robo22 robo22 komentáře u knih

Anglický zabijak Anglický zabijak Daniel Silva

Ešte lepšie, ako prvá časť. Pri sérii, ktorá má viac ako 20 častí sa mi pri druhom dieli stalo, že som si povedal, že to nesmiem zhltnúť naraz, lebo.....čo bude potom :) Skvelá detektívka!

28.07.2023 5 z 5

Požierači slnka Požierači slnka Laurent Gaudé

Nič od tejto knihy neočakávajte a oná vás odmení tým, že sa vám na dlho uloží v hlave. Výborné čítanie.

03.05.2023 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Vynikajúce. Takto má vyzerať inteligentná detektívka, ktorá vás absolútne pohltí. Rád si knihy vychutnávam niekoľko dní, táto sa nedala. Musel som 400 strán prečítať behom dvoch dní. Skvelé!

03.05.2023 5 z 5

Osuský – zabudnutý diplomat Osuský – zabudnutý diplomat Ľubomír Olach

Na túto knižku som sa veľmi tešil, pretože Štefan Osuský je osobnosť, ktorej sa venuje v slovenskom historickom povedomí nenáležite málo pozornosti. Žiaľ, po jej prečítaní mám veľmi zmiešané pocity. Autor sa rozhodol spracovať túto tému beletristickým spôsobom tak, že okolo relevantných faktov postavil epický príbeh. Na tom by nebolo nič zlé, keby do úst reálnych historických osobností nevkladal fiktívne repliky, ktorých hodnovernosť je v mnohých prípadoch až tragikomická. V knihe sa vyskytuje nepreberné množstvo momentov, pri ktorých sa musí čitateľ zhlboka nadýchnuť, alebo si hrýzť do jazyka. Fiktívne telefonáty s poprednými politikmi vyznievajú naivne groteskne a vrcholom je telefonát s Milanom Hodžom, pri ktorom som mal naliehavý pocit, že mi to niečo nutkavo pripomína. Prišiel som na to. Pripomínalo mi to telefonát Sváka Ragana do Turecka. Druhá kapitola knihy je postavená na princípe rozhovoru Štefana Osuského so študentkou, ktorá mu v USA zapisuje jeho pamäti po roku 1940. Táto časť pôsobí naivne, až neuveriteľne najmä vďaka tomuto fiktívnemu dialógu. Na záver som si skúsil zosumarizovať, koľko strán by bolo potrebných na zhrnutie podstaty knihy očistenej od balastu, ktorý je naozaj rušivý. Podľa môjho odhadu by stačilo 40 strán namiesto 208. Pre mňa je táto kniha sklamaním.

20.03.2023 2 z 5

Hrdina a hriešnik: Sága o Winstonovi Churchillovi, jeho rodine a bitke o Britániu Hrdina a hriešnik: Sága o Winstonovi Churchillovi, jeho rodine a bitke o Britániu Erik Larson

Kniha je zaujímavá, veľmi dobre napísaná. Poskytuje ale iba živý, takmer beletrizovaný pohľad na udalosti rokov 1940 -1941, ktorých spoločným menovateľom je Winston Churchill. Ak niekto čítal knihy Nejtemnejší hodina a Lady Clementine, nebude šokovaný návalom nových, zaujímavých informácií.

