Muflonius Muflonius komentáře u knih

Cesty Evropou Cesty Evropou Karel Čapek

Opět příjemné počtení. člověk zažije cesty literáta a to jak s jeho pohledem, tak i s jeho nadhledem. Není to vyprávění kdovíjakého dobrodružství, je to setkání obyčejného člověka s cizími zeměmi. V podstatě formou reportáží poznáme evropu v době, kdy si dámy zkracovaly vlasy a pánové chodili do kaváren číst noviny.

Věci kolem nás Věci kolem nás Karel Čapek

Pokud si chci odpočinou od dnešního světa, od reklam a bestselleru působících ne základní pudy a zvíře uvnitř, od stálé snahy o šokování...přečtu si něco od K.Čapka jeho laskavé postřehové reportáže obyčejného života jsou pohlazením pro čtenáře plného komerciálního patosu. Humor je nenucený a opět laskavý. Jinak v pravdě poetické počtení.

Zrození velkých vynálezů Zrození velkých vynálezů František Jílek

Kdo je trochu zvídavý a rád by věděl jak se to má s vynalézáním a chce si odpočinout od náročné literatury, tohle je pravá volba. Nejsou to nudná data, ale podivuhodné příběhy lidí, které pan Jílek mistrovsky převedl na stránkz této knihy.

17.09.2013 4 z 5

Dějiny řemesel a obchodu v Čechách v 14. a v 15. století Dějiny řemesel a obchodu v Čechách v 14. a v 15. století Zikmund Winter

Měl jsem to štěstí, že jsem tuto knihu dostal do rukou v tištěné podobě. Nelituji peněz, které jsem do toho investoval, neboť Winter byl výborný psavec a ještě lepší historik své doby. Pokud se hlouběji zabýváte pozdnim středověkem a ranným novověkem, tak vřele doporučuji. Je to odborna kniha, ale psaná krásnou češtinou.

17.09.2013

Bohové, hroby a učenci Bohové, hroby a učenci C.W. Ceram (p)

Nenarazil jsem v knižních titulech na čtivěji podanou historii archeologie, ač staršího data stále nikdo nepřekonal až téměř romantické obrazy objevování dávno ztracených kultur. Při čtení si člověk přeje, aby mohl zažít ten pocit úžasu, když z prachu povstává prastará říše.

17.09.2013

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Kvalita ověřena staletími, co dodat.

Bestiář Bestiář Luboš Antonín

Není to Pliniovo O přírodě, i když se na něj sem tam odkazuje. Kniha jako taková je kompediem příšer a bestií s odkazem na prameny z kterých se rodily. Velmi příjemně zpracováno, Kdo se nebojí tam, kde žijí draci a fascinuje ho lidská imaginace, ten se s radostí ponoří do tohoto reje tvorů a netvorů.

Elektropolis Elektropolis Otfried von Hanstein

Prostě mám slabost pro sci-fi z let, kdy ještě ani jako žánr neexistoval. Je zábavné i zaujímavé jak si tehdejší autoři představovali pokrok. Lehká oddychovka, autor se zbytečně nepárá s dějem a ten kvapem utíká a odhaluje město elektřiny jaké svět neměl tu možnost nést.

17.09.2013 4 z 5

Muž, který si pletl manželku s kloboukem Muž, který si pletl manželku s kloboukem Oliver Sacks

Saks, mimo výčet svých zajímavých pacientů, nás také provází do vlastních hlubin. Skrze jiné jimž příroda zamotala hlavy získáváme pohled na svět ,který je až neuvěřitelně odlišný. Tato kniha je nejen sonda do divů neurologie, ale také zamyšlení nad podstatou člověka a jeho mysli.

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks

Sacks to umí. Nejen že má o čem psát, ale i podat to dokáže velmi příjemně. Jeho publlikace donutí člověka zamyslet se nad samozřejmostí toho co má a zda vubec to co vnímá je celá realita. Je to podařené pokračování jeho knihy Muž, který si pletl manželku s kloboukem.

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Nikdy předtím jsem nemusel životopisné knihy moderních představitelů. Po přečtení tohoto dílka jsem odložil svou nedůvěru. Velmi inspirativní a zábavnou formou podaný pohled na svět a zážitky, které přinesl čas, jak plynul jednomu s největších fyziků a lidí vůbec.

16.09.2013 5 z 5

Lovci koření na cestě do bájné Indie Lovci koření na cestě do bájné Indie Edith Huyghe

Osobně mne fascinují objevné cesty a odvaha či bláznivost objevitelů. Tato kniha velmi poutavým a čtivým způsobem nastiňuje vývoj obchodu s kořením, který je jedním z motivací k objevování nových cest neznámými končinami do míst známých i dosud neobjevených. O cestách do Ameriky byly už napsány stohy knih, ale toto je jedna z mála knih zabívající se castami koření. Doporučuji.

16.09.2013 4 z 5

Platnéřství Platnéřství Miroslav Mudra

Pokud vám jde o jasný a nazorný přehled vývoje plátových zbrojí, je tato útlá knížečka to pravé. Jestli se navíc zajímáte o válečnou historii či dokonce se zabýváte její rekonstrukcí, tak tato publikace patří k povinně volitelné literatuře.

16.09.2013 4 z 5

Ve stínu člověka Ve stínu člověka Jane Goodall

Je to kniha, jež laskavým způsobem přibližuje svět šimpů. Autorka v ní odhaluje svou lásku k přírodě a zkušenosti s "nelidskou kulturou". Její nadšení z knihy přímo sálá. Každého, kdo má rád přírodu a obdivuje se jejím zázrakům, tato kniha zaujme. Je velmi čtivá, plná překvapivých pozorování, která uvrhnou vaši mysl do úvah o vyjímečnosti člověka. Po dočtení jsem knihu odložil s pocitem příjemného prožitku a to podle mne znamená kvalitní literaturu.

15.09.2013 5 z 5