Anglický zabijak

Anglický zabijak https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168277/anglicky-zabijak-168277.jpg 4 171 28

Gabriel Allon má za sebou pestrý život. Niekdajší agent izraelskej tajnej služby, ktorého koníčkom je reštaurovanie obrazov vie o smrti, zrade a špionážnych praktikách viac, ako by si želal. Navzdory tomu mu objav vo vile švajčiarskeho bankára vyrazí dych. Z nezávideniahodnej situácie môže vybŕdnuť iba za pomoci bývalého šéfa Ariho Šamrona. V živote agentov však náhody neexistujú. Všetko je dôsledkom zložito zinscenovaného komplotu, ktorého pozadie tvorí boj o zbierku vzácnych umeleckých diel nadobudnutých nelegálnou cestou. Zápas záujemcov je neľútostný a každý, kto si trúfa postaviť sa proti enkláve mocných s neslávnou minulosťou riskuje krk. Najmä ak v úzadí striehne profesionálny zabijak v službách korzickej mafie, známy pod krycím menom Angličan, ktorý prešiel špeciálnym výcvikom. Ohrození sú všetci, čo sa ocitnú tajnému spolku v ceste, či už ide o vysokopostaveného policajného dôstojníka, alebo o dcéru muža, ktorý pichol do osieho hniezda. Svajčiarske Alpy, malebné portugalské pobrežie, Paríž, Londýn, Benátky - Gabriel Allon musí mať všade oči na stopkách, ak má nájsť spojivko medzi krádežami umeleckých predmetov, sériou vrážd a vyviaznuť živý, keď konečne našiel zmysel života.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The English assassin , 2002

Nofar197
26.03.2024 5 z 5

Slunný den ve Švýcarsku. Zatímco pohodlnou vilou zní tóny Albioniho Adagia, v odlehlém koutě rozlehlé zahrady si ve vlastnoručně vykopanem hrobě přiloží předčasně duševně zestarla žena hlaveň pistole k hlavě. Klid švýcarského léta rozvibruje výstřel......
O pětadvacet let později je izraelský restaurátor a zároveň agent izraelské tajné služby Gavriel Allon požádán o zrestaurování známého Rafaela portrétu, jehož majitelem je bohatý švýcarský bankéř. Když dorazí na místo, nachází majitele zavražděného...
Navzdory překážkám, které klade do cesty švýcarská policie, se Gavriel Allon rozhodně uvěřit svému instinktu tajného agenta a pouští se do pátrání. Kdo měl zájem na likvidaci ctihodného švýcarského bankéře? S pomocí londýnského obchodníka uměním a dcery zavražděného bankéře, houslistky Anny, pomalu rozkrývá minulost. Ale v zádech je jim stín profesionálního zabijáka zvaného Angličan.......
Opět vynikající špionážní thriller doplněny nádhernou Albioniho či Saint - Sanse hudební tvorbou. Pět hvězdiček.

judith141
06.11.2023 5 z 5

Opět super děj, možná ještě lepší než první díl. A to jsem to měla těžší, četla jsem ve slovenštině :-)

robo22
28.07.2023 5 z 5

Ešte lepšie, ako prvá časť. Pri sérii, ktorá má viac ako 20 častí sa mi pri druhom dieli stalo, že som si povedal, že to nesmiem zhltnúť naraz, lebo.....čo bude potom :) Skvelá detektívka!

