Salonka Salonka komentáře u knih

Hra o tróny Hra o tróny George R. R. Martin

Hm, čo napísať?

Čo dodať, keď už všetko bolo vypovedané? :-) Vynasnažím sa byť stručná...

Výnimočné a neopakovateľné dielo. Autor rozohral úžasnú Hru v niekoľkých dejových líniách, ktoré vhodne preplietol. Knihu zaľudnil zopár hlavnými a mnohými vedľajšími rodmi a rôznorodými postavami, na ktorých ukazuje široké spektrum ľudských vlastností a charakterov. Vytvoril im ich vlastné svety a vsadil ich do čarovných, farbistých (ale aj nebezpečných) prostredí, ktoré si vieme dobre predstaviť (aj keď kniha je opisná len minimálne). Umožnil im hrať svoje menšie aj väčšie hry plné bojov a smrti, ale aj intríg, odhodlania, cti, putovania a samozrejme lásky, ktoré my počas čítania dychtivo sledujeme... Čerešničkou na torte je fantasy, užívané s mierou. Páči sa mi, že GRRM myslel na všetko, tým je jeho dielo bohaté a jedinečné.

Nebojte sa začítať do deja. Nenechajte sa odradiť údajne veľkým množstvom postáv, všetko je v rámci normy. :-) Neobávajte sa oplzlostí, takých scén je v porovnaní s knižkou oveľa viac v seriáli, v diele sú to pikantné detaily, nie nosné časti. Pokojne si obľúbte hociktorú postavu, rýchlejšie sa objavujú ako umierajú. :-) Mne sú sympatické všetky hlavné postavy, kladné aj záporné, každá niečím, neoplatí sa vymenúvať... a nemôžu byť všetci dobrí, o čom by to potom bolo? :-)

Slovenský preklad aj vizáž knihy sa mi veľmi páčia, nemám čo vytknúť. S českým prekladom nemám skúsenosti, preto nehodnotím, ale obaly českých knižiek (Talpress) sú podľa môjho názoru nepekné (slabé slovo!) a pôsobia lacno. Vo mne (o knihe som predtým, ako som začala čítať svoje slovenské vydanie Tatranu, nevedela nič) evokovali pocit, že ide o nejaký brak, čo je pre túto „Pieseň“ večná škoda.

Nemôžem sa dočkať druhej knihy (Súboj kráľov), ktorá vychádza o pár dní, ale už ju mám objednanú v predpredaji.

Hru o tróny vrelo odporúčam a nemôžem hodnotiť inak ako piatimi hviezdičkami.

Zakončím obzvlášť peknou vetičkou: "Nejasne, akoby z diaľky začula... začula tichý vzdych - ako keby milión ľudí naraz vydýchlo."

30.11.2014 5 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Druhá kniha série Öland autora J. Theorina.

Myseľ ochotnú pripustiť, že existuje niečo medzi nebom a zemou, knižka zaujme už od začiatku skvelými úvodnými stranami, na ktorých sa rozbiehajú prepletajúce sa dejové línie. Cením si korenie nevtieravej, ale predsa prítomnej mystickej strašidelnosti a tak ako v prvej knihe majstrovské vykreslenie prostredia, kde sa dej odohráva.
Fascinujúca je aj hlavná postava - pre mňa statok Aludden. :-) Detektívne časti sú slabšie, ale postačujúce.

19.11.2014 3 z 5

Ozveny mŕtvych Ozveny mŕtvych Johan Theorin

A zas trochu iné "severské" krimi. Absenciu detailných a pravdy sa presne pridržiavajúcich vyšetrovateľských, forenzno-expertíznych a neviem ešte akých oficiálnych postupov (a tiež politiky) vyvažujú sympatické postavy a vskutku pôsobivé prírodné prostredie, do ktorého je dej zasadený a ktorého znalosť autor pri písaní dobre využil.

