Selain Selain komentáře u knih

Cesta kaizen Cesta kaizen Robert Maurer

"Kaizen nie je návod či nástroj na dosiahnutie cieľa.
Kaizen je spôsob ako úspešne dosiahnuť akýkoľvek cieľ."

Tieto myšlienky, sčasti parafrázované, dokonale vystihujú samotnú podstatu titulu. Kniha nie je o presnom návode a ani neobsahuje súhrn zaručených "krokov" či "rád", ktoré urobíte a budete 100% úspešný (čo ako iste už viete, je väčšinou práve úplne naopak). Táto malá útla knižka je o MYSLENÍ. O spôsobe ako nazerať na svet a na seba samého, tak aby sme si my samotný život nekomplikovali a nebránili si zlepšovať sa. Pretože práve to mnohokrát robíme - túžime po niečom natoľko, že prehliadame tie správne výstražné signály, podnety či ľahšie cesty v živote. Natoľko sme zavalený našimi problémami a minulosťou ktorú chceme zmeniť, až ich prehliadame. Vo výsledku sme potom neúspešný a náš strach z budúcnosti narastá priamo úmerne s každým ďalším neúspešným pokusom. Naše kroky postupom času už nepripomínajú rozhodného predátora ale stávajú sa skôr behom raneného zvieraťa, pobehujúceho zmätene sem a tam. A namiesto toho aby sme sa aspoň zamysleli nad spôsobom, akým sa o zmenu snažíme, hľadáme len freneticky chyby v jednotlivých jeho bodoch. A pritom poväčšine, to máme všetko úplne zle v nás nastavené.

A o tom je táto kniha! O myšlienkach, ktoré nám majú pomôcť zmeniť náš prístup.
" O krokoch tak malých, že je nemožné zlyhať!"

Človek by si myslel, že pri počutí tejto vety, vie všetko a až keď sa do knihy začíta zistí, ako vie o tom málo a aká vie byť prospešná. Ukáže vám nielen čo robíte zle ale hlavne, vás naučí ako dosiahnuť to dobré. Ako predísť chybám, ktoré v živote robíte a ako si nastaviť úspešný systém pre sebarozvoj, presne podľa vašich potrieb. Kniha s vami maximálne spolupracuje a jediné čo od vás vyžaduje, je úprimnosť k sebe samému a ochota podieľať sa na tvorivom procese transformácie. K tomu napomáhajú i praktické príbehy zo životov ľudí z autorovej praxe, ktoré síce natiahnu dĺžku knihy o nejakých pár strán ale myslím si, že aj vďaka nim nebudete v jej obsahu tápať. Jednotlivé myšlienky Kaizen-u sa stanú pre vás o to intuitívnejšie a zlepšovanie sa bude u Vás vďaka tejto knihe, oveľa ľahšie - to mi verte! ;)

Dodatok: Ak už ale myslenie Kaizen poznáte, bude kniha najskôr len príjemným zopakovaním si toho, čo už viete (a možno nejaký ten príbeh vám poskytne inšpiráciu), ale nemyslím si, že by vám mala čo viac ponúknuť. Ale pre tých z vás, ktorí ste sa s podobnou knihou nestretli alebo sa s ňou len zoznamujete, to bude doslova perla v oceáne :)

27.07.2022

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Jedna z najčítanejších moderných kníh o sebarozvoji za posledné dve desaťročia, ktorú čítalo množstvo ľudí (i z môjho okolia). Prvé, čo vás na nej okamžite zaujme, je jej názov. " Mních, ktorý predal svoje ferrari a začal žiť" - Znie Vám absurdne? Zaujímavo? Neobyčajne? Komerčne? Znie ako z rozprávky? Tak vedzte, že presne taká je i táto kniha svojim spracovaním a toto od nej očakávajte! Ústrednou témou knihy je fiktívny príbeh Juliana Mantla, váženého a úspešného advokáta, ktorý po infarkte z prepracovania a zlého životného štýlu sa rozhodol odísť do Himalájí za duchovnou obrodou. Tu pri svojich potulkách narazí na osadu prastarých mníchov zo Siwany, ukrytú vysoko v horách, oboznámi sa s ich učením a rozhodne sa ho šíriť i medzi ľuďmi vo svojom starom svete. Prvou takouto osobou bude jeho starý priateľ z advokátskej kancelárie John. Ich rozhovory tvoria jadro celej knihy a tak ako môžu byť dôvodom na prečítanie, pre mnohých z vás budú i dôvodom, prečo na knihu zanevriete.

