Nermal Online Nermal komentáře u knih

Atlas oblaků Atlas oblaků Hans Häckel

Velmi přehledně a kompaktně zpracovaný atlas s rozčleněním oblaků podle typů. Ke každému typu oblaku fotografie s charakteristikou na jedné stránce, někdy i více stránek. Texty jsou velice hutné a fundované. Kromě toho obsahuje i vysvětlení základních meteorologických jevů pozorovatelných na obloze v souvislosti s oblaky.
Ze všech obdobných atlasů, které se mi dostaly do ruky, se mi tento jevil jako nejlepší pro svou stručnost a preciznost. Dokonce ani Velký atlas oblaků, který je velmi obšírný a vyžaduje si větší pozornost čitatele, se mi nezdál pro rychlou orientaci tak dobrý jako tento atlas.

24.06.2022

Život v trávě Život v trávě Josef Thomayer

Až se vám někdy dostane do rukou tato malá knížečka, zkuste jí dát šanci a začíst se. Vychází z pozorování běžné přírody v autorově okolí a životního cyklu v průběhu roku. Krásnou češtinou je tu podán běh obyčejných, běžných věcí, kterých si za normálních okolností vůbec nevšímáme.
Asi nenadchne úplně každého, ale mně se moc líbila.

23.06.2022 5 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Medvídka Pú jsem dostal jako prvňáček od své paní učitelky na konci školního roku. Měl jsem štěstí, že jsem měl možnost si knížku přečíst neovlivněn žádnými komerčními animáky od Disneye, a být ovlivněn jen autorem a vlastní fantazií.
Chvíle strávené nad Medvídkem Pú patří k mým nejhezčím vzpomínkám z dětství, protože jsem z knihy četl svému mladšímu bráškovi, který ještě neuměl číst. Společně jsme se hodně nasmáli bázlivému Prasátku, chytrolínovi Pú a odstrkovanému Ijáčkovi, kterého vždycky všichni někde zapomněli. A dalším figurkám v knize. A ta poetika těch příběhů v nás zůstala dodnes.

22.06.2022

Monoléčky muže s plnovousem Monoléčky muže s plnovousem Jiří Robert Pick

Když jsem tohoto autora objevil, zapůsobil na mě jako zjevení a hned jsem si ho oblíbil. U této knihy oceňuju i zajímavou typografickou úpravu.

22.06.2022 4 z 5

Ruce vzhůru, boys, aneb kniha o životě a smrti Ruce vzhůru, boys, aneb kniha o životě a smrti Jiří Robert Pick

Tak tuhle knihu jsem jednou dostal za úkol sehnat kolegovi z práce. Když jsem ji pak držel v ruce, neodolal jsem a nahlédl dovnitř. Jaké bylo mé překvapení, když jsem objevil spoustu vtipných textů. Knihu jsem si hned oblíbil, posléze si ji sehnal i pro sebe a přečetl si také další autorovy knihy. Některé z nich mají zajímavé typografické zpracování.

22.06.2022 5 z 5

Pohádky Václava Říhy Pohádky Václava Říhy Václav Říha (p)

Obrovský podíl na oblibě této knížky pohádek mají ilustrace Cyrila Boudy. Na ty jsem vydržel koukat hodně dlouho, byl jsem z nich u vytržení. A taky si pamatuju, že obsahuje i některé extrémně dlouhé pohádky, u nichž táta hodně vzdychal, když jsem ho přemlouval, ať mi je přečte.

22.06.2022 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Souhlasím s ostatními, na svou dobu nepřekonatelná encyklopedie. Exotickou faunu bylo tehdy možné najít snad už jen v pátém dílu knihy Světem zvířat (Bezobratlí), která ale zdaleka nebyla tak pěkně graficky vypravena. Dozvěděli jsme se jako děti o spoustě zvířat, o nichž jsme neměli do té doby ani tušení.
Já jsem knihu dostal k vánocům, ale pamatuji si, že byla dlouho za výlohou našeho knihkupectví, protože byla tak drahá, že si ji málokdo koupil. Ale zároveň tak pěkná, že se nakonec přece jen vyprodala.