SBH
17.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Špionážní thriller není můj šálek kávy, ale tohle se mi líbilo. Gabriel je moje srdcovka a zajímalo mě, jak se skámošil s Christopherem, což jsem ovšem v tomto díle neodhalila.
V rámci brakové literatury se jedná o velmi slušnou laťku. Především je to čtivě napsané, knihu jsem zvládla za dva dny a prakticky ji neodkládala. V ději autor šikovně buduje napětí, ovšem mám obavu, že se drží stále stejného schématu. U druhé knihy je to pořád dobré, ovšem u dvacáté by mi to asi lezlo krkem. Nejvíc jsem ocenila náhled do historie a rozšíření obzorů ohledně role Švýcarska za druhé světové války (fakt nic moc, ta země mi nikdy nebyla sympatická).
Dialogy byly napsány živě a vtipně, bohužel postavy už tak skvěle nevyšly. Ty hlavní, Gabriel a Anna, ano, ovšem čím se důležitost snižovala, tím byl charakter plošší a zaměnitelnější. Taky jich na stránkách pobíhala děsná spousta a pletly se mi. A ten zabijácký kodex cti (Orsati plus Angličan) mi lezl na nervy. Zloděj je pro ně nejhorší padouch, zato pozabíjet ulici nevinných lidí je naprosto v pohodě.
Jako další problém bych viděla motivaci. Petersonovo závěrečné rozhodnutí působilo hodně unáhleně a neuvěřitelně. Pokud by ho taková věc trápila delší dobu, nejspíš by se choval i v průběhu trochu jinak. Gabriel asi dvakrát vyvede naprostou botu, na takového machra vyloženě trapnou. Například přehlédne Angličana, jehož totožnost už zná, ve chvíli, kdy po něm pátrá, a podobně.
Četlo se to dobře, neskřípal mi překlad ani korektury, obálka je sice hodně prvoplánová, ale měla něco do sebe. Ovšem náměty dalších dílů mě moc nelákají, politiku nemám ráda. Tímto se nejspíš se sérií rozloučím.

alkazemka
09.04.2023 5 z 5

To byla ale pěkná detektivečka! Parádně špionážní, tak jak to pan Silva umí. "Anglický zabiják", druhá knížka od bývalého válečného reportéra, kterou jsem četla je opět skvělá. Správný tvrďák a velký sympaťák Gabriel Allon, tak trochu umělecká duše a tak trochu tajný agent už je můj starý známý. Ani tentokrát nezklamal a s chladnou hlavou rozmotal klubko, jehož počáteční nitka vedla až do nacistického Německa. Samozřejmě u toho nezapomíná být ve společnosti ženy pravým gentlemanem....

"Dcery mívají tendenci své otce ochraňovat, i když je považují za prohnilé ničemy."

PitoR
27.02.2023 5 z 5

Gabriel Allon – 2. diel
Jean Ziegler (Švajčiarsko, zlato a smrť): „Škrtať minulosť je vo Švajčiarsku tradíciou.“

Špionážny román z prostredia tajných služieb. Agent Gabriel Allon, ktorý pracuje pre Inštitúciu z Izraela, je zároveň veľmi šikovný reštaurátor starých obrazov. Americký spisovateľ Daniel Silva ho v druhom príbehu zatiahol do smrti vplyvného bankára v Zürichu, z ktorého vily sa stratila vzácna zbierka umeleckých predmetov.

„Moja nenásytnosť počas vojny bola taká bezhraničná ako teraz môj pocit viny. Tu v banke je šestnásť obrazov. Predstavujú zvyšok mojej tajnej zbierky. Prosím Vás, neodchádzajte bez nich. Istí ľudia vo Švajčiarsku chcú, aby minulosť ostala presne tam, kde je dnes - pochovaná v podzemných bankových sejfoch pod Bahnhofstrasse -, a nezastavia sa pred ničím, kým svoj cieľ nedosiahnu.“

Veľmi silný príbeh, v ktorom má Allon zdatného protivníka – nájomného vraha s anglickými koreňmi. K tomu sa musí popasovať aj so švajčiarskou konkurenciou.

