RonnieSmithx RonnieSmithx komentáře u knih

Sodoma: básně Sodoma: básně Jiří Karásek ze Lvovic

„Má duše, chápeš již, že vše tu marno jest?“

14.11.2023 5 z 5

Zmoudření Dona Quijota Zmoudření Dona Quijota Viktor Dyk

RIP DON QUIJOT, ROZUMĚL BY SIS S DNEŠNÍMI DELUSIONAL GIRLIES

14.11.2023 4 z 5

Pozdě k ránu Pozdě k ránu Karel Hlaváček

Sbírka opravdu navazuje atmosféru, jako kdyby se blížila čtvrtá hodina ranní a my bychom bloudili prázdnými ulicemi uvězněni pod bludným mrakem melancholických myšlenek. Hraje si s našimi smysly, chce nás dostat na konkrétní místo. Autor tu hojně využívá barvy, vymalovává s nimi pochmurné obrazy unaveného přemítání. Vyskytuje se tu motiv žárlivosti, myšlenky na všechny, které intimně znali jeho milou před ním. Krásné.

13.11.2023 4 z 5

Magdalena Magdalena Josef Svatopluk Machar

Veršovaný román, který kritizuje zkaženou společnost. Nic extra.

13.11.2023 2 z 5

Santa Lucia Santa Lucia Vilém Mrštík

Santa Lucia je kontrastem Pohádky máje a musím říct, že se mi také líbila o dost víc. Je to kniha o deziluzi, její konec je naznačen již na samém počátku, takže se více můžeme soustředit na duševní pochody hrdiny, kterého jsem ve svých poznámkách pojmenovala jako incela. Depresivní dílo o zidealizované podobě Prahy, která Vás nakonec zabije. Holt máme věci brát jaké jsou, ne jaké bychom si je přáli.

13.11.2023 4 z 5

Muzikantská Liduška Muzikantská Liduška Vítězslav Hálek

Nevím, kdo si z nás dělá větší blázny - jestli láska nebo naše ego.

11.06.2023 4 z 5

Dědův odkaz Dědův odkaz Adolf Heyduk

Příběh o tom, jak muž nedokáže udělat ani bare minimum. Je to ale velmi krásně napsaná báseň, tudíž sem přikládám i mé oblíbené verše:

"Vrať se mi, drahá duše má,
ukryj se v ňader mých květě,
vrať se mi, dřív než zahynu,
bez tebe pusto mi v světě,
bez tebe hvězdy nesvítí,
bolest má s nebe je třebe,
kamkoli oči obrátím,
hledám jen tebe, jen tebe! --"

"Ubíhá doba za dobou,
všecko se ztrácí a mění,
jen proti duše bolesti
léku a pomoci není;
padne-li z mračen života,
padne jak nebeská střela,
neprchá lítost ze srdce,
myšlénka nevzlétá z čela. --"

"K tobě chci, kudy, ach kudy,
bez tebe v slávě, v bohatství
žebrákem všudy jsem, všudy!"

11.06.2023 5 z 5

Arabesky Arabesky Jan Neruda

Přemýšlím, jestli se mi více líbily Arabesky nebo Povídky malostranské. Obě díla mají něco do sebe, leč musím říct, že Povídky mají propracovanější kompozici. Nejvíce mě bavila (přišla mi nejzajímavější) arabeska Ty nemáš srdce. Dále ale určitě stojí za zmínku Erotomanie, Blby Jóna, Byl darebákem, Páně Kobercova ženitba a Z tobolky redaktorovy. Kassandra je také moc hezky napsaná. Ale na jeden zátah dílo přečíst nedoporučuji.

11.06.2023 4 z 5

Maloměstský román Maloměstský román Teréza Nováková

Smutný příběh na motivy života Zdenky Havlíčkové, jež musela žít ve stínu vymyšleného charakteru, který ji lidé přiřadili. Kniha je velmi čtivá a moc hezky napsaná. Doporučuji tento prvotní román autorky všem, kterým se naskytne pod ruku. Zanechal ve mně po dočtení mnoho melancholických myšlenek. Občas holt ke zničení života stačí jen se špatně narodit.

10.06.2023 5 z 5

Prosté motivy Prosté motivy Jan Neruda

"Liják se v okna boří -
noc divoká a děsná!
Já ležím chorý, bez sna,
a lampa noční hoří.

