RobertRoberts RobertRoberts komentáře u knih

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Dobový román vyprávý skutečný příběh vznešené, vydržované ženy. Při čtení této knihy jsem se nemohl zbavit pocitu, že muzikálový film Moulin Rouge čerpal námět právě z tohoto díla. Oba příběhy mají stejnou dějovou linii - nádherná a žádaná kurtizána se zamiluje do hezkého, nemajetného muže a chce opustit bohatsví a přepych ve kterém doposud žila. Nakonec pro vyšší zájmy od své lásky odchází a znovu se vrhá do světa peněz a prodejné lásky. Silný a dojemný příběh však neodsuzuje dívku, která prodává své vlastní tělo, ale hledá především důvody proč tomu tak dělá! Hlavní hrdinka Markéta je rozumné a milující stvoření, které se počas celého děje vyvíjí. Od dívky do větru, až po člověka se srdcem překypujícím láskou.

Dumas v této knize bravurně vykreslil čistotu a oddanost lásky dvou mladých lidí a v žádném případě nejde o jakýsi laciný erotický příběh jak by se mohlo zdát. Dumasové ve Francii jsou pro mne totéž co Shakespeare v Anglii.

17.03.2015 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

O téhle knize už toho bylo napsáno tolik, že by to vydalo na její další dvě stejně obsáhlá pokračování. Kdybych ji chtěl hodnotit musel bych se rozepsat poněkud obsáhleji. Ale přeci jen si neodpustím krátký komentář: Karenina měla smůlu?, že v době kdy žila neexistovala žádná antidepresiva. Žen s podobným osudem, s podobným „krevním oběhem“ je v dnešní době jako máku. Mají však to „štěstí“, že mohou navštívit cvokaře, který je pěchuje prášky dokud neztratí svou duši. Bohužel v ten moment však přestávají být sami sebou a jejich skutečné Já, jejich skutečné pocity pomalu mizí v nenávratnu s každou spolknutou pilulkou antidepresiv, jejichž účelem je pouze umocnit vaši únosnost pro bludy a navodit vám pocit falešné spokojenosti se sebou samým a s životem jaký vedete. Navenek možná dál spolehlivě fungujete dle představ a nároků svého okolí, ale zevnitř jste jen hnijícím torzem svého bývalého JÁ. Neměla to Karenina nakonec štěstí?

A na závěr si dovolím položit jednu otázku: Kdo by neměl duševní potíže, kdyby si opravdu, ale opravdu přebral svůj život? Kdo z nás ho má tak skvělý?

----------------

„Ach, jak je to odporné! Všechna ta přetvářka a falešná existence, aby se člověk zdál lepší před lidmi, před sebou, před Bohem. Aby všechny oklamal. Ne, již se k tomu nepropůjčím! Ať jsem raději špatná, ale nebudu alespoň lhářka a podvodnice!“

„Ale koho máte za podvodnici?“ zeptala se Váreňka vyčítavě. „Říkáte to, jako když...“

„Já nemluvím o vás, o vás vůbec ne. Vy jste dokonalá. Ale co dělat, když já jsem špatná? Nic by se nebylo stalo, kdybych nebyla špatná. Tak nech ať zůstanu jaká jsem, ale nebudu pokrytecká! Ať si žijí, jak chtějí, a já také, jak chci. Nemohu být jiná... A to všechno není to pravé, není to ono!“

04.02.2015

Rány z milosti Rány z milosti Jaromír Hořec

Jaromír Hořec, novinář i básník, není zrovna člověkem, který by plnil učebnice základních, středních, ale vlastně i univerzitních škol, což je hrozná škoda. V této sbírce nikterak nešetřil své někdejší pocity. Vyhledávaje krutost pravdy a její kontrasty pohleděl kriticky i do odvrácené a tragické tváře svých prvotních mladých dnů, kdy ho okouzlovaly déšť, obloha a milostná tma, vyslovené tehdy v jakýchsi suchých jehlách slov..

Svítání už

se ztratí v noci dusné
a nebude chtít plout
v průsvitném modrém dešti,
pak pošlu slovo jen
k tvým oknům, k tvému štěstí
a skončím tento den.

Úplně malý stesk
jen jako plátek višně

13.01.2015 5 z 5

Sloky lásky Sloky lásky Stěpan Petrovič Ščipačov

Básně to špatné nejsou, to vůbec ne. Ale osobně mám mnohem raději volný verš, než rýmovačky ve stylu LÁSKA - PÁSKA. Určitě se k této sbírce nebudu vracet tak často (jestli však vůbec někdy budu), jako například k básním pana Hraběte..

13.01.2015 2 z 5

Kmotr Mrázek III - Válka kmotrů Kmotr Mrázek III - Válka kmotrů Jaroslav Kmenta

Přiznávám, že druhý díl této trilogie (Krakatice) jsem úplně vynechal, neboť pouze přepisy odposlechů bych asi nedal. Ostatně k úplnému znechucení a totální deziluzi o demokratických principech v naší zemi mi měrou vrchovatou stačil díl první a tento závěrečný.

07.01.2016

Deník citového vyděrače Deník citového vyděrače Simona Monyová (p)

Manipulace, tyranizování, citové vydírání, sebeláska, sebestřednost a bezcitnost. Opravdu si myslíte, že víte s kým žijete?

11.03.2015 2 z 5

Skandály a aféry velkých panovníků Skandály a aféry velkých panovníků Vladimír Liška

Skvělá knížka, která se mi líbila a bez mučení přiznávám, že hodně věcí jsem vůbec netušil. Ačkoliv jde o odbornou literaturu, tak vás svým dějem zcela pohltí. Třeba z informací o Johance z Arku jsem vážně nalomený a na vážkách, jak to tedy ve skutečnosti bylo...:-) Obsahuje mimo jiné i dobové ilustrace ze zmiňovaných událostí..

21.01.2015 4 z 5

Do větru Do větru Lubomír Brožek

Být na záletech,
když navštíví vás láska...,
tomu říkám pech!

14.01.2015 3 z 5

Filosofické listy Filosofické listy Ladislav Klíma

Jedná se o 3 filosofické listy, které jsou psané ing. dr. Antonínu Křížovi, ve kterých se mu snaží objasnit svoji metodu filosofického myšlení. Doporučuji přečíst si životopis pana Klímy, který si napsal on sám..

13.01.2015 5 z 5