„My Švajčiari si veľmi vážime právo na slobodu vyjadrovania, no len pokiaľ sa tým vyjadrovaním nekritizuje Švajčiarsko.“

Ako si nakoniec počínal? Viac prezrádzať nebudem, ale z môjho pohľadu bolo jednanie jeho súperov dosť prekvapujúce, o to zaujímavejšie. Ešte viac však vo mne zarezonoval odkaz tejto knihy. Pre niekoho je to možno brak, pretože sa jedná o oddychový žáner. Ak sa však zamyslím nad pozadím celého príbehu, ktorý siaha až do rokov II. svetovej vojny, mrazí ma pri pomyslení na to, ako sa jedny trápili a umierali, kým iní hromadili majetok a žili na ich úkor; vlastne z toho profitujú dodnes. Toto je prípad Švajčiarska…

„Vaša krajina vymieňala ukoristené nacistické zlato za tvrdú menu. Za zubárske zlato a snubné prstene židovských občanov poskytovala tvrdú menu. Tisíce vydesených židov na ceste do plynových komôr Osvienčimu a Sobiboru uložilo životné úspory do vašich bánk a tie isté banky potom zadržiavali ich peniaze, namiesto aby ich vydali právoplatným dedičom.“

Druhý Allon u mňa zabodoval naplno, takže určite budem s Danielom Silvom pokračovať. A už sa teším na tretiu knihu v poradí – Spovedník.

P. S.: Ak by niekoho tento svet zaujímal ešte viac, Daniel Silva odporúča autorov faktografických diel, ktorými sú napr. Lynn H. Nicholas, Hector Feliciano, Jean Ziegler a ďalší...

zd0981
14.03.2022 5 z 5

Zajímavá, dobře napsaná kniha. Kromě napínavého děje přináší i netradiční pohled na často u nás idealizovanou neutralitu Švýcarska.

iskovsky
04.02.2021 3 z 5

Zaujímavý námet odhaľovania nacistických zločinov, ale v dosť sterilnom podaní... poctivá remeselná práca, ale žiadna pridaná hodnota naviac... asi ako keď si u dobrého pekára kúpite voňavý chlebík, ale ak máte chuť na koláč, tak viete, že sa musíte poobzerať inde...

Lolila
19.12.2020 5 z 5

Napínavé, zaujímavé, .... až do konca. Autorovi sa podarilo vytvoriť zaujímavú, sympatickú hlavnú postavu. Určite postupne prečítam ďalšie časti.

polednice1705
13.11.2020 5 z 5

Zajímavá kniha s pohledem na špionážní praktiky, ale zaujal mě i pohled na roli Švýcarska v době 2. světové války. Pravdivá role nebo jen výplod fantazie spisovatele?

alekis
26.04.2020 5 z 5

Moje druhé setkání s Gabrielem a zase pořádná pecka! Jen by mě zajímalo, jak je to s těmi Švýcary a švýcarskými bankami... ale protože jsem o penězích a dalším majetku Židů, co leží od konce 30. a počátku 40. let 20. století v nedobytných trezorech pod Alpami, už víckrát četla v tisku, tak na tom asi něco pravdy bude.
Autor píše tak, že mu čtenář-ka věří. Napínavé, čtivé, zajímavé... až do konce! Jeden přestřel tu sic je, a to útěk Gabriela z "pevnosti" zlotřilého pracháče, ale kdo ví, snad i to je možné.
Po přečtení zatím dvou dílů série jsem rozhodnutá pokračovat postupně ve čtení, naprosto mě to baví. Autore, palec nahoru! :-)

zdenaR
28.02.2020 5 z 5

Romány od autora jsem četla postupně jeden za druhým v průběhu asi jednoho roku.
Byly velmi čtivé, napínavé, bavily mě jednotlivé zápletky i hlavní hrdina.
Doporučuji kterýkoliv z nich, Silva prostě nezklame :-)))

technolog
13.01.2020 5 z 5

Kniha se moc dobre cte a jsem moc rad, ze je zde i misto pro emoce a ne jen drsne plneni ukolu.