Světélko poloslepé,
rci, lampo malá, nač jsi tu,
bych viděl líp svou samotu,
svou bolest cítil lépe?

Mrkla si ve přístěnku:
Ej počkej, chvilku počkej jen,
já kmitám, svítím oknem ven,
těm hladovcům tam venku.

Dost jsem se rozproudila,
by liják znal, kam mráz svůj lít,
by kulich zřel, kam v okno bít,
a smrt by nezbloudila."

10.06.2023 4 z 5

Paličova dcera Paličova dcera Josef Kajetán Tyl

Drama se zabývá hlavně tím, jak mohou lidské předsudky ovlivnit (zničit) život jedince. Bylo to místy úsměvné, ale neřekla bych, že mě to něčím uchvátilo. Líbila se mi slova Antonína Jedličky:
Vy jste moje myšlénka, když ráno oči otevřu a vy jste moje myšlénka, když je večer zavírám."

Tři knížky lidového čtení Tři knížky lidového čtení Alexandr Stich

Některé pasáže jsou velice zajímavé, ale většinu času mě to bohužel hrozně nudilo.

Křivoklad Křivoklad Karel Hynek Mácha

supr! !

08.06.2023 3 z 5

Konec dobrý, všechno dobré / All's Well That Ends Well Konec dobrý, všechno dobré / All's Well That Ends Well William Shakespeare

Příběh první femcelky.

29.05.2023 4 z 5

Jindřich V. Jindřich V. William Shakespeare

Nejdřív jsem se toho bála, že to bude strašná nuda, což ze začátku i byla, ale pak jsem musela ocenit, že to bylo vtipné a nechyběla ani milostná linka, takže to hodnotím jako slabé čtyři hvězdičky.

29.05.2023 4 z 5

Ohlas písní ruských Ohlas písní ruských František Ladislav Čelakovský

Milé (y)

30.03.2023 4 z 5

Hadrián z Římsů Hadrián z Římsů Václav Kliment Klicpera

Velmi podobné jako Tři hrabata najednou a u kritiky rozhodně oblíbenější, ale já mám potřebu chránit slabší.
Jinak vtipné.

29.03.2023 4 z 5

Tři hrabata najednou Tři hrabata najednou Václav Kliment Klicpera

Banger.

29.03.2023 5 z 5

Almanach Dramatyckých her Almanach Dramatyckých her Václav Kliment Klicpera

Nabralo to velmi dramatický spád. Schizo Václav, proradný vlk a láskou nemocná Johanka chovající se jako nějaká poběhlice!

29.03.2023 4 z 5

Louskáček a myší král Louskáček a myší král Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann

Za mě bohužel je tahle pohádka trošku slabší. Docela mi chybělo popsání finální bitvy mezi Myším králem a Louskáčkem, neboť to měl být právě ten velký moment, který všechno zachrání, ale nakonec to bylo uspěcháno a odbyto. V podstatě jsme se o tom dozvěděli z druhé ruky, což mi přijde jako nesmyslný krok od autora.
Romance mezi mladým Sovákem a Maruškou mi taky přišla taková nemastná, neslaná, i když na začátku vypadala velmi slibně. Líbilo se mi, jak odmítnul stuhu Kláry, protože byl loajální a cítil něhu k Marii, ale ocenila bych, kdybych jejich vztah měl větší vývoj. Taky jsme se nedozvěděli, proč cítil menší opovržení ke svému strýčkovi, protože jestli se nepletu, tak si nad jeho existencí NĚKOLIKRÁT vzdychnul.
Dílo ve mně vyvolalo více otázek než odpovědí, což by bylo v jiném případě v pořádku, ale u téhle knížky si nemyslím, že by toto bylo záměrem (nebo když už tak dobrým krokem). Popis prostředí byl velice pěkný a kouzelný, ale když si uvědomíme, že celý příběh se stal vlastně jenom kvůli špeku a ani tato bizarnost mu na hodnotě nepřidala, tak nemůžu hodnotit jinak než průměrně. On je to opravdu hezký nápad na příběh, o kterém můžeme říct, že se stal nesmrtelným, což vidíme na těch stovkách různých ztvárnění, ale bohužel nemohu říct, že by mě tolik oslovilo jeho originální podání.

09.01.2023 3 z 5