Dej je pútavý, síce trochu predvídateľný a jednoduchý, no aj tak nesie prvky originality. Výhodou je, že sa dobre číta aj jedným okom. :-)

Myslím, že dielo Ozveny mŕtvych je príjemným a vcelku mrazivým oživením knižného repertoára. :-)

16.11.2014 3 z 5

Dvanástka Dvanástka Justin Cronin

Veľmi slušné pokračovanie prvého románu.
Oceňujem, že autor zostal verný svojmu štýlu. Rovnako ako v románe Priechod vyzdvihujem rôznorodosť postáv, ale najmä dynamiku, nepredvídateľnosť a originalitu deja (tiež posuny v čase, prostrediach a „spoločenských“ pomeroch). Druhý diel sa mi páči aj tým, že je tak celkovo trochu drsnejší/ brutálnejší. :-)

Teším sa na Mesto zrkadiel.

09.11.2014 3 z 5

Priechod Priechod Justin Cronin

Kniha Priechod od autora J. Cronina je pútavo a dynamicky písaným, ľahko čitateľným dielom s množstvom zvratov a prekvapivých situácií. Dej zaujme pozorného čitateľa prakticky okamžite a udržuje ho v napätí a nedočkavosti až do konca. A koniec vás neuspokojí a pokračovanie láka. :-)
Osobitne vyzdvihujem presuny deja jednotlivých častí knihy v čase a priestore, s čím je spojené objavovanie sa nových postáv alebo životných pomerov, no hlavná dejová línia je vždy zachovaná, aj keď niekedy skrytá, no vždy sa k nej dostaneme.

Jediné, čo vytýkam, je drobnosť formálneho charakteru. Slovné spojenia/ formulácie typu: „Mám hlad.“ alebo „... a určite mala hlad...“, ktoré sa v knihe objavili viackrát v rôznych obmenách. Vôbec nerozumiem, prečo je to tak písané, a teda ja osobne to považujem za neslovenský výraz a dosť nápadnú chybu prekladu. Ešte nikdy som sa s tým nestretla v žiadnej knihe písanej v slovenskom jazyku a Slovák tak nemyslí (znie mi to česky).

Knihu však každopádne odporúčam, určite sa k nej ešte niekedy vrátim.

Zakončím pekným úryvkom:

Za oknom padal sivý sneh. Na obviazanej, bolesťou trpiacej nohe dokrivkal na verandu. Nepadal sneh, ale popol. Zišiel po schodoch. Popol mu sadal na tvár a do vlasov. Napodiv sa nebál. Ani o seba, ani o Amy. Zvláštne. Zaklonil hlavu k oblohe. Vedel, že ten popol boli kedysi ľudia. Z neba pršali duše.

01.11.2014 3 z 5

Žiarenie Žiarenie Stephen King

Jedným slovom - P E R F E K T N É.

Stephen King je majster pera, čo v tomto diele ukázal naplno. V mihu ma vtiahol do napínavého, drsného a hrôzostrašného deja, ktorý spočiatku gradoval pomaly a nevinne (ale tušíte, že sa budú diať veľké veci, a to je teda parádne vzrušujúce), a postupne akceleroval do takej miery, že som doslova nestíhala obracať stránky. :-) Pri čítaní som sa zabúdala a tak dokonale vypínala vnímanie zrazu nudného a ošúchaného vonkajšieho sveta, že som si musela napríklad vo vlaku na notoricky známej trase aktívne pripomínať, kde sa nachádzam a kedy vystupujem. :-) Na druhej strane, naozaj intenzívne som vnímala napríklad svoje zimomriavky. :-)

Pri čítaní zapojte fantáziu, predstavte si Peknú vyhliadku, a King vás bohato odmení... Začujete podmanivú hudbu aj desivý klopot, jemný šepot aj neľudský rev. Ucítite vône ľalií aj krvi, zazriete detskú nevinnosť aj stelesnené zlo, ochutnáte lásku aj nenávisť.

Nemám čo vytknúť, teším sa na ďalšie diela a Kráľovi ďakujem za dokonalý a nezabudnuteľný zážitok.

