bozky Jacqueline Wilson

Napísané je to pútavo, ako tínedžerka som knihu hltala. Keď si to však prečítam ako dospelá... Ela robí hlúposť za hlúposťou, sebareflexia minimálna, ponaučenie pre čitateľa tiež. Hej, viem, podobné knihy by nemali moralizovať, ale aspoň nejakú víziu pre mladého človeka by priniesť mohli. Posolstvo tohto Elinho príbehu však akosi zaniká v jej nezrelosti.
PS: Opäť ďalšia z kníh, kde láska sa zamieňa s vášňou, zaľúbením. Škoda.

01.01.2021 3 z 5

Láska bez hraníc Láska bez hraníc Nick Vujicic

Asi žiadna kniha ma ako slobodnú neinšpirovala a nepovzbudila viac ako táto. Aj teraz koluje po známych a keby som mohla, rozdávam ju zdarma všetkým slobodným ľuďom, ktorí začínajú strácať nádej, že láska existuje (alebo že by ju mohli zažiť práve oni).

Nick je veľmi charizmatický, múdry a vtipný chlapík (dôkaz nájdete v ľubovoľnom videu s ním, ktorých je na youtube plno) a presne taká je i táto kniha. Páči sa mi na nej i to, že rozprávačom nie je len Nick, ale v niektorých častiach aj jeho žena.

Ak si chcete spraviť pekný večer a dopriať si poriadnu porciu nádeje, táto kniha bude skvelou voľbou.

30.12.2020 5 z 5

Chatrč - sprievodca Chatrč - sprievodca William Paul Young

Kniha, ktorú som si spolu s jednou ďalšou kúpila v deň, keď som sa dozvedela o smrti istej 22-ročnej mladej ženy a mala som čo robiť, aby som to emočne i psychicky ustála. Obe mi veľmi pomohli, a dá sa povedať, že je tak tomu doteraz, keď to potrebujem.

Konkrétne na tejto oceňujem, že veľmi citlivo a láskavo sprevádza cez vhodne zvolené úryvky Chatrče a trefné otázky k nim čitateľa rôznymi škálami bolesti, smútku, zmätku, sklamania, hnevu...

Mne cez ňu Boh už viackrát prinavrátil pokoj. Akoby cez tie slová prúdia Božia láska, jemnosť, nežná múdrosť.

30.12.2020 5 z 5

Obeť spovedného tajomstva Obeť spovedného tajomstva Joseph Spillmann

Nádherný človek, tento románový farár. Vďaka ľuďom ako on stojí svet a život za to. Od záveru som sa nemohla odtrhnúť a veľmi ma potešil i povzbudil. A pripomenul, že tým, čo milujú Pána, všetko slúži na dobré. Fakt všetko.

29.12.2020 5 z 5

Ruženec zranených sŕdc Ruženec zranených sŕdc Mária Vicenová

Nádherné úvahy. Nad ružencovými tajomstvami som nikdy predtým neuvažovala v podobnom kontexte, vlastne ani nad životom Panny Márie nie. Zdala sa mi potom... Akási bližšia, ľudskejšia.

Neviem si predstaviť, kto by sa v týchto textoch nenašiel. Veď opisované javy (napríklad, že nie sme nenahraditeľní, pokazená budúcnosť, bezmocnosť či trebárs odmietnutie) zažije v rôznom životnom období a v rôznom pomere každý človek. Autorka im však dokáže dať cez Máriin príbeh a príklad úplne nový kontext.

Kniha, ktorá prináša veľkú nádej a pokoj. Kniha, ktorú sa určite oplatí mať doma a najmä po nej aspoň z času na čas siahnuť.

Škoda typického neduhu, ktorý sa už tradične (žiaľ) s tvorbou tejto autorky spája - hrozná gramatika. Chápem, že možno nemá ona či ono malé vydavateľstvo na to, aby zaplatili jazykového redaktora, ale to sa v jej okolí vážne nenájde niekto, kto by tie texty opravil aspoň ako dobrovoľník?

29.12.2020 5 z 5

Proč spolu před svatbou nebydlet a nespat Proč spolu před svatbou nebydlet a nespat Martin Kvapilík

Stručné, jasné, moderné, podčiarknuté rôznymi aktuálnymi poznatkami (z oblasti psychológie, biológie...) i osobnou skúsenosťou autora.

Mimochodom, s manželom sme pred svadbou spolu nielen nespali, ale aj prvý "skutočný" bozk sme si dali až pred oltárom. A svoje rozhodnutie vôbec neľutujeme.

