Romi156 Romi156 komentáře u knih

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Tuhle knížku jsem poprvé četla počátkem devadesátých let a byla pro mne doslova zjevením - do té doby jsem nic takového neviděla. Ecův svět mě pohltil a ďáblíci bažící po publikování svých "Pravd" mě fascinovali podobně, jako tvorečci z Boschových obrazů. Od té doby jsem Kyvadlo četla opakovaně - a pokaždé mám pocit, že čtu úplně novou knihu, protože v ní nacházím nové věci a nové vrstvy, které se odkrývají s rostoucím věkem a zkušenostmi nejen literárního světa. Pravdou však je, že pokud si tuhle knžku chcete opravdu vychutnat a užít, potřebujete spoustu trpělivosti, pečlivosti a také hravosti, jinak se při stopování pravých templářů skrytých mezi falešnými "zasvěcenci" ztratíte v ponurých milánských uličkách.

31.03.2016 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla. Hravá, zábavná, fabulující a rozhodně překvapující. Zejména jsem si oblíbila úvodní citace každé z kapitol, z nichž však občas trošku zamrazí - stejně, jako ze světa druhé poloviny devatenáctého století. Pobavily mě vsuvky v podobě popisu často bizarních jídel, které - stejně jako řadu explicitních sexuálních scén - nepovažuji za samoúčelné. Už se nemůž dočkat dalšího Stančíkova textu.

31.03.2016 5 z 5

Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Ondřej Kundra

Zajímavá knížka novináře, který se problematikou dlouhodobě zabývá. Část textu vychází z článků, publikovaných dříve v časopisu Respekt, nicméně to nijak neubírá na čtivosti nebo aktuálnosti. Přínosem pro mne byly také odkazy na další knihy (rozhodně mě zaujal "Rudý zákon") a také kapitola věnovaná propagandě.

31.03.2016 3 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Druhý díl série je stejně čtivý, jak díl první, nicméně opět je zde řada "ale" - je nutná znalost prvního dílu, jinak je řada situací nesrozumitelná, kniha má "nepravidelný rytmus" a místy značně zadrhává logika děje i jednání postav. Plusové body za vhled do jazzové hudby, historie Londýna, popis policejní byrokracie a několik moc hezkých hlášek (mým favoritem je označení černého mága za "eticky znevýhodněného"). Půl hvězdičky přidávám za (opět) skvělou obálku.

29.03.2016 3 z 5