16.10.2014 5 z 5

Mrtvol na tři hroby Mrtvol na tři hroby Jamie Mason

Myslím, že k tejto knižke nemusíme mať negatívny alebo odmietavý postoj. :-) Autorka sa snažila a vymyslela to celkom dobre. Je síce pravda, že začiatok a úvodné desiatky strán boli najlepšie, a potom kvalita mierne klesala, ale zas také zlé to nebolo.
Knižku zoberte s nadhľadom, nie doslova. Netreba sa nad ňou veľmi zamýšľať - nehľadajte chyby a neanalyzujte, potom si ju užijete ako milé a nenáročné čierno-humorné čítanie v peknom a zaujímavom obale.

09.10.2014 3 z 5

Melón Melón Marian Keyes

Ufff, vedľa ako jedľa. :-) Priznávam, zmýlila som sa.
Nemala som veľké ilúzie, ale čakala som, že to bude trochu o niečom inom. Avšak ukázalo sa, že je to príbeh zahltený ženskými úvahami o kadejakých vzťahoch a balení chlapov a deťoch, a neviem o čom všetkom ešte. :-) Začiatok ako-tak, no potom dej (hm, """dej""") stagnoval. Prečítala som necelú polovicu, a pomaly - ale definitívne - som dospela k presvedčeniu, že mi je úplne jedno, čo bude nasledovať a čo sa strane s hlavnou hrdinkou, jej životom (a jej nenormálnymi sestrami), a že by som len mrhala časom, keby som pokračovala v čítaní. Dočítať ju ma nepresvedčili ani celkom vtipné hlášky, ktoré sa objavovali vcelku hojne. Knižku som teda bez výčitiek svedomia odložila a pôjdem ju čím skôr vrátiť do knižnice. Nech poteší niekoho iného.

Zhodnotím slovami - nič pre mňa.

02.10.2014

Hry o život (trilógia) Hry o život (trilógia) Suzanne Collins

Netuším, v akej dimenzii som sa nachádzala, keď vládlo obdobie ošiaľu menom Hry o život, nezachytila som absolútne nič. :-) Vládne ešte? Alebo prichádza v nejakých vlnách? :-)

Nedávno som ako puk pozerala na toto tmavé vydanie 3v1 s premieňajúcim sa obrázkom pôvabného vtáčika v kruhu z plameňov, a pýtala sa samej seba - Čo to je? Odporučili mi čítať (citujem: ´To si m-u-s-í-š prečítať!!!´), požičali, zakázali mi pozerať dopredu a predbiehať (napríklad mrkať na pravú stranu dole keď som ešte len na ľavej hore). Tak som teda čítala, poctivo podľa inštrukcií, trvalo mi to presne deväť dní - vôbec nie závratným tempom. Dlho? Krátko? :-) Navyše som sa vždy dokázala bez problémov odtrhnúť a ísť spať. :-)

Musím povedať, že knižka ma hneď od začiatku celkom bavila (a tento trend zotrval celú dobu), autorka stručne a dostatočne vykreslila pomery do akých sú postavy a dej zasadené, a hneď sme sa ocitli na losovaní atď., však vieme. Ja osobne považujem jednotlivé knihy za kvalitatívne vyvážené, náhodou sa mi páčila aj posledná, ktorá je väčšinou posudzovaná ako najslabšia (a to z nej autorka myslím mohla vytrieskať ešte trošku viac, zdalo sa mi akoby sa jej už odnechcelo písať a vymýšľať si, a chcela to čo najrýchlejšie ukončiť). Najslabšia je možno práve kvôli hlavnej hrdinke – ach jaj, Katniss, ty si beznádejný prípad.
Pre mňa má nad ostatnými mierne navrch druhá kniha – tá bola dobre vyšpekulovaná a viac nás oboznamovala aj s ostatnými ´účinkujúcimi´. Celkovo sa v deji dali nájsť slabé miesta, nedotiahnuté záležitosti, rozporné konania postáv a podobne, ale to autorke pokojne odpustím, niekoľkokrát sa jej podarilo poriadne ma prekvapiť. Úplné finále však bolo nepresvedčivé, neurobilo na mňa dojem. Len som bola rada, že už som na konci.

Skrátka a dobre, bolo to fajn, neľutujem že som si na tom drala oči, ale prečítať si to raz mi stačí na celý život. Rozumiem, keď sú z toho ľudia paf, ja nie som - nie je to môj obľúbený žáner, predsa len preferujem (a v knihách hľadám) niečo iné.