PRE KOHO KNIHA NIE JE URČENÁ? Ako neskôr zistíte pri čítaní, celý ústredný príbeh okolo prastarého spoločenstva je neskutočne primitívny, naivný a absurdný, nemá nič spoločné s realitou a ak potrebujete skutočný príbeh "zo života" aby ste obsiahnuté myšlienky vedeli akceptovať a vstrebať, rozhodne knihu nečítajte. Navyše príbeh ako taký postráda i základné piliere logiky a vy môžete pri čítaní nadobudnúť pocit, akoby si z vás autor priam uťahoval alebo vašu inteligenciu podceňoval. Veď uznajte sami - prastaré spoločenstvo odrezané od civilizácie v horách, ktorému ale nie sú cudzie moderné filozofické princípy ako pravidlo 80/20, "Kaizen", "Joriki", "Satori"? Ktoré pozná múdrosti i svetových velikánov z celého sveta ako Abraham LIncoln či Mahatma Gandhi? A a aby toho nebolo málo, preberá i myšlienky z rôznych náboženstiev a filozofických učení - Budhizmu, Konfuciana, Senecu a pod. Ako vidíte, kniha je tak zmesou najrôznejších právd čo tým z vás, ktorí chcete ísť podľa nejakej doktríny, rozhodne nemusí vyhovovať. Navyše vyumelkované a vykonštruované rozhovory plné fráz a klišé ako zo zlej relácie Vám na nálade nepridajú a ak Vám ešte aj prekáža štýl rodičovský štýl prednášok, kázní, motivačných kurzov a ste citlivý na ezoteriku a new age (kedykoľvek ju niekde zbadáte), po knihe rozhodne nikdy, NIKDY nesiahajte! Ani keby "pri Vás stál celý vesmír" O:)

AK VÁM ALE TIETO VECI NEPREKÁŽAJÚ A DOKÁŽETE SA CEZ NE PRENIESŤ, TÁTO KNIHA VÁM SADNE! Budete za čítanie odmenený a dostanete sa k najrôznejším zaujímavým a užitočným myšlienkam technikám, cvičeniam a radám a práve tie robia z knihy OBSAHOM hodnotnú literatúru. Niektoré rady dokonca pripomínajú akýsi návod, čo ocenia tí z vás, ktorí potrebujú presné vedenie. Navyše všetky myšlienky vysvetľuje autor jednoducho a na naozaj zrozumiteľných príkladoch, takže si nemusíte nič po jej prečítaní dohľadávať. Opisované techniky niekedy môžu zdať zastarané, absurdné a nepraktické, po rozhovore s tými, čo knihu čítali predomnou viem, že majú svoj prínos AK sa im venujete systematicky, zodpovedne a viete, čo od nich očakávať. No to je napokon v knihe vždy i vysvetlené. Preto tí z vás, ktorí neberiete knihu o sebarozvoji ako knihu, s ktorou musíte pracovať RUKY OD NEJ PREČ. Tu absorbovať informácie nestačí.

A čo viac dodať? Kniha je právom braná rozporuplne a nie je hanbou ju vynechať aj keď podobné knihy čítate. Pravdepodobne by vám ani moc nerozšírila obzory. NO ak sa s podobnou literatúrou len oboznamujete, a neprekážajú Vám vyššie uvedené zápory, kniha by mohla byť vaším skvelým sprievodcom na ceste za krajšími zajtrajškami a určite po nej aspoň siahnite! :)

