petrdvor petrdvor komentáře u knih

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Po první stránce přichází strhující příběh plný zvratů a událostí. Ve srovnání s knihami o Harrym mi přišla zajímavější a lépe napsaná. Líbí se mi pečlivě připravený a popsaný poměrně složitý děj, kdy nic není jasné, ale musím to vědět a číst dál. Celá kniha má rychlý spád a konec je vyloženě dechberoucí a překvapivý. Pokud se někomu nechce to čtení série s Harrym, toto je ta pravá knížka, kde je autorův talent jasný a kde lze začít.

12.07.2014 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knihu jsem přečetl za dva večery. Rozhodně stála za to a povzbudila mě to v zájmu o českou historii a tradice. Děj má spád a provázanost postav je moc pěkně posaná. Líbí se mi i proložení děje poznámkami a různými zprávami, které Dora (hlavní postava) zpracovávala pro svůj výzkum. Kniha působí faktograficky i když je pravděpodobně velká část je smyšlená. Rozhodně to neubírá na její kvalitě a hlavní myšlence knihy. Teším se na přečtení knihy stejného názvu od p. Jilíka.

12.07.2014 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha je netradičním způsobem vyprávěna z pohledu "Smrti" (smrtky), která se staví do pozice téměř nestranného pozorovatele a popisuje, co se děje s hlavní hrdinkou Liesel. Zpočátku se zdá, že je příběh vyprávěn rozvláčně a kniha nemá velký spád. Je to asi tím, že smrtka do příběhu nevkládá příliš svých emocí, pouze do postav, které popisuje. Dějové linie jednotlivých postav nejsou samotné nijak nové nebo zajímavé, ale to jak je autor dokázal proplést mezi sebou dělá knihu čtivou. Hezké je i to, že si čtenář udělá na postavy ze začátku svůj názor a pak cítí, že jim často křivdil. I samotný jazyk autora je velmi bohatý, používá krásná a výstižná přirovnání. Pro českého čtenáře je zajímavé sledovat válku očima německé dívky. Pro jiný pohled na stejnou válku, ale podobnýma očima doporučuji přečíst "Deník Anny Frankové".

30.06.2014 4 z 5

Kniha je plná dobrých rad, jak vycházet s lidmi. Vždy se jedna kapitola týká nějaké konkrétní problematiky a je podpořena spoustou praktických příkladů. Ty rady jsou rozhodně dobré a často pomohou dosáhnout cíle. Některé části knihy mi přijdou ale značně idealizované a takové "americké". Ačkoliv to autor ani překladatel nezmiňuje, některé popsané techniky by se daly označit jako manipulativní a některé dokonce pokrytecké - jak píše petr33 v předchozím komentáři.

18.07.2014 3 z 5