misantroop misantroop komentáře u knih

Šňupec Šňupec Terry Pratchett

Sir Samuel Elánius je zpět v dalším příběhu ze Zeměpolochy. Tentokrát na dovolené na venkově, která se zvrhne v detektivní pátrání po vrahovi a příběh o prosazování práva a filozofické debatě o rovnosti (zdá se mi nebo má i částečně reflektovat současnou situaci ve světě, potažmo v Evropě?).
Ačkoliv příběhy z Hlídky patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším z celé série, tento příběh pro mě chvílemi trochu ztrácel dech. Vložky týkající se Elániova syna Samíka a jeho touze po objevování světa skrze příběhy slečny Beedleové na mě chvílemi působily spíše infantilně. Nicméně můj dojem napravovala postava sluhy Jeefese, který v tomto díle dostal více prostoru a charakter, který mě neobyčejně bavil i v ironické rovině. Jinak pro mě klasický Pratchett, chvílemi se hltá jedním dechem, chvílemi jsem se do čtení musel trochu nutit. Celkový dojem je ale dobrý a určitě patří k lepším ze Zeměplošské série. I kvůli milostné zápletce Nobyho Nóblhocha, kterému to po letech našeho potkávání prostě musí přát každý fanda Zeměplošských reálií.

31.03.2016 4 z 5

Sviňák Sviňák Irvine Welsh

Posledních několik stránek knihy úplně rozstřílelo celou mojí představu o tom kam a jakými cestami se ubíral osud Bruce Robertsona. Welsh v nejlepší formě.

21.12.2015 5 z 5

Skinheadi Skinheadi John King

Pro mě naprosto zásadní kniha. Kniha ke které se stále vracím a kterou miluji, ačkoliv si myslím, že kromě tradičních skinheads asi nedokáže vysvětlit všechny aspekty tohoto kultu čtenářům neznalým tohoto světa.
Hlavními hrdiny jsou Terry, Ray a Lol. Terry je starý skinhead, který zažil slavnou éru skinhead reggae kolem roku 1969, je to charakterní chlap a majitel taxislužby. Umřela mu žena, potýká se se zdravotními problémy a stále si drží svůj charakter, kvůli kterému má respekt svého okolí. Ray je Terryho synovec, přemýšlivý dělník po třicítce, který má rád Oi! hudbu, snaží se dát dohromady svůj rozpadající se vztah a najít si cestu k jeho malé dcerce. Ray je tak trochu rapl, ale dobu svého divokého mládí, divokých fotbalových rvaček a pitek už má také za sebou a spíše se dívá vpřed. Lol je Terryho syn, bezstarostný patnáctiletý kluk, který má všechno teprve před sebou a zrovna objevuje svět punkrocku, poflakuje se s kamarády venku a sní o založení kapely.
Příběh ze současné Británie optikou tří generací. Miluji vzpomínkové kapitoly, ve kterých se Terry vrací do roku 1969, vzpomíná co tehdy zažil, jak potkal svou ženu April a o tom jaké měl v té doby sny.
Jak jsem již zmínil, tuhle knihu miluji a při jejím čtení jsem měl pocit, že v patnácti jsem byl podobný jako Lol, dnes ve třiceti jsem spíš jako Ray a jednou se chci vzbudit a říct si, že jsem jako Terry. Některé hodnoty pro mě neztrácejí význam ani v současném světě a John King je umí zachytit.

14.10.2015 5 z 5

Pravidla směšného chování Pravidla směšného chování Emil Hakl (p)

Hrdinou této knihy je typicky Haklův padesátník s pozorovacími schopnostmi zabarvenými notnou dávkou cynismu a hořkého humoru. První část knihy popisuje paraglidingový zážitek, druhá poslední dny autorova otce a třetí cestu do Rumunska kde si hrdinův otec přál být rozprášen. Hakl bohatě využívá čestinu a mám rád jeho způsob vyprávění a popisy situací, postav i hrdinových myšlenkových pochodů. Některé pasáže knihy se čtou skoro samy ale jiné pro mě byly čtenářsky výrazně těžší a ztrácející tempo.

13.10.2015 3 z 5

Postelová tajemství mistrů kuchařů Postelová tajemství mistrů kuchařů Irvine Welsh

Už když jsem poprvé otevřel tuto knihu začínající výjevem z koncertu The Clash, bylo mi jasné, že neexistuje důvod proč váhat a nedoplnit svou sbírku knih od tohoto autora.
Děj se odehrává v současném Edinburghu a hlavním hrdinou románu je Danny Skinner. Kromě toho, že pracuje pro městskou hygienickou stanici, tráví svůj volný čas pitkami, drogami a příležitostnými rvačkami. Když k němu do práce nastoupí nový kolega, zakřiknutý Brian Kibby, Danny se na něj okamžitě zaměří jako na objekt své rostoucí nenávisti a šikany. Když pak jednoho dne zjistí, že má nad Brianem díky jakémusi prokletí větší moc než by si kdy pomyslel, zintenzivní svojí nenávist k Brianovi. Ale ani Brianovi není jeho kolega sympatický a roste v něm nenávist umocněná tím, že Danny bez problémů a s lehkostí získává dívky o kterých Brian jen sní. Jeho afekt roste s tím jak se Danny sbližuje s Brianovou sestrou.
Román provází motiv hledání otce, kterého Danny nikdy nepoznal a jeho matka, celoživotní punkerka mu o něm odmítá cokoliv sdělit. Kromě Edingurghu se část odehrává v San Francisku, kam Dannyho dovede jeho přemítání nad životem. V paměti mi utkvěla hlavně scénka z fotbalové rvačky, kterou odnese Brian ačkoliv s ní nemá nic společného.
Fanoušci Irvina Welshe najdou v téhle knize přesně to co hledají. Bary, drogy, sex, násilí a další věci z života mladého muže ve velkoměstě. A komu se to nelíbí, je šprtovská píča co zaslouží tágem po hlavě.

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tracy je mladý muž, který má tygra. Vlastně to není tygr. Je to černý panter. Nebo to možná není černý panter.
Všichni máme svého vlastního tygra.
I já.

Ukolébavka Ukolébavka Chuck Palahniuk

„Do pekla možná nejdeme za to, co jsme udělali, ale za to, co jsme neudělali.“
Carl Streator je novinář který píše o syndromu náhlého úmrtí novorozenců. Pronásledován minulostí při své cestě za odhalením původu Grimoáru, ze kterého pochází vraždící Ukolébavka potkává Helenu, Monu a mladíka jménem Ústřice, kteří každý sledují svůj vlastní cíl. Kniha se odehrává ve dvou časových úrovních a pohybuje se na pomezí horroru, dramatu, komedie s hodně černým podtextem a hodně netradiční love story. Nekrofilie, vraždění, ekoterorismus, pronajímání domů ve kterých straší a zamyšlení se nad mocí slova a zodpovědností.
Ten rockoholismus, ta klidofobie.
"Klacek a kámen kosti ti zláme, ale bacha na slova, bacha na ně!"