Mirin1349
15.10.2019 2 z 5

Námět zněl slibně, ale to byla asi taky jediná věc, kterou bych na knížce vyzdvihla. Styl psaní mi přišel spíš jako ze 70. let, nesetkala jsem s ničím takovým u současných autorů. Nevím, jestli mi nesedl jen autorův styl nebo obecně nejsou špionážní romány pro mě, ale bylo to takové hodně těžkopádné čtení.

1amu
19.06.2019 4 z 5

Po 14-ti létech jsem se vrátil k příběhu, který řadím do oné pomyslné lepší části všeho co Daniel Silva napsal. Podařilo se mu vytvořit "klíčovou postavu" svých dalších knih, člověka, který je z poloviny výtečným restaurátorem (tomu se věnuje s nadšením) a z druhé poloviny je chytře využíván izraelským Mossadem jako jejich špičkový agent. Jde o jednu z mála knih, která přibližuje čtenáři onu špinavou úlohu, kterou hrály švýcarské (neutrální) banky za II.světové války a i po ní. Protože značnou část takto všeho nakradeného tvořil židovský majetek, zabraný nacisty, je pochopitelné, že stát Izrael má eminentní zájem o odhalování alespoň části obrovského pokladu, uloženého ve Švýcarsku.
Anglický zabiják, jak je podle něj nazvaná kniha se stává novým, a to významným činitelem v dalších příbězích Gabriela Allona.
Kniha se čte dobře a čtenář , který již něco od tohoto autora přečetl ví, že se může těšit na další pokračování.

Tabby
15.05.2019 4 z 5

Další díl restaurátora a zároveň agenta Mossadu, Gabriela Allona. A jeho další pátrání a vyšetřování vraždy, krádeže a intrik.
Víc mi sedla postava Gabriela a přišel mi lidčtější než v prvním díle. Celkově mě tenhle díl bavil o trochu víc, ale spíše je to tím, že mi přišli zajímavější historické vsuvky o Švýcarsku a jeho chování během války. A víc mi sedl i příběhově. :)

TeaPeter
27.12.2017 4 z 5

Tahle kniha byla o hodně lepší než první díl série. Autorův styl se už přiblížil stylu napínavého románu a mnohem lépe zapadá do špionážního žánru. Zapojení skutečných historických fakt do dějového rámce dodalo pak ději velmi slušnou dávku uvěřitelnosti. K dokonalosti tomu ještě trochu chybí, ale je to na velmi dobré cestě.
Konec byl trochu překvapivý tím, se linie s postavou z titulu knihy nijak neuzavřela - jsem zvědavý, jestli se s ním v dalších dílech ještě setkáme.

ellescorpio
01.11.2017 5 z 5

Sérii s Gabrielem Allonem jsem začala Padlým andělem a pokračovala chronologicky až k Černé vdově, takže Anglický zabiják pro mě byl vlastně takový prequel. No musím uznat, že proměna Gabriela je obrovská, tady byl teda fakt hustej, že to tak musím říct, žádnej salónní špion, Ari v plné síle, Eli působící ve Vídni, žádná Chiara, flirtující Gabriel.. wow Návrat do těch starých časů, které jsou všude dále zmiňovány se mi asi líbil víc, než kdybych četla od počátku. Fakt krása,plných pět hvězdiček.

konicekbily
18.09.2017 4 z 5

Pěkně zapracovaná účast neutrálního Švýcarska ve druhé světové válce se stala námětem pro účast našeho neporazitelného agenta Mossadu na odhalování příčin série úmrtí a souvisejících krádeží uměleckých děl. Agent přežil a já jdu číst další díl!

princesse
20.06.2016 3 z 5

Druhá kniha od tohoto autora a první se mi četla nějak lépe. Ne že by byl příběh méně zajímavý, ale šlo to trochu hůře. Dám si teď "pár knížek" od tohoto autora oddech a uvidíme jestli se pustím do další. Není špatná, ale prostě mi nějak tentokrát tento druh četby nesedl.