Čo mám robiť? Čo mám robiť? Anselm Grün

Zaujímavé, že na to, čo jedného trápi natoľko, že zo svojej situácie nevidí východisko, dokáže dať iný riešenie na pár riadkov. Ale pozor – nič instantné a rýchlokvasené, tento mních ponúka kvalitne pôsobiace recepty, stačí už „len" aplikovať do praxe. Kolorit problémov v knihe je široký, ten svoj (či veľmi podobný) si tu nájde hádam každý čitateľ, nevraviac o tom, že zmenou veku, životnej situácie a pod. sa tie problémy obmieňajú, čo z knihy robí temer „nesmrteľné" dielo (v zmysle, že po ňom môže čitateľ siahať prakticky až do smrti, a just si tam niečo pre seba či o sebe nájde). Výhodou aj nevýhodou je práve široký záber – ak niekoho určitý problém, situácia, možné riešenie zaujme viac, bude sa musieť uspokojiť s rozsahom dvojstrany alebo pátrať po knihe, ktorá by dané veci rozoberala dlhšie a hlbšie.

Dievča z majera Dievča z majera Elena Čepčeková

Kniha, ktorej dej a vyznenie dosť zaváňa dobou svojho vzniku, napriek tomu mala pre mňa isté čaro. Akiste sa oňho postarala najmä hlavná hrdinka, jej citlivá až clivá duša, a tiež kolorit rôznych ľudí a situácii, s ktorými sa musí vyrovnať. Ani neviem, komu - a či vôbec - by som toto dielo odporúčala. Ak áno, tak s dodatkom, aby si vyextrahoval podstatu, vychutnal atmosféru majera, kláštora či celkovo sveta 30. rokov, ale aby to bral ako subjektívny dokument, tak trošku (vlastne trošku viac) ovplyvnený optikou neskorších desaťročí.

21.12.2020 4 z 5

Sto lámp pre dušu Sto lámp pre dušu Celia Haddon

Jedna z najviac vyťahovaných kníh v mojej poličke. Antológia plná múdrych a krásnych textov, ktorá ma oslovuje už viac než desať rokov. Keby vyšlo nové vydanie, je to môj favorit na mnohé narodeninové či vianočné darčeky.

Hra sa skončila Hra sa skončila Martin Hanus

Písal sa Advent 2019, kamarátky pripravovali obed... A ja som sa nemohla a nechcela odtrhnúť od tejto knihy. Neviem, prečo tento prípad ľudí (vrátane mňa) tak veľmi fascinuje, ale viem, že Hanusovej verzii som ochotná veriť. Bravúrne zvládnuté, dobre podložené, zargumentované... Kto však vie, čo všetko sa ešte časom vyplaví.

Prvá láska Prvá láska Mária Jančová

Poviedky (možno by som si trúfla napísať aj poviedkový román) par excellence. Jančová opäť na relatívne malom priestore predstavuje slovenskú dedinu prvej polovice 20. storočia najmä cez optiku a prežívanie malej, neskôr mladej hrdinky - citlivej i clivej, a hlavne vnímavej. Trochu dojemné, trochu smutné, trochu povzbudivé čítanie.

Odpustky. Historický prežitok? Odpustky. Historický prežitok? Dagmar Kráľová

Pre mňa veľmi užitočné a navyše aj pútavé čítanie. Dagmar Kráľová mi túto tému nielen objasnila, ale aj sprístupnila. Ďakujem.

Teológia jeho / jej tela Teológia jeho / jej tela Jason Evert

Nádherné dielo, ktoré by si mal prečítať každý teeneger. Keby si mladí vzali autorove posolstvá k srdcu a úprimne by uverili idei, ktorá sa im núka, tento aj ich osobný svet by hneď vyzeral inak. Lepšie.

Divé husi Divé husi Mária Jančová

Jančovej prózy sú veľmi nežne, citlivé, niekedy clivé, melancholické. Z času na čas sa k nim rada vrátim. Páči sa mi človečina a duch doby, ktoré z nich razia.

21.12.2020 4 z 5

Listy pre Margot Listy pre Margot James Moloney

Príbehom o románikoch za bránami koncentračného tábora veľmi neverím, preto podobné romány skôr obchádzam, pri tomto som však cítila, že ma dostane. Stalo sa. Jemný, dojemný, uveriteľný (nakoľko to môžem posúdiť – nie raz som tŕpla, či už autor neprekročí hranice, ale v mojich očiach to vždy nejako ubalansoval). Ľudské a romantické čítanie, ktoré však má ďaleko od červenej knižnice.