Pepa9 Pepa9 komentáře u knih

Marš šamanů: Za Putina i proti Marš šamanů: Za Putina i proti Pavlína Brzáková

Vyhovuje mi autorčin styl psaní. Stručné věty bez balastu, rázné, k jádru věci. Oceňuji odkazování k původním zdrojům a doplnění fotografiemi.
Kniha mě oslovila způsobem, jakým bylo uchopeno téma šamanství v kontextu války na Ukrajině, resp. politické situace v Rusku.

(Spoiler)
Pro mě byl velmi silný obraz morální paradox šamana, který aktuálně podporuje právě ty, kteří mu upálili příbuzné a skoro i jeho samotného.

15.01.2023 5 z 5

Příběhy z parní lázně Příběhy z parní lázně Herbert T. Schwarz

Rituál potní chýše s indiánem děláme, ale takové příběhy při něm nezaznívají :-)

Oslovila mě autenticita příběhů a jejich duše. Jasně, srozumitelně, přímo k jádru věci.

18.08.2021 5 z 5

Lesní mysl Lesní mysl Martina Holcová

Kniha je mi sympatická svým lidským a osobním přístupem. Vyhovuje mi soubor technik, na které navazuje filozofičtější pasáž úvah a myšlenek. Trochu navíc mi přijde představení účastníků semináře.
V části o výzkumech a vědeckém uchopení pobytu v lese velmi oceňuji odkazování k primárním zdrojům. Pro mě je to signál poctivého přístupu.
Měl jsem příjemný dojem, že si kniha nepotřebuje hrát na populárně vědeckou publikaci, vnímal jsem z ní jemný, lidský a otevřený přístup se zájmem nabídnout téma.

28.07.2021 4 z 5

Praktická kniha vonných dýmů Praktická kniha vonných dýmů Franz X. J. Huber

Oceňuji komplexní uchopení tématu a srozumitelnost informací. Kniha pro mě byla více o procesu a vztahu k vykuřovadlům, méně o zaměření na výkon - vykuřovat za každou cenu. Fajn příležitost poskládat si vnitřní záměr.

07.03.2021 4 z 5

Čunkši, vrať se Čunkši, vrať se Ondřej Balík

Pokračování Dětí prérie navazuje i náročností. Oslovila mě morální i společenská témata. Je mi příjemné, že tato kniha nabízí prostor pro úvahy a diskuse a neromantizuje indiánskou kulturu. Děkuji za obsažený respekt a úctu původní tradici.

07.03.2021 5 z 5

Tajemství mluvícího jaguára Tajemství mluvícího jaguára Martín Prechtel

Velmi příjemné vyprávění autorova příběhu. Oslovil mě uchopením mentality původních obyvatel a srozumitelně dokázal popsat důsledky, které má střet "civilizovaného/moderního" světa a monoteistického náboženství s původní tradicí a kulturou.

07.03.2021 5 z 5

Tajemství sibiřského lidového léčitelství Tajemství sibiřského lidového léčitelství Gala Naum

Příjemný příběh, který mě svou přirozeností vtáhnul do děje a nálady. S respektem k tradici a lidem, s pohledem "západního" člověka. Jako lehký doplněk pro zájemce o téma sibiřského šamanství je to fajn.

06.03.2021 5 z 5

Sibiřští šamani a jejich ústní tradice Sibiřští šamani a jejich ústní tradice Gavril Vasilevič Xenofontov

Pro mě jedna ze zásadních knih, které popisují původní sibiřskou tradici. Jasně, stručně, bez emočního balastu.

Svět šamanů Svět šamanů Piers Vitebsky

Jedna z mála knih, která přináší informace o původním, tradičním šamanství. Žádný balast neošamanismu, žádný nános new age. Je v ní hodně vizuálu s doprovodným textem.

Čtyři směry Čtyři směry Daan Van Kampenhout

Srozumitelně popsaná technika, postavená na symbolice a chápání medicinského kruhu. Bylo příjemné se nesetkat s žádným tlakem dogmatismu, jen nabídka, příležitost se na čtyři směry podívat zase trochu jinak.

Obrazy duše Obrazy duše Daan Van Kampenhout

Velmi srozumitelně uchopený vztah mezi konstelacemi a šamanstvím. Nabízené pohledy mi dávají smysl a pro lidi znalé nabízí několik technik pro individuální práci. Je fajn, že autor netlačí žádný newageismus, ale pracuje spíše s podstatou animismu, který se v pojmu duše prolíná se systemickou prací.

Wolfova medicína Wolfova medicína Wolf-Dieter Storl

Příjemně uchopený vztah cestopisu a etnobiologie. Vyprávění o cestách s respektem a úctou ke krajině, místním rostlinám a duchům. Je moc příjemné se setkávat s příběhy, které nekradou a neznásilňují původní tradice.

06.03.2021 3 z 5

Šamanství - Kořeny naší spirituality Šamanství - Kořeny naší spirituality Wolf-Dieter Storl

Pro mě jedna z mála knih, která se vztahuje k původnímu významu šamanství a ctí jeho podstatu. Bez cukrbliků a slovního balastu vyjadřuje hloubku myšlení člověka, který žije v úctě a s respektem ke krajině a jejím duchům. Kniha patří do seznamu základní literatury o původním šamanství.

Mluví Černý jelen Mluví Černý jelen John G. Neihardt

Velmi příjemné uchopení myšlenek, zkušeností a osobnosti Černého jelena. Jsem vděčný, že se autor staví k původní tradici a lidem s pokorou a úctou. Jedna z mála knih, která historii neromantizuje a nedevalvuje nenáboženskou spiritualitu.

Duše, buď krásná Duše, buď krásná Ole Jørgensen

Moc příjemný vizuál. Líbí se mi důraz na grafické zpracování, kombinace citáty + fotografie + filosofie + popisné informace u mě funguje.

06.03.2021 4 z 5

Český šamanismus v rozhovorech Český šamanismus v rozhovorech Helena Exnerová

Příjemná sonda do českého vnímání šamanství. Autorka respektuje pohledy a názory jednotlivých osobností, bez kritiky, která by místy byla zasloužená vzhledem k oddělení od podstaty šamanismu. U některých je zřejmý Harnerův vliv, někteří zaměňují šamanství s animismem, nebo dokonce New Age. Jsem rád za pokoru a úctu k tradici, která je u některých patrná.
Užitečné dílo, které pomáhá filtrovat cestu původního šamanství od naplavenin.

06.03.2021 3 z 5

Léčivé vykuřování - Vonná lékárna pro zdravé tělo Léčivé vykuřování - Vonná lékárna pro zdravé tělo Annemarie Herzog

Příjemné setkání s duchem rostlin. Srozumitelný náhled na práci s jasným záměrem - popis symptomů, stručná doporučení, technické návody, jak s vykuřovadlem pracovat. Kniha je zaměřena na prevenci a léčbu v reakci na projevy nemocí.

17.06.2020 3 z 5