ponorka ponorka komentáře u knih

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Kniha se dobře čte, je to takový smutný humor. Vadily mi přílišné generalizace, chvílemi až zjednodušující názory autora.
Pro mě je to trochu moc černobílé vidění.

22.08.2012 3 z 5

Krasosmutnění Krasosmutnění Bohumil Hrabal

Hrabal je mistr slova a naladí vás přesně tak, jak má v úmyslu - "krasosmutníte" společně s ním. Tuhle knihu jsem četla už dávno, ale je to nezapomenutelný zážitek, Hrabal dokáže probudit jakési skryté poetično v člověku, tak, jak to povětšinou umí jen básně - a to se v tomhle případě jedná o prózu!

03.01.2012 5 z 5

Heathcliffův návrat na Větrnou hůrku Heathcliffův návrat na Větrnou hůrku Lin Haire-Sargeant

Neuvěřitelná slátanina! Tomu, kdo má rád Větrnou hůrku, doporučuji nečíst!

02.01.2012 odpad!

Pohádky Pohádky Miloš Macourek

Tohle je zřejmě moje úplně nejoblíbenější kniha, přestože se jedná o pohádky a já už zdaleka nejsem dítě. Jenomže tohle jsou pohádky úplně speciální - někdy jsou tak trochu horor (třeba O Kryštůfkovi, který se schoval v mixéru), někdy sci-fi (O holčičce s náhradní hlavou), našly by se i jiné žánry , ale vždycky jsou to pohádky absurdně humorné a já u nich nepřestávám plakat smíchem. A to přesto, že občas ani nekončí tak úplně dobře.

17.12.2011 5 z 5

Sloužím vlasti Sloužím vlasti Ivan Kožedub

Tato kniha je velmi poplatná své době a tehdejší oficiální propagandě, přesto je zajímavé si ji přečíst jako doklad o způsobu myšlení tehdejších lidí a o tom, čemu všemu byli schopni uvěřit, včetně nekritického zbožšťování Stalina.
Snadno se však kritizuje s odstupem 60 let, bůhví, jak bychom na tom byli my, žít v takové době. V každém případě je postava kapitána Kožeduba obdivuhodná svou cílevědomostí a pevnou vůlí. Také popisy leteckých bitev jsou velmi zajímavé - jsou možná nejlepší částí knihy, protože tady je Kožedub asi nejvíce sám sebou.

10.12.2011

Beránek měsíc Beránek měsíc Christian Morgenstern

Beránek Měsíc v hloubce niv / velkou stříž čeká trpěliv
- skvělá kniha! Některé věci z ní si občas v duchu recituju.

07.07.2011 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Tahle knížka se asi čte dobře především lidem se smyslem pro absurdní humor. Prostě skvělé!

07.07.2011 5 z 5

Kočka Kočka Georges Simenon

Kniha o zatvrzelosti a neodpouštění. O tom, jak si dva lidé dokážou navzájem otravovat život. Děsivé!

Otcem i matkou proti své vůli Otcem i matkou proti své vůli Zdena Frýbová

Nevím proč, ale tahle kniha mi moc vtipná nepřišla. Asi že nesnáším takhle nechutně rozmazlené děti.

04.07.2011

Tak pravil Zarathustra: Kniha pro všechny a pro nikoho Tak pravil Zarathustra: Kniha pro všechny a pro nikoho Friedrich Nietzsche

Jedna z mála knih, ve které nedokážu souhlasit snad ani s jedinou autorovou větou!

04.07.2011

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

K téhle knize se často vracím. Jedna z mých nejoblíbenějších.

25.02.2011

Mimozemšťané v Guslaru Mimozemšťané v Guslaru Kir Bulyčov (p)

Vtipné čtení. Moje nejoblíbenější povídka je "Rozum v zajetí". :-)

25.02.2011