Misoponia Misoponia komentáře u knih

Jak napsat diplomovou práci Jak napsat diplomovou práci Umberto Eco

"Naše kniha je v každém případě šita na míru pro onu velkou většinu diplomových prací, které se dělají na základě knih a za pomoci knih." (str. 140) Tuto knihu ocení zejména studenti humanitních oborů, historie, literatury apod. Originál byl napsán roku 1977, takže některé rady jsou dnes samozřejmě zastaralé, např. psát práci na stroji nebo vytvořit si lístkovou kartotéku s bibliografickými údaji o knihách. Obsahuje ale i užitečné rady jak vybrat téma práce, jak komunikovat s vedoucím, jak psát a co naopak při tvorbě práce nedělat.

20.01.2013 4 z 5

Dnes a pozítří Dnes a pozítří Patrik Ouředník

Pět postav v jedné místnosti po konci světa. Z tohoto zajímavého tématu Ouředník moc nevytěžil. Nezajímavé dialogy, v první části rádoby humor a potom většinou jen nuda.
WTF ukázka:
KAREL Právě, já myslím, že po tom všem, co si lidstvo prožilo, by se to mělo sjet znovu, ale jinak.
JAN Všichni by si byli rovný.
KAREL Tak.
JAN Chlapi by šukali ženský, ženský by šukaly chlapy a buzici by šukali buziky.
KAREL Jo.
PÁNEK Mohl bych prosit ještě šálek čaje?
MARTIN Čaje je taky dost. (nalévá Pánkovi čaj) Buzici můžou šukat ženský taky.
KAREL Když chlap šuká ženskou, tak to není buzik.
MARTIN Co ty o tom víš?
KAREL Aspoň ne v tý chvíli.
PÁNEK Ten čaj je moc dobrý. Blahopřeji, pane Martine.
MARTIN To mě naučil táta. Voda nesmí vřít, musí se nalít těsně předtím.
PÁNEK Sušenky s marmeládou je kombinace atypická, ale také má něco do sebe.
MARTIN Je to tak nějak sladší.
PÁNEK To jste vystihl velmi přesně.
...

09.10.2012 2 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

T. G. Masaryk o Karamazových napsal: "Bratři Karamazovi je největší dílo v celé světové literatuře, větší umělecké dílo nikdy nebylo stvořeno." Pro někoho těžká četba, pro mě nadšení. Střet mezi světem náboženství a ateismem, zločin, svědomí, trest... literární skvost. Rozhodně doporučuji přečíst. "Zrno pšeničné padna v zemi, neumře-li, onoť samo zůstane, a pakliť umře, mnohý užitek přinese."

22.07.2012

Dějiny literatury od starověku do počátku 19. století Dějiny literatury od starověku do počátku 19. století Vladimír Prokop

Tuto sérii učebnic literatury od Prokopa vřele doporučuji. Tak jako je většina učebnic psána nezajímavě, tyhle jsou vážně skvělé :)

27.12.2011 5 z 5

Odložím to na zítra: Jak si zorganizovat život bez zbytečného organizování Odložím to na zítra: Jak si zorganizovat život bez zbytečného organizování Sascha Lobo

Knížka o prokrastinaci. Co to je a jak se s tím vyrovnat. Nepředstavujte si další knihu o time managementu. Například metodu GTD (Getting Things Done) tato kniha tvrdě odsuzuje. Text je obohacen docela vtipnými zážitky ze života autorů, Sascha Lobo se totiž považuje za velkého prokrastinátora :).

Bludiště odrazů Bludiště odrazů Sergej Lukjaněnko

Skvělé téma pro sci-fi. Příběh knihy mi ale připadal jaksi rozvleklý a i když jsem měla v plánu přečíst i druhý díl Lživá zrcadla, po letmém prolistování jsem si to rychle rozmyslela...

23.12.2011 3 z 5

Sekl se Orwell o dvacet let? Sekl se Orwell o dvacet let? Benjamin Kuras

Kuras se ve své kritice zaměřil hlavně na Anglii, což pro českého čtenáře neznalého tamějších zvyklostí a vlády může být při čtení docela problém.

Axolotl Roadkill Axolotl Roadkill Helene Hegemann

Po měsíci od přečtení si z obsahu knihy nepamatuji skoro nic. Šestnáctiletá holka tráví většinu času v baru. A čte se to docela špatně, i když by člověk očekával, že to bude skvělý román.

23.12.2011 2 z 5

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

"Zítra. Co zítra? Kdožpak ví? Zítra si lehneme do rakví." Pokud nevíte, co číst z povinné literatury k maturitě, tohle je jasná volba. Krátké, svižné, výstižné.

Rasa a dějiny Rasa a dějiny Claude Lévi-Strauss

Reaguji na text anotace... "Autor čtivou formou vyvrací rasové předsudky všeho druhu." Hmm, to je všechno jenom ne ČTIVÁ forma... Jak to tam mohli napsat? Čtivější jsou snad i návody k použití. Kdybych to nemusela číst povinně, tak to nečtu vůbec.

02.04.2011 2 z 5

Moje zrcadlo Moje zrcadlo Ladislav Fuks

Myslím, že tahle citace tuto knihu docela vystihuje :-D

"Kniha je zároveň příznačnou ukázkou Fuksova vyprávěcího postupu a nevšedního smyslu pro humor – zahrnuje nepřebernou řadu detailů z Fuksova života, aniž by ovšem odhalila cokoli podstatného. Nebýt Tušlových intermezz, nedozvíme se z ní o Fuksově osobnosti prakticky nic."

Pokud chcete vědět detaily z Fuksova života o tom, jak jezdíval po schůzích a debatách a jak se kde dobře najedl :-D - bude se vám kniha asi líbit. Podstatné informace v knize obsažené by se ale daly zkrátit zhruba do padesáti stran. Někdy to byla taková nuda, že jsem musela přeskakovat :-).

16.02.2011 2 z 5

Doporučuji se na filmové zpracování podívat až po přečtení knihy! Já to udělala naopak a myslím, že tím jsem svůj zážitek z četby o dost ochudila...

11.02.2011 3 z 5