SalemJohn SalemJohn komentáře u knih

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Pred pár rokmi povedali pánovi Chudíkovi, že aj keby čítal telefónny zoznam, znelo by to ako poézia. Prišlo mi to trefne aj v tomto prípade. King aj keby napísal kuchársku knihu, tak najmenej rok po jej vydaní by sa nevarilo podľa iných receptov..
Reči, že pán spisovateľ už na staré kolená nemá čo ponúknuť mi stále prídu ako zakomplexované kecy. Samozrejme novšia tvorba možno nedosahuje kvalít jeho megatitulov, ale stále je to spisovateľský nadpriemer.
Splieta nie dve, ale hneď tri línie do umne a nerušivo plynúcej drámy. Flasbackové udalosti z Fallúdže sú napísané tak pútavo, že som sa pristihol akoby som tam reálne bol, ako taký pohľad do mysľomisy (u istého Harryho P.) - asi takéto ponorenie u mňa vyvolávala Fallúdža. Celkovo línia v Iraku, ale zvlášť príprava a realizácia posledného kšeftu mi dosť pripomínala môjho obľúbeného Fredyho (Forsytha). Každopádne kniha, ktorá si zaslúži pozornosť !

30.05.2023 4 z 5

Kozí ľudia Kozí ľudia Ivan Kučera

Silne tri hviezdy a povzdych: "Keby bol každý slovenský debut takýto!"
Naozaj je z knihy cítiť úprimné nadšenie, srdce i žánrovú zanietenosť. Skôr ako román, mi to príde ako obsiahlejšia novela v dvoch dejstvách. Silná prvá časť akoby zanietila tú druhú (to podľa niektorých postrehov a komentárov), ale nie je to úplne tak. S trochou "nadsázky" ju pokojne možno brať ako taký dlhší epilóg. Okey, okey ! uznávam, na epilóg už je to riadne dlhé.. Ale pekne po poriadku:
Prvé dejstvo, teda časť odohrávajúca sa prevažne vo vojnových kulisách je neskutočný nárez (v českom komentári by som použil asi mazec). Zlo skrývajúce sa v Javorine je konfrontované zo zlom v SS uniformách takým spôsobom, že neviete čo má byť horšie.. Pripomenulo mi to tak trochu moju obľúbenú Pevnosť od F.P. Wilsona kedy nemecká armáda bola podobne konfrontovaná s upírskym prastarým zlom v Transylvanských horách. Všetky ingrediencie od diviakov, vyšinutého mutanta tmavej pleti, kolaborantov, hrdinov, zloduchov či samotných kozích ľudí sú namiešané do neskutočného kokteilu, ktorý nezačne ani na chvíľku nudiť. Druhé dejstvo podľa mňa vôbec nestráca na atraktivite (hoci oproti prvej časti ma latku nastavenú riadne vysoko), ale aj napriek tomu dokáže totiž v iných kulisách, v inom čase rovnako pútavo vtiahnuť do deja, a čo je dôležité, postupne nám doplní ten záhadný (nevýrazný) koniec prvej časti. A tiež práve v druhej polovici veľmi oceňujem, akoby až autobiografické črty a postrehy miestnych reálií - vnímanie doby, kultúrnych zmien, lokálpatriotizmu. "Osvieženie" priniesli niektoré vstupy takmer ako z "drsnej školy" - vypočúvanie manželov motorestu, či individuálny prístup k partii výpalníkov (sektárov). Príbeh ďalej rýchlo pokračuje do svojho konca presne podľa autorovho zámeru - niektoré časti pekne zapadnú na svoje miesto, niečo zostane medzi riadkami a čosi si čitateľ môže vyložiť po svojom..
Silné tri hviezdy a debut ako hrom ! Oceňujem to spomínané nadšenie práve aj kvôli forme "self publishingu" a ak niekedy príde čas a doladí sa korektúra, vstup editora a redaktora bude z toho plných päť. PS. Ďáblův hřbet a Kozí ľudia v priebehu jedného mesiaca - môj momentálne najčítanejší autor - Ivan Kučera :)

07.05.2023 3 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Dôkazom, že sa knihu oplatí prečítať je už počet komentárov tu na databáze. Percentuálne hodnotenie okolo 75 až 80% je úplne dôveryhodné.. teda aspoň podľa mňa :)
Zábavná, celkovo napínavá a nenáročná záležitosť, ktorej chýba málo, aby sa možno stala realitou..

