mira.l mira.l komentáře u knih

TATRA 805 TATRA 805 Jiří Frýba

Musím přiznat, že tahle knížka mi moc "nechutnala". Celé je to napsané tak nějak chaoticky, několik přehozených popisků k obrázkům, spousta čísel, zkratek, jejichž seznam sice na konci knihy je, ale to neustálé hledání.... Poměrně velký prostor je věnován nejrůznějším verzím radiovozů všemožných názvů, o jejichž existenci nemá běžný smrtelník nejmenší tušení, s jejich podrobnými popisy. Je to sice svým způsobem chvályhodné, ale přece jenom tahle část mohla být stručnější, protože běžnému čtenáři nejrůznější názvy radiostanic nic moc neřeknou. Civilním verzím T 805 tu je věnován minimální prostor. Celkově mi ta knížka připadá proti knihám pánů Tučka, Králíka nebo Wohlmutha taková neuhlazená, chaotičtější.

28.03.2015 3 z 5

Fiat 500 Fiat 500 Jiří Fiala

Přehlednost téhle knížky mi poněkud připomíná chaotické Italy jako takové, dost velká chaotičnost do značné míry asi odráží stav tehdejšího italského automobilového průmyslu. To by se ještě dalo vydržet, ale proboha, četl ten rukopis někdo před předáním do tiskárny??? Překlepy, chybějící či přebývající písmenka a zvláště pak hrubky je něco, co já osobně v knížkách neodpouštím. A po téhle stránce je tahle knížka slušný paskvil, je jich tam docela dost, rozhodně víc než by člověk napočítal na prstech jedné ruky.
Proto tak relativně nízké hodnocení, na tohle v knihách z Grady zvyklý nejsem.

21.10.2014 2 z 5

Šumavou ze svobody do opony Šumavou ze svobody do opony Zdeněk Roučka

Poslední ze skvělých knih o staré Šumavě od Z. Roučky. Prostřednictvím černobílých fotografií většinou vynikající kvality a obsáhlých popisek poskytuje skvělý obraz Šumavy, zde konkrétně Železnorudska mezi lety 1930 - 1970. Zachycuje tvrdý život zdejších obyvatel, převážně dřevařů a sklářů, z valné většiny pracovitých Němců i předválečnou idylku s rozmachem turistiky násilně přetrženou zabráním Sudet Německem. Dějová linie pokračuje u fotografií těsně po válce s ne příliš úspěšnými pokusy o dosídlení vylidněných osad. Skoro celá druhá polovina knihy pak zachycuje stav z doby vytváření "železné opony". Je zde zachyceno mnoho absurdních situací, kdy se např. na německé straně chodili lidé dívat jako na atrakci na zpustlé zavřené nádraží v Ž. Rudě-Alžbětíně nebo fotografie zachycující pohraničníka u chaty na V. Ostrém, jak pozoruje dalekohledem hranici, zatímco