Ešte som zvedavá na filmové spracovanie - vidím to tak, že v neurčitej budúcnosti si pozriem každý film jedenkrát a tým túto knižno-filmovú epochu nadobro uzavriem.

Poznámka na záver – obal. Prepáčte, ten sa mi vôbec nepáči. Papier a písmo sú dobré, to ostatné, uf. Taký čierny balíček niečoho, videokaziet z deväťdesiatych rokov? A čierne hrany strán, to prečo? Moja mama to pekne vystihla, opýtala sa, či som tú knihu vytiahla z komína. :-)

Moje odporúčanie na úplný záver – ak sa nebojíte dlhého sci-fi a mierne uleteného príbehu, prečítajte si a názor si určite utvoríte.

26.09.2014 3 z 5

Kruté poviedky Kruté poviedky Auguste Villiers de l'Isle Adam

"Príbehy s dráždivým nábojom magickej nevšednosti či tragickej, spaľujúcej vášne nečakane strieda záblesk kritickorealistického videnia, ktorý nám s neúprosným úškľabkom odhalí hĺbkový obraz záporov každodenného života." Nemôžem nič iné ako súhlasiť - tridsať rozmanitých príbehov, ktoré stoja za prečítanie. Mojimi naj sú: Véra, Vox populi, Antonie (kratučké, úsmevné), Nedočkavosť davu (nikdy nesúďme podľa prvého dojmu!), Zbojníci, Znamenie (skutočne desivé), Neznáma a Maryelle.

15.09.2014 3 z 5

Červený smäd Červený smäd George R. R. Martin

Moja prvá prečítaná kniha od G.R.R. Martina, pooomaličky sa chystám aj na Hru o tróny (prvú zo série Piesne ľadu a ohňa). Dielo Červený smäd je vcelku nadčasovo napísané, bola som prekvapená, že je z roku 1982. Inak veľmi dobré, námet zaujímavý, aj keď upírsky (ale skutočne v stráviteľnej forme), dej slangovo povedané "odsýpal". Postava kapitána Marsha je sympatická (zosobnil v nej autor seba?).
Knižka splnila moje očakávania.

08.09.2014 3 z 5

Život Život Guy de Maupassant

Guy de Maupassant nikdy nesklame...

08.09.2014 4 z 5

Beze stopy Beze stopy Jane Casey

Napínavé... prelínanie dejových línií minulosti a prítomnosti autorka veľmi dobre zvládla, takisto nezachádzala do žiadnych zbytočných opisov a odbočiek - udrží vás v napätí. Plus každá postava bola niečím zaujímavá. Celé to pôsobilo prekvapivo realisticky.

31.08.2014 3 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Veľmi milé ľahké čítanie. :-) Ideálne k cestovaniu mestskou hromadnou dopravou alebo vlakom...

29.08.2014 3 z 5

Vtedy v lese Vtedy v lese Tana French

Na túto knižku som sa tešila, avšak som sklamaná. Začiatok príbehu mi pripadal rozpačitý, dokonca som váhala, či mám pokračovať v čítaní, čo sa mne často nestáva. Rozhodla som sa však dočítať ju, ale iba preto, aby som sa dozvedela, kto bol vrahom a aký mal motív. Druhú dejovú líniu pokladám za úplne zbytočnú, nepôsobila na mňa ani napínavo, ani strašidelne, ani nijako, podľa mňa bola vykreslená nepresvedčivo a vôbec by tam nemusela byť. Avšak knižka by sa potom rozsahom významne scvrkla, však. :-) No a vyšetrovateľom (o ktorých životoch autorka popísala celé state, ale aj tak by som spätne vôbec nevedela povedať, akí vlastne boli) som akosi neverila ani nos medzi očami. :-) Napriek tomu dám autorke možno ešte jednu šancu (niekedy... v ďalekej budúcnosti).

24.08.2014 2 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Veľmi dobrá knižka, iná ako ostatné, chytila ma hneď od začiatku. Nápaditá, originálna, veľmi dobre napísaná, do poslednej chvíle som netušila, čo sa z toho všetkého vlastne vykľuje. :-)

09.08.2014 4 z 5