myshichka myshichka komentáře u knih

Kapitán fregaty Kapitán fregaty Patrick O'Brian

Možno skôr 3,5*. Síce bavilo, ale o trošku menej než prvý diel. Ten mi pripadal akčnejší a vtipnejší, tu Jack chvíľami pôsobil ako totálny suchár. Dúfam, že to nie je predzvesť vývoja v ďalších dieloch. Ani žiadne veľké finále sa nekonalo, akcia tak všehovšudy na pol kapitoly. Zápletka so súbojom bola trochu zmätená, takže si ho dohodli a potom z neho zrazu zišlo a správali sa znovu ako najlepší priatelia. Možno som nečítala dostatočne pozorne, ale chýbalo mi tam nejaké vysvetlenie situácie medzi nimi. Tak asi sa vrhnem na ďalší diel a budem dúfať, že sa to zase zlepší.

03.04.2021 4 z 5

Ztracené město v Amazonii Ztracené město v Amazonii David Grann

Zaujímavá kniha o človeku, ktorý bol dokonalým stelesnením ideálu "viktoriánskeho objaviteľa". Vyzdvihla by som vykreslenie dobových reálií a uvažovania, ktoré viedlo ľudí k podnikaniu priam šialených výprav, i fakt, že sa autor sám vydal po stopách svojho subjektu.

04.03.2024 4 z 5

Hacienda Hacienda Isabel Cañas

Príjemné prekvapenie, a to hlavne zasadením do miesta a doby. Atmosféra dobrá, strašenie priemerné, vzťahy vykreslené zaujímavo. Celkovo kniha, ktorá ma pohltila, až na nejaké drobné nezrovnalosti (postava Juany sa najprv chovala odťažito, potom naopak chvíľu priateľsky, aby sa bez zjavného dôvodu zase začala chovať nenávistne). Oceňujem, že tam nebol prvoplánový happyend.

31.10.2023 4 z 5

Mrtvé město Mrtvé město Camilla Sten

Rozhodne nečakajte žiadny horror, skôr priemerný thriller. Nenáročná oddychovka, ktorá sa odvíja podľa predvídateľného scenára. Atmosféra opusteného mestečka síce zo začiatku vyzerala sľubne, ale zvedavosť čoskoro vystriedala frustrácia, keďže v prvej polovici sa dokopy nič nestane, okrem toho že sa dokola opakujú opisy polorozpadnutých barákov. Prvkov horroru je žalostne málo, rozhodne sa z toho dalo v takých kulisách vytrieskať viac. Šedý priemer, nič viac.

09.04.2021 3 z 5

Za letních nocí se tu nespí lehce: Antologie povídek finského severu Za letních nocí se tu nespí lehce: Antologie povídek finského severu * antologie

Zbierky poviedok príliš nevyhľadávam a keby nešlo o tématiku fínskeho severu, ktorá je mi blízka, tak by som po tejto knihe asi nesiahla. Jednotlivé poviedky boli prekladané študentami v rámci prekladateľského seminára, v tomto ohľade ma príjemne prekvapilo, že preklad bol na dobrej úrovni. Osobne mi žiadna z poviedok neprišla vyložene wow, i keď som si všetky prečítala so záujmom. Ale čo sa týka verného zobrazenia Laponska, tak im nie je čo vytknúť... Rozhodne zabudnite na svoje predstavy polnočným slnkom a polárnou žiarou zaliateho eldoráda.

14.02.2021 3 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

(Prečítané v originále)
Na jednej strane je to trochu naivná rozprávka o teenagerke, ktorá nie je dokonalá, občas je náladová, správa sa otravne, ale nakoniec po traumatickom zážitku "nájde svoj hlas". Na druhej strane sa kniha zároveň venuje v súčasnosti aktuálnym a vážnym témam rasizmu a policajnej brutality. Samozrejme v patrične "nariedenej" verzii pre trávenie mladistvého publika. Myslím, že kniha bola zbytočne rozvláčna (na to, že nejde príliš do hĺbky) a dala by sa minimálne o tretinu skrátiť a samotný príbeh by tým nijak neutrpel. Angie Thomas nepíše zle, jej štýl ma celkom chytil. Postáv bolo síce mnoho, ale ich charaktery a vzájomné vzťahy boli vykreslené dosť živo.
Konečný verdikt... nie je to úplná strata času. Ale nemôžem si pomôcť, kniha ma vlastne ničím neprekvapila.

20.01.2021 4 z 5