06.06.2021

Kniha od svetoznámeho autora "Roberta Kiyosakiho - Bohatý táta, chudý táta" sa stala svetovým bestsellerom a je jednou z najznámejších kníh o financiách, podnikaní a obchodovaní zameranou na sebarozvoj. Nakoľko nečítam bežne knihy tohto typu a kniha sa dostala ku mne len náhodou, rozhodol som sa napísať svoj pohľad na ňu pre tych, ktorý by rovnako ako ja, siahli po nej bez akýchkoľvek znalostí "finančného myslenia". V prvom rade musím povedať, že KNIHA NIE JE pre tých z vás, ktorí od nej očakávajú podrobný návod na to ako zbohatnúť. Nenájdete v nej žiadne konkrétne postupy a návody, ktorých dodržaním ako pri recepte by ste dosiahli úspech. Preto ak ste od nej očakávali toto, rozhodne prestante čítať. Kniha naozaj nebude pre vás. Rovnako nebude ani pre tých z vás, ktorí očakávate veľa informácií a minimum príkladov. V tomto je kniha presne opačná a tých pár hodnotných myšlienok, ktoré obsahuje, rozvíja na pozadí autorovho života. Kniha pripomína preto sčasti beletriu avšak to je na moje prekvapenie zároveň aj jej najsilnejšou stránkou. Autorove osobné zážitky hoci pôsobia značne neuveriteľne (vykazujú prvky romantizmu a útopie + motivačné dialógy nepôsobia ako z bežného života ale ako z učebnice) sú zároveň i napriek tomu veľmi inšpiratívne a zanechajú vo vás silný dojem. Tam, kde mnoho podobnej literatúry zlyhá, sa darí Kiyosakimu excelovať. Je to asi aj vďaka tomu, že autor v nich opisuje svoj život a nie životy iných, mimoriadne bohatých a pre vás i celkom neznámych ľudí (kde bývajú často zamlčané kľúčové fakty tak ako sa to autorom hodí) a to je asi hneď po informáciach, ktoré obsahuje, to najdôležitejšie! Skrze tieto príbehy vám dá nádej, že AJ VY MOZETE ZMENIŤ SVOJU FINANČNÚ BUDÚCNOSŤ. Naučí vás základy "finančného myslenia" (pre niekoho tak bežné, pre iných takmer nepochopiteľné) a na jej konci nevadí ak neporozumiete všetkému, pretože kniha vo vás prebudí potrebnú túžbu dohľadať si dané informácie inde (a to uź po jej prečítaní nebude tak zložité a nepochopiteľné). PRE CITLIVÉ POVAHY dávam varovanie: Autor opisuje všetko priamo a nesnaží sa hovoriť fakty tak ako by ste ich chceli počuť. Neraz porovná myslenie chudobného človeka v ktorom sa vidíte (a prečo ste si knihu i kúpili), s myslením bohatého človeka (ktorým sa túžite stať) a priamo povie, čo robíte zle, prečo to takto (ne)dosiahnete a čo je lepšie. A to môže byť pre niekoho náročné. Kniha vám tak ponúkne nekompromisný obraz sveta financií, v ktorom nejde o ušľachtilé ľudské hodnoty (avšak treba mať zároveň na pamäti, že aj to závisí len na vás nakoľko budete "morálny" pri podnikaní). Mojou radou je preto odosobniť sa od začiatku pri čítaní od svojho "ega" a sústrediť sa len a len na informácie, pretože len tak sa niečo naučíte a tak ako tvrdí sám Kiyosaki: "Vedomosti sú v súčasnom svete skutočným zdrojom bohatstva".

Bude kniha pre vás prínosná? To záleží hlavne na tom, nakoľko sa vám podarí jednotlivé rady aplikovať v živote. Môžete mať totiž ten najlepší nápad na svete, no pamätajte, že ak ho neuskutočníte, je to všetko irelevantné.

Moje zhrnutie preto na záver PRE KOHO JE VLASTNE KNIHA URČENÁ znie nasledovne: Pre tých z Vás, ktorí sa chcú naučiť finanćne myslieť a tým, ktorí potrebujete motiváciu a ktorým neprekáźa rozsiahlejší (i keď nie celkom realistický) ale zároveň i pútavý beletrizovaný štýl rozprávania (hoci i s menej informáciami). To, či vás kniha obohatí, závisí hlavne na tom, či je vaša prvá alebo ste predtým už čítali iné (v tomto prípade radím knihu obísť) avšak ak nie, tak jej skúste dať šancu, možno práve pre vás bude skvelým sprievodcom na ceste za zmenou myslenia a tým i svojej finančnej situácie :)

19.05.2021

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Každý z nás bol raz dieťaťom a túžil zažiť neuveriteľné dobrodružstvá. Magické predmety, bytosti a svety...to všetko sme si pri tom predstavovali a vždy keď sme sa hrali, túžili sme byť ich súčasťou. Pomáhali nám k tomu hračky, záhadné miesta (ako ihrisko, záhrada či nevyužívaná podkrovná miestnosť) AVŠAK niekedy to nestačilo a bolo treba použiť rovno portál - bránu cez ktorú sme do takejto krajiny vstúpili.

To isté vedeli i naši hrdinovia v knihe o Narnií s podtitulom "Lev, šatník a čarodejnica" ktorí použili ako spomínaný "portál" starú šatníkovú skriňu a ocitli sa v zamrznutej magickej krajine. Skôr než si dokážu uvedomiť, čo sa vlastne deje, dostanú sa do víru udalostí, stretu zo zlou čarodejnicou a je len na nich, či naplnia dávne proroctvo a vyslobodia krajinu spod jej nadvlády alebo či ich život a životy všetkých jej obyvateľov budú navždy stratené.