04.01.2022 4 z 5

Milan Rastislav Štefánik Milan Rastislav Štefánik Michal Kšiňan

Veľmi vydarená kniha, na ktorú slovenská historiografia čakala viac ako storočie. Žáner biografia, ktorej parametre neustále podliehajú zmenám pod vplyvom filozofie doby, od pozitivizmu po súčasnosť, utrpela mnoho debaklov, výčitiek a zaznávania, ktorých príčinami boli hlavne schematickosť, klišé, politická predpojatosť a mnoho iných. Michal Kšiňan sa vydal úplne inou cestou. Osobnosť Štefánika mu "prischla" ešte počas univerzitných štúdií, kedy sa vybral študovať túto historickú postavu priamo na miesta, kde sa malé aj veľké dejiny tohto človeka naozaj odohrávali. Celé desaťročia sa zaoberal do detailov životným príbehom Štefániky, navštevoval miesta a miestne archívy, kde storočie pred ním viedli Štefánikove kroky. Na svet sa dostala prvá odborná biografia, ktorej tento podtitul možno škodí, ale určite je jeho snahou dištancovať sa od mnohých predošlých a častokrát, otvorene priznajme, až šarlatánskych pokusov o mapovanie života Štefánika. Kšinaň sa vydal autentickou cestou bez pátosu, bež obmedzovania sa na rešeršovanie a recyklovanie zažitých faktov a zároveň sa mu podarilo demýtizovať postavu, ktorú si, asi až na komunistov, boli ochotné prisvojiť všetky politické prúdy Slovenska za posledné storočie. Živý, pulzujúci text, ktorý sa zbavil stereotypných postupov a konečne sa nesnaží byť oslavujúci alebo odsudzujúci súbor faktov, odpovedajúcich na otázku ČO sa stalo, ale erudovaným spôsobom hľadá odpovede na otázky PREČO k tomu došlo. Ku knihe som sa dostal nadránom, kedy som v rámci pravidelného striedania literatúry faktu a beletrie skončil čítanie skvelého thrilleru s politickým pozadím, z ktorého som bol nadšený. Podľa zvyku som si vybral knihu, ktorá bude nasledovať - čiže literatúru faktu. Otvoril som túto biografiu a..... skončil som prvú časť čítania až na svitaní s pocitom, že čítam skvelý príbeh, ktorý je nám všetkým tak strašne známy, že sme úplne zabudli nad ním kriticky premýšľať a obmedzili sme sa na súbor niekoľkých fráz, ktoré by sme predsa mali o tejto osobnosti vedieť. Skvelá, motivujúca a inšpirujúca kniha!!!

20.11.2021 5 z 5

Jana Klusáková a Fedor Gál rozmlouvají nadoraz Jana Klusáková a Fedor Gál rozmlouvají nadoraz Fedor Gál

Útla knižka človeka, ktorý v čase jej vzniku (leto 1992) mohol pôsobiť rezignujúcim dojmom, no napriek tomu (alebo práve preto) dokázal popísať stav vecí uplynulých a prognózovať vývoj vecí nadchádzajúcich s mimoriadnou presnosťou. Odhliadnuc od 10% udalostí, ktoré možno označiť skôr ako obavy z najbližšieho vývoja, podarilo sa Fedorovi Gálovi analyzovať situáciu natoľko vizionársky, že proti 90% zvyšným percentám nemožno mať ani s odstupom takmer 30 rokov výhrady. Pozoruhodná kniha, ktorá dokáže pomenovať veci správnym menom a zamraziť pri uvedomení si prorockých slov aj po mnohých desaťročiach. Brilantná analýza spoločnosti zo začiatku 90-tych rokov.

09.10.2021 5 z 5

Najbohatší muž všetkých čias Najbohatší muž všetkých čias Greg Steinmetz

Výborná kniha o vplyve peňazí a o človeku, ktorý objavil v sebe schopnosť tento vplyv donekonečna úročiť. Skvelý opus o všemocnosti peňazí, písaný bez pátosu. Bankárstvo ako každé iné remeslo, ktoré nadaný, šikovný schopný jedinec s podporou vlastného podnikania privedie na absolútny vrchol. Za všetkým, čo hýbe ľudskými osudmi ale aj dejinami planéty sú peniaze. Žiaľ, či sa to čitateľovi páči, alebo nie. Každý môže mať negatívny postoj k týmto princípom, ale táto kniha ich iba skvelo popisuje, nevelebí ich. Kniha je skvelá.

02.10.2021 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Pozoruhodná knižka, ktorá vyplnila v slovenskej literatúre chýbajúci segment, ktorý sa snaží vypovedať nevypovedateľné. Oceňujúca je snaha, ktorá predpokladá nemožnosť úplnosti. A práve o tom je táto útla knižka. Brilantný strhujúci rozprávač, resp. rozprávačka nás zavedie do priestoru, ktorý je geograficky vymedzený poľsko-bieloruským pohraničím, pričom hranica je ústredným symbolom celej knižky. Nie hranica geografická, ale hranica, ktorá delí poznané od nepoznateľného, racionálne od iracionálneho, staré od nového... celý príbeh je postavený na dialektike človeka. Človeka, v ktorého vnútri sa odohráva množstvo drám, množstvo rozporov, pričom najťažšie je o nich premýšľať, nebodaj o nich rozprávať. A toto sa autorke naozaj podarilo. Podať príbeh, ktorý je komorný a zároveň veľkorysý svojou mozaikou postáv, osudov, radostí, nešťastí, skrátka všetkého tak ľudského, že sa toho dnes už priam desíme. Desíme sa človečenstva v plnom rozsahu. Skrývame sa do čo najväčšej sterilnosti vlastných bublín a snažíme sa popierať všetky vône, zvuky, pocity, ktoré prináša život. Radosť, nešťastie, tragédia, láska, smrť a všetky ostatné krehké, nestále veci našej každodennosti, ktoré v strojovom tempe moderného života zúfalo vytesňujeme. Pohanstvo, kresťanstvo ale aj úbohé prázdno sa mieša v skvelom predstavení, od ktorého sa ťažko odtrhnúť. Vďaka za túto knihu, ktorá stojí za nejedno prečítanie.

