ponorka ponorka komentáře u knih

Krasosmutnění Krasosmutnění Bohumil Hrabal

Hrabal je mistr slova a naladí vás přesně tak, jak má v úmyslu - "krasosmutníte" společně s ním. Tuhle knihu jsem četla už dávno, ale je to nezapomenutelný zážitek, Hrabal dokáže probudit jakési skryté poetično v člověku, tak, jak to povětšinou umí jen básně - a to se v tomhle případě jedná o prózu!

03.01.2012 5 z 5

Pohádky Pohádky Miloš Macourek

Tohle je zřejmě moje úplně nejoblíbenější kniha, přestože se jedná o pohádky a já už zdaleka nejsem dítě. Jenomže tohle jsou pohádky úplně speciální - někdy jsou tak trochu horor (třeba O Kryštůfkovi, který se schoval v mixéru), někdy sci-fi (O holčičce s náhradní hlavou), našly by se i jiné žánry , ale vždycky jsou to pohádky absurdně humorné a já u nich nepřestávám plakat smíchem. A to přesto, že občas ani nekončí tak úplně dobře.

17.12.2011 5 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

K téhle knize se často vracím. Jedna z mých nejoblíbenějších.

25.02.2011

Mimozemšťané v Guslaru Mimozemšťané v Guslaru Kir Bulyčov (p)

Vtipné čtení. Moje nejoblíbenější povídka je "Rozum v zajetí". :-)

25.02.2011

Metličky Metličky Jan Skácel

Krásné!

03.04.2020

Co složím, to mám Co složím, to mám Václav Svoboda Plumlovský

O tomto autorovi vím pouze z doslechu, pocházím totiž z Prostějova a Plumlov leží kousek od něj. Netušila jsem, že nějaké jeho knihy skutečně vyšly, chtěla bych si je přečíst. Znám jenom nějaké úryvky z jeho tvorby, ale nevím, jestli se v knize nacházejí. Např.:

Fialová srnka
pila asfalt z hrnka.

a nebo:

Spadl kámen do voda
napsal Václav Svoboda.

02.01.2019

Kameny na prérii Kameny na prérii Eva Eckertová

Po přečtení téhle knihy musím říct, že jsem na své krajany hrdá.
Třeba za to, že odmítli zredukovat svůj život na tupý materialismus, pouhé vydělávání peněz (čímž se dost odlišovali od "domorodců") a vždycky jim šlo o zachování svého jazyka, kultury a vzdělanosti.

12.09.2018

Čarování s láskou Čarování s láskou Louise Erdrich

Ta kniha je zvláštní - chvílemi jakoby jen naznačuje, co se vlastně děje, takže jsem některé odstavce četla několikrát, abych pochopila situaci. Líbilo se mi to. Asi si v tom každý najde něco jiného, pro mě bylo zajímavé, jak jsou představy a skutečnost vnímány jako jedno a totéž.

12.09.2018 5 z 5

Tekumseh (4. díl) Tekumseh (4. díl) Fritz Steuben

Nemám ráda, když umírá hlavní hrdina, ale co naplat, je to poslední díl a jinak skončit nemůže. Ani se mi to nechtělo číst. Steuben a Beholz (v jeho knize Tekumtha, poslední velký Šóní) se rozcházejí v popisu Tecumsehovy smrti, tak jsem hledala v knize, která byla zřejmě jedním ze zdrojů informací obou autorů (The Life and Correspondence of Isaac Brock, 1847) a v ní je zmíněna poněkud jiná verze, dost hnusná na to, aby vypadala jako pravda.
Kousek amatérského překladu:
---Po jeho (Tecumsehově) skonu bylo jeho neživé tělo obhlíženo s velkým zájmem americkými důstojníky, kteří tvrdili, že rysy jeho tváře byly majestátní i ve smrti. "Nicméně", popisuje americký spisovatel, "někteří z kentuckých mužů sami sebe ponížili tím, že na jeho mrtvém těle spáchali násilí. Byl skalpován a jinak různě znetvořen."---

Celkově mě jeho příběh nutí přemýšlet, jestli je zlo jako nakažlivá nemoc, kterou každý, kdo se s ní setká, předává dál. Jdu truchlit.

07.03.2018

Tekumtha, poslední velký Šoní Tekumtha, poslední velký Šoní Robert Beholz

Kniha je dobře napsaná, je to sevřenější příběh než Tecumseh od F. Steubena. Některé věci se liší a těžko říct, kdo z autorů je blíž pravdě. Velmi se shoduje popis setkání s guvernérem Harrisonem, který je v obou knihách takřka totožný (asi o něm existují záznamy). Budu muset přelouskat knihu dopisů generála Brocka, abych na události získala nějaký náhled. Tzv. autorská licence mi v knihách vždycky spíš překáží, mám raději přesnost.
Kupodivu mi nesedly ani ilustrace Zdeňka Buriana, protože Tecumsehovi bylo přibližně 45 let, když zemřel, a na obrázcích je zobrazený minimálně o 10 let starší.

03.03.2018

Yvetta (12 povídek) Yvetta (12 povídek) Guy de Maupassant

(bacha, spoiler!) Yvetta je mladá dívka, která prožije velký duševní otřes při zjištění, že její matka je ve skutečnosti protřelá kurtizána. Rázem se zbortí všechny její ideály a sny o životě, utvářené četbou románů, a pochopí, že její vyhlídky do budoucnosti a postavení ve společnosti nejsou takové, jak si myslela - že vlastně nemá na výběr a bude muset následovat cestu své matky. V zoufalství se pokusí i o sebevraždu, ale neúspěšně, a pomalu se smiřuje s drsnou realitou. Maupassant výborně popsal pokryteckou morálku tehdejší společnosti. Sám však není žádným moralistou a ani tuto společnost neodsuzuje. Prostě popisuje, co vidí - a dělá to skvěle.

14.07.2013 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Kniha se dobře čte, je to takový smutný humor. Vadily mi přílišné generalizace, chvílemi až zjednodušující názory autora.
Pro mě je to trochu moc černobílé vidění.

22.08.2012 3 z 5