Autor pri písaní zvolil spôsob rozprávania podobný ľudovým povestiam. Kniha je písaná ako rozprávka pre najmenších a preto treba k nej i tak pristupovať. Dej knihy je jednoduchý, autor sa zbytočne sa nerozpisuje a ide vždy priamo k veci, vďaka čomu má príbeh spád a čitateľ sa nenudí. Pre niekoho to môže byť výhoda, pretože to umožňuje zapojiť fantáziu, pre iného nedostatok, kvôli ktorému sa nebude môcť do čítania dostatočne ponoriť. Tak ako všetky rozprávky i táto ovplýva potrebnou naivitou (hlavne čo sa týka myslenia a konania postáv) a ak ste dospelý čitateľ, treba jej odpustiť isté nelogickosti aby ste sa bavili (napr. siahodlhý opis cestovania na miesto, kam sa neskôr dokážu dostať za "pár minút" a pod.). Pri čítaní budete odmenený nielen neopakovateľným svetom, ale i rôznymi skrytými odkazmi na kresťanstvo a myšlienkami, ktoré dej obohacujú a dodávajú mu i hlbší rozmer (ktorý môžete ale nemusíte pochopiť).

Pri čítaní treba mať i na pamäti, že dielo nevzniklo "včera" ale ešte v prvej tretine 20. storočia a aj preto sa tu objavujú isté "klišé". Ak ju chcete dať čítať deťom, uistite sa, že vaše dieťa zvláda krvavé opisy scén a smrť ktorá sa tu kde tu vyskytne (tak ako staré ľudové rozprávky, neraz je i táto rozprávka krutá a drsná).

Pre koho kniha nie je? Pre tých, ktorí očakávajú dejové zvraty a hlbokú psychológiu postáv. Pre tých, ktorí od knihy očakávajú ďalšieho "Pána prsteňov" len pre priateľstvo autora s Tolkienom. Pre tých, ktorí neznesú priamočiari príbeh a odkazy na kresťanstvo. A pre tých, ktorí neradi zapájajú predstavivosť pri čítaní.

A pre koho je teda určená? Pre deti a všetkých ostatných, ktorí neprestávate snívať, máte v sebe stále kúsok dieťaťa aj napriek vyššiemu veku a túžite stále zažívať tieto detské dobrodružstvá. Práve vy budete pri čítaní nadšení!

12.02.2021

Nedokončená haiku Nedokončená haiku Sumitaku Kenšin

"Malé básne od veľkého básnika" alebo "nekonečné haiku" by sa skôr mala volať zbierka básní, ktoré som mal možnosť čítať po zakúpení knižky od Sumitaku Kenšina a ktoré mnou budú navždy rezonovať v spomienkach. Nie pre brilantnosť formy. Ale pre prirodzenosť, s akou básne komponoval. Vzhľadom na jeho osud by ma malo mraziť - písal ich v posledných rokoch svojho života a v boji s ťažkou chorobou - no mňa neschladil ale skôr zahrial pri srdci ako už dávno nie žiaden autor haiku. Sumitaku Kenšin v mojich očiach dosiahol to, čo mnohím haijinom trvá celý život a väčšina to nedosiahne aj napriek dodržiavaniu všetkých "pravidiel haiku" - splynul so svojou poéziou a so svetom okolo seba. A to ak je najviac čo môže autor haiku dosiahnuť. Pri čítaní máte pocit, akoby vám básne čítal a diktoval, pristihnete sa akoby ste sedeli vedľa neho a pozorovali to, čo vám chce ukázať. Rozumiete mu a cítite, čo cítil on. Vnímate, čo si myslel a vnímal on, všetko to nevypovedané za tými básňami je vďaka tomuto spojeniu tak jasné! Doslova máte pocit, akoby ste boli tam, a boli pri tom keď básne vznikali. A že ste ho vďaka nim aspoň trošku poznali. Pre tých z vás, ktorý nemajú radi "free formu" haiku nerešpektujúcu "go-schici-go" táto kniha nie je ale napriek tomu by som ju odporučil aspoň si prezrieť (aj napriek rozdielnemu presvedčeniu o správnosti haiku), má vám čo ponúknuť. Tým z vás, ktorý milujú haiku dušou, knihu vyslovene odporúčam. Ak máte problém s témou smrti, umierania, bolesti a trápenia, môže byť pre vás kniha ťažším orieškom, avšak spôsob, akým autor podáva básne, vás podrží pri čítaní (neľutuje sa, nenarieka, naopak, snaží sa vystihnúť obyčajné vo všetkej jeho kráse, doslova uchopiť posledné pramienky života).

Ak by som mal knihe niečo vytknúť, tak snáď len dve veci: "Nedokončené haiku" je výstižný názov pre knihu pretoźe mnoho básní má formu dvojveršia a cítiť z nich neotesanosť (čo ale môźe byť pre niekoho i výhodou). A druhá pripomienka by bola k jeho životopisu, ktorý je veľmi stručný a predstavoval by som si o takejto zaujímavej osobe súčasného haiku viac informácií. Avšak drobnú chybičku krásy vám kniha vynahradí spôsobom, ktorý rozhodne za to stojí! :)

27.01.2021