msjadepaton msjadepaton komentáře u knih

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Oproti prvním dvěma knihám autora, o něco slabší. Bylo to zhruba na úrovni Filozofa. Četlo se to dobře, ale chvílemi jsem ztrácela přehled o postavách a neustálé odbíhání od hlavní postavy a ústředního příběhu mě dost rušilo. Děj byl o dost pomalejší než u prvních dvou knih a celkově trochu víc přednášela, než aby názorně ukazovala. To se trochu zlepšilo v druhé polovině knihy. Pár těch myšlenek mi taky přišlo už trochu přitažených za vlasy (zatímco u prvních dvou knih jsem oceňovala, že se docela držel v realistických mezích). Konec se dal očekávat. Celkově mě to rozhodně neuchvátilo, ale ani neurazilo. Tři hvězdičky dávám hlavně proto, že vím, že autor má na víc.

10.04.2015 4 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Moc hezky napsané. Líbilo se mi, že je to odlehčené, vtipné a svižné a přesto, se nad tím člověk zamyslí. Pro mě jedna z nejlepších knih tohoto žánru. Kam se hrabe Sharma, to se nedá srovnat.

10.04.2015 5 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Knihu jsem četla v češtině i v angličtině. I když český překlad není špatný, přijde mi, že v angličtině je jazyk poetičtější. Čte se to jako soubor tragikomických básní. Přesto, že jsou dějové linie roztříštěné na malé kousky a přeházené, celé uspořádání drží pohromadě a jaksi dává smysl. Občas jsem se navíc nestačila divit Vonnegutově představivosti. Tato kniha je považována za americkou klasiku a naprostým právem. Vonnegutův styl psaní sám je něco naprosto úžasného.

10.04.2015 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Přišlo mi to jako přinejmenším průměrný pokus o detektivní thriller po vzoru severských detektivek. Hlavní hrdina je nezodpovědný, nesympatický a přesto popisovaný jako největší svatoušek. To, co od Kinga normálně očekávám, totiž brilantně vykreslené, originální a uvěřitelné postavy, mi tentokrát chybělo. Většina postav byla nezajímavá a v podstatě zmizela v pozadí.
Několik opravdu svělých scén knihu jako celek nezachránilo. Myslím, že úspěch jí zajistilo spíš Kingovo jméno na přebalu.

10.04.2015 2 z 5