RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Prokletí rokenrolu Prokletí rokenrolu Michele Primi

Jednotlivé příběhy jsou popsány občas úsporně, někdy i zbytečně "rychle", ale to asi bude věc názoru. Je pouze škoda, že tu není uvedeno, podle jakého kritéria se vybírala jednotlivá úmrtí - například mi tu chyběl James "Jimmy" McCulloch, hrající svého času s Paulem McCartneyem. Jinak je pochopitelně přínosem velmi slušná obrazová složka.

Námořník Sáša, Soňa a Vlk Námořník Sáša, Soňa a Vlk Arnošt Cechmajstr

Kniha v mnoha směrech možná naivní, ale plní svou úlohu dobrodružného příběhu pro děti velmi dobře. Pamatuji si na rozpadající se knihu, u které chyběl začátek a dlouho jsem sháněl kompletní publikaci. Společně s Ešalonem smrti jedna z knížek, v nichž se můžeme seznámit i s životem československých legionářů v Rusku.

Svět formule 1 Svět formule 1 Miloš Kovářík

Nelze upřít obrovskou zásluhu pana Kováříka, bývalého šéfredaktora měsíčníku MOTORistická současnost, o propagaci F1 u nás, ale Svět formule 1 se mu bohužel příliš nepovedl. Počínaje nepřesnostmi v profilech pilotů přes nelogičnosti (například v systému bodování) až po vyslovené chyby a evidentní nedostatky. Bohužel není známo, za jakých podmínek kniha vznikala, působí jako šitá horkou jehlou, příliš kvalitní nejsou ani fotografie.

18.08.2020 2 z 5

John Lennon John Lennon Luke Crampton

Zajímavě pojatá faktografická publikace s trojjazyčným textem (vedle češtiny ještě angličtina a němčina), ovšem s mnohými "dírami" jak v údajích, tak i v překladu - ten, kdo knihu převáděl z angličtiny by si měl zjistit, kdo byla May Pang, pak by ji neoznačil za muže. Obrázky jsou bezesporu zajímavé, ale hodnotu brožury sráží několik nepřesností v údajích, absence některých důležitých událostí a mnohdy vynucená stručnost.

18.08.2020 3 z 5

Můj život s abc - abíčkem Můj život s abc - abíčkem Vlastislav Toman

Kdo se chce dozvědět něco o ABC v dobách socialistických, tomu nabízí člověk nadmíru povolaný soubor svých vzpomínek a prochází svůj život spjatý s časopisem. Dozvíte se mnohé netušené věci, jak se do ABC dostal Foglar, komiksy, legendární Pifík, kdo získal pro spolupráci velikána papírových modelů arch. R. Vyškovského, jak se rodily soutěže a kolik bylo v "ábíčku" či "abecečku" románů na pokračování. Milovníci historie a fanoušci ABC jsou přímo povinováni tuto publikaci vlastnit.

18.08.2020 5 z 5

Stalo se zítra Stalo se zítra Ivo Železný

Společně s antologiemi Návrat na planetu Zemi a Roboti a Androidi lze Stalo se zítra považovat za pilíř tvorby sci-fi v tehdejším Československu. Pochopitelně tu jsou příběhy nepříliš zajímavé, ale také poutavé, dramatické a stejně tak humorné. Určitě si každý, kdo má rád tento druh literatury, svůj šálek čaje najde.

Poplach kolem Beatles Poplach kolem Beatles Jiří Černý

Brožurka mapující období Beatlemánie, postavená z větší části na publikaci Love Me Do: The Beatles' Progress (Michael Braun), byla po dlouhou dobu jediným materiálem, poodkrývajícím roušku tajemství jménem Beatles. Dnes už pochopitelně překonaná, ale přesto si uchovává onen zvláštní ráz doby. A půvab neztrácí ani dnes, kdy už víme, že hodně věcí bylo docela jinak. Zajímavé je porovnat tuto publikaci s textem, který autor Jiří Černý vytvořil pro časopis Melodie (1979), který je obsažen v první části knihy Beatles pro pamětníky.

Všechno, co potřebuješ, jsou uši Všechno, co potřebuješ, jsou uši George Martin

George Martin možná soupeřil s Brianem Epsteinem o titul "pátý Beatle". Pro fanoušky liverpoolské čtyřky bude možná zklamáním, že Martinovo vyprávění o spolupráci s nimi představuje větší část knihy, ten zbytek je možná pro běžného laika až příliš odborný, ale na druhou stranu - jak víme třeba z líčení Antonína Matznera - Martin byl především technik a vždy si s ním člověk popovídal mnohem více, když se zeptal na novinky v nahrávací oblasti než " jak to bylo s Beatles". Každopádně pro fanoušky Fab Four zcela určitě povinnost.

The Beatles pro pamětníky The Beatles pro pamětníky Jiří Černý

Tuto knihu bohužel provází velké nedorozumění. Byla vytvořena po dohodě s Jiřím Černým a její část tvoří jeho dvanáctidílný seriál z roku 1979, kdy vycházel v hudebním časopisu Melodie. Snahou Celorepublikového fanclubu Beatles bylo připomenout fanouškům Fab Four časový odstup i fakt, že tehdy byly informace velmi složitě dostupné. Kniha obsahuje i základní britskou diskografii a profily lidí v blízkosti skupiny - včetně jejich manželek a dětí.

18.08.2020 3 z 5