Paulus.1987 Paulus.1987 komentáře u knih

Bruce - životopis Bruce Springsteena Bruce - životopis Bruce Springsteena Peter Ames Carlin

Snad jenom proto, že život Bruce Springsteena nebyl provázen žádnými skandály ani žádnou formou závislosti, nemusí být jeho biografie tak strhující jako biografie jiných rockových hvězd. Nic to ale nemění na tom, že se v tomto případě jedná o čtivou a přehlednou knihu o životě člověka, který si svou pílí a někdy až chorobným perfekcionismem vybudoval pozici jedné s největších hudebních osobností.

08.01.2018 5 z 5

Strakatý pás a jiné případy Sherlocka Holmese Strakatý pás a jiné případy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Podle mě se jedná o výbor těch nejlepších povídek, dalo by se napsat Best Of Sherlock Holmes. Pokud máte plné zuby severských detektivek plných brutálních vražd, sáhněte po klasice, starém dobrém Sherlockovi. Je to příjemná, oddechová a zároveň inteligentní četba, ke které je radost se znovu vracet.

12.12.2017 5 z 5

Musaši Musaši Eidži Jošikawa

Napíšu to rovnou - jedná se o nejsilnější knihu, kterou v knihovně mám. Je to neskutečná bichle, ale také skvěle čtivý historický román z feudálního Japonska vyprávějící o tom, jak se z vesnického rváče a pobudy stal nejslavnější šermíř japonské historie. Ze začátku může být problémem orientace v japonských jménech, ale dá se do toho začíst. Doporučuji i třídílné filmové zpracování, díky kterému pro mě Musaši bude mít navždy podobu Tošira Mifuneho.

12.12.2017 5 z 5

Bajky Bajky Ezop

Fascinuje mě starověká moudrost, která je i přes tak velkou propast času natolik univerzální, že z ní čtenář dokáže načerpat ponaučení v každé době, i v té současné. Ezopovy bajky do této kategorie jednoznačně patří.

S ohledem na velké množství bajek mi některé začaly ke konci poněkud splývat, u některých (nebylo jich mnoho) jsem měl menší potíž pochopit pointu, ale vcelku se jednalo o hezké, poklidné a obohacující čtení.

A ano, Hollarovy rytiny jsou překrásné...

24.04.2024 5 z 5

Je to mnoho let, co jsem viděl filmové zpracování. Ačkoliv byl výkon Kevina Spaceyho excelentní, film jako takový jsem tenkrát nedocenil, resp. jsem tehdy nepochopil pointu, jestli je Prot skutečně mimozemšťan nebo duševně nemocný člověk...
Nejen odpověď na tuhle otázku mi přinesla skvělá knižní předloha, ve které se o Protovi dozvíte mnohem víc informací i díky druhému dílu Na světelném paprsku. Celkově se jedná o zajímavý a čtivý román se širokým tematickým záběrem, proto bych ho až tak úplně neřadil do žánru sci-fi.

14.12.2017 5 z 5

Pan ministr Pan ministr Lenka Procházková

Tuhle knížku jsem četl jako takový doplněk k Fischlovým Hovorům s Janem Masarykem, ze kterých jsem byl opravdu nadšený. Částečná podoba filmového scénáře je celkem neobvyklá, ale na čtivosti rozhodně nijak neubírá. Podle mého názoru příběh dostal ten správný spád až v okamžiku odmítnutí Marshallova plánu, pak byla z knihy cítit ta temná, dusná a napjatá atmosféra strachu a nejistoty. Knížka samozřejmě předpokládá čtenářovu znalost historie, poněvadž některé historické události jsou v knize jen naznačené, což může působit problémy potencionálním čtenářům dějepisem příliš nepolíbeným. Docela mě překvapil konec, který byl mnohem akčnější, než jsem předpokládal (s ohledem na výsledek posledního vyšetřování Masarykovy smrti), na druhou stranu se nejedná až tak docela o literaturu faktu. Takže celkově shrnuto - inteligentní a velice zajímavý počin, který stojí za přečtení.

10.10.2017 4 z 5

Byli jsme v bitvě o Anglii Byli jsme v bitvě o Anglii Alexander Hess

Českoslovenští stíhači v RAF. Hrdinové a vlastenci, o tom není pochyb. Tato knížečka je toho jasným důkazem. Ačkoliv je útlá, obsahově je velmi bohatá. Sám velitel československé 310. stíhací perutě v ní například barvitě líčí průběh bojů nad Anglií, nenávist k okupantům své vlasti, radost letců z každého sestřeleného Němce, kterou mnohdy zastínil smutek nad kamarády, kteří se z bojů nevrátili. Kromě toho je zde popsán i mimobojový život letců - např. peripetie s angličtinou a anglickou kuchyní, oslavy 28. října, Vánoc, návštěvy prezidenta Beneše, královského páru a mnoho dalších příhod. To vše je protkáno vzpomínkami a steskem po milovaném domově.
Autor v knize rovněž mimo jiné vzdává hold československému pozemnímu personálu - mechanikům, zbrojařům, skládačům padáků a dalším, kteří svou činností přispívali k boji. Za zmínku rovněž stojí kapitola o britské legendě Douglasi Baderovi nebo kapitola o českém stíhacím esu Josefu Františkovi.
Tuto milou knížku plnou hrdosti rozhodně doporučuji k přečtení. Je v ní totiž kus naší historie. Nejen té válečné, ale především té lidské...

23.04.2018 5 z 5

Buddha: Příběh osvícení Buddha: Příběh osvícení Deepak Chopra

Úžasně čtivý Buddhův životopis v románové podobě. Příběh člověka, který opustil pohodlný život plný přepychu, aby hledal smysl života, poznal podstatu utrpení a stal se osvíceným. Nemusíte být přímo buddhistou, abyste si v knize našli to svoje.

27.04.2018 5 z 5

Blbec z Xeenemünde / Erosomy Blbec z Xeenemünde / Erosomy Josef Nesvadba

Je mi líto, tuhle sbírku sci-fi povídek nedokážu náležitě ocenit. Ačkoliv byly některé povídky velmi povedené (např. titulní Blbec z Xeenemünde), u některých jsem měl pocit, že čtu slohový mišmaš žáka základní školy. Ve srovnání např. s povídkami Isaaca Asimova tohle prostě neobstojí.

29.12.2017 2 z 5