04.05.2023 4 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Forsythovo jasnovidectvo bolo vždy predmetom diskusii, skúmania i preverovania.. :)
Majstrovský spôsob podávania príbehu, jeho uveriteľnosť fikcie hraničiaca s realitou je charakteristickou črtou takmer všetkých jeho titulov. Ikona bola jednou z prvých jeho kníh ktorú som prečítal a bola čítaná v čase jej prvého slovenského vydania. Bol to silný okamih, ktorý si pamätám dodnes. Určite odporúčam, hoci sa časom objavili u Forsytha aj oveľa silnejšie príbehy !
Vzhľadom na súčasnú smútnú situáciu sa objavia pri čítania určite aj mnohé nové paralely..

04.05.2023 4 z 5

Na západ od ráje Na západ od ráje Harry Harrison

Čítal som to už pradávno, ale dodnes mi zostali na niektoré časti knihy živé spomienky. Teším sa, že si po rokoch dám repete a pridám aj ostatné dva diely, ktoré sa mi podarilo doplniť. Výborný kokteil sci-fi, s príchuťou alternatívnej histórie a štipkou fantasy. Uvidím ako u mňa zarezonuje toto dielko po rokoch, ale som si takmer istý, že nesklame. A kto to ešte nečítal, tomu prajem rýchlu nápravu, a trocha i závidím "to jeho poprvé".. :)

27.04.2023 5 z 5

Anna, Max a upíria dýka Anna, Max a upíria dýka Jack Henseleit

Nejako takto by mohlo vyzerať priblíženie Stokerovho Draculu pre I. stupeň základných škôl. Varíme, tak povediac v rovnakom hrnci, len ingrediencie sú diétne a je ich trochu menej. Hneď na úvod tu máme namiesto dostavníka s Jonathanom Harkerom, auto s dvoma súrodencami - cesta a zážitky sú podobné, samozrejme s prihliadnutím na čitateľa počas celého príbehu. Máme tu starý hostinec, tajomstvá o ktorých sa nerozpráva, nájdené tajomné artefakty, surodencké puto, miestnú kamarátku a samozrejme strašného upíra. Dokonca sa objaví aj variácia na Renfielda, paradoxne s hlbším a citovejším presahom. Starší čitateľ si to môže dať len tak, ku kávičke, a spomínať na Bramov "opus magnum" a mladší čitatelia budú snáď aj trocha vystrašení.

26.04.2023 3 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Kulervoucí začátek - poetický úvod prológu (pokojne aj na Hviezdoslavov Kubín) vystrieda niečo, čo bude asi ťažšie predychávať väčšina čitateľov.. Anotácia na obálke v skratke naznačí o čo pôjde - vrcholiaci stredovek kdesi na našom území (to pohraničie mi obrazne spojilo oboch autorov), výprava do neprebádaných končín, rôzne druhy človečiny a dokonca sa objaví aj istý Matúš z Trenčína.. Prím však celú dobu hrajú tajomné a záhadne lesy, uveriteľné charaktery postáv a temnota - Kopa temnoty nielen ta neznáma, schovávajúca sa v tých neznámych a riť sťahujúcich húštinách, ale i temnota v ľudských srdciach..
Dej plynie naozaj svižne, stránky sa rýchlo míňajú, dôjde aj na vývoj postav, dramatizácia funguje na jednotku a čitateľ stále čaká.. V úvode ma trošku zmätočne rušila partia nadržaných capkov a dúfal som v nejaký hororovejší progres. Nakoniec som však rešpektoval zámer autorskej dvojice a pristúpil som na ich rozohranú partiu.. a bavil som sa ! A to je to, co se počíta pánove..
Ono to celkovo nepôsobí ako román, skôr ako taká dlhšia novela. Je to priamočiare, atmosférické so správnou mierou tajomna. Dej je podaný pútavo, ubieha naozaj rýchlo, hluché miesta by ste hľadali zbytočne, hororovo však tak trochu na pomedzí - medzi explicitným a strašidelným.
Dalo sa z toho vytrieskať viac ? Samozrejme dalo ! ale snáď si niečo autori nechali nabudúce..
Dôstojný reprezentant folk hororu z našich končín.
PS. Tak nejako nepriamo som poctil autorov tým, že paralelne s ich dielkom som si vychutnával aj pána Tolkiena a jeho Dve veže. A čuduj sa svete - pre mňa dosť dôležitý spoločný menovateľ - tajomný les - u Tolkiena záhadný, niekedy až hrôzu naháňajúci Fangornský hvozd - resp. samotný Fangorn.
A pointa ?
Folk horor dnešných čias - pri pohľade na bezhlavú ťažbu, priam likvidáciu lesov v mojich/našich končinách mi je trochu ľúto, že zopár kozlov, alebo jeden dvaja entovia tu nedržia stráž..

25.04.2023 4 z 5