19.08.2021 5 z 5

Neznámý Stalin Neznámý Stalin Roj Aleksandrovič Medveděv

Výborné čítanie plné faktografie, ktorá je ale zbavená neúnosných štatistík, tabuliek, nekonečných zoznamov a detailných položiek. Profil človeka, ktorého historické zabalzamovanie prekonalo jeho zabalzamovanie telesné, je podaný z ľudskej stránky. Veľké množstvo súvislostí, historických následností a kauzálnych vzťahov ponúka priestor pre vytváranie obrazu človeka a nie obrazu na stene, ako to už so Stalinom býva. Veľkým oživujúcim bonusom je fakt, že prvých 100 strán mi pripadalo ako scenár k filmu Ztratili jsme Stalina (2017). Kniha, ktorá drží a nenudí.

09.08.2021 5 z 5

Medzi Slovákmi Medzi Slovákmi Martin Šimečka

Šimečka je autor, ktorý sa celé desaťročia bráni napísaniu rozsiahlej práce, v ktorej by syntetizoval pohľad na turbulentné premeny spoločnosti nielen tej slovenskej, ale stredoeurópskej, hoci práve on bol ich priamym účastníkom, prípadne sa minimálne z prvého radu díval na ich priebeh. Možno je to zle, vzhľadom čoraz väčšiu túžbu čitateľov pomenovať mnohé fenomény uplynulých 40-tich rokov. Na druhej strane je to dobre. Šimečka totiž dokáže vo svojich krátkych, sviežich úvahách, glosách, postrehoch, či esejach úsporným spôsobom sústrediť pozornosť na podstatu veci a zároveň priamo, bez zbytočného pátosu, pomenovať veci prirodzeným jazykom. Aj táto kniha je dôkazom presnosti jeho kaleidoskopického videnia, vnímania a interpretovania malých aj veľkých dejín.

25.04.2021 5 z 5

Toulky skriptoriem Toulky skriptoriem Paul Auster

Veľmi zaujímavé metatextové prepojenie Kafkovského absurdna s Ecovským Tajomným plameňom plným amnézie, a pritom tak Austerovské. Nutkavá potreba odhaliť, čo znamená, že ja som v centre pozornosti a pritom nič nemôžem, všetci o mne vedia všetko a ja sa to nedozviem... Komorný román plný otázok s absenciou odpovedí. Znova jedna veľká ilúzia.

15.03.2021 4 z 5

Turecký med Turecký med Jan Wolkers

Kniha o vášni a láske. O ničom inom nie je. Skvele napísané, neustále udržujúce pozornosť. Príbeh o človeku, aký dokáže byť. Plno životných zákrut, ktoré vyústia do... Skvelý román.

Kniha iluzí Kniha iluzí Paul Auster

Fantastická koláž času, priestoru, fikcie, reality, snov, túžob, sklamaní,... Jednoducho mozaika života v Austerovskom podaní. Pre mňa najlepšia Austerova kniha, ktorá ponúka všetko, čo hľadá čitateľ v postmodernom a zároveň stráviteľnom románe. Famózny rozprávač, vedúci čitateľa po tenučkej šnúre medzi fikciou a realitou, medzi túžbou a každodennosťou. Skvelé, absolútne pohlcujúce čítanie.

Rozhovory s textami Rozhovory s textami Viliam Marčok

Prof. Marčok bol fenoménom slovenskej literárnej vedy, kritiky a hlavne interpretácie. Nezostalo po ňom dokumentárne dielo, žiaden cyklus, ktorý by mapoval jeho názory na život a literatúru. Práve táto kniha sa najviac približuje k spôsobu jeho myslenia, vnímania literatúry ale aj k osobitému podávaniu jeho postojov k textom. Skvelé čítanie pre každého nadšenca interpretácie (hlavne slovenských) textov.

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Pre mňa mierny pokles oproti prvej časti. Chýbala mi silnejšia jednota motívov príbehu. Táto road movie mala síce drajv, ale na úkor psychologizácie postáv, ktorá bola v tejto časti iba v náznakoch. Skvelý rozprávač ale nesklamal a celkové hodnotenie je vysoký nadpriemer.

15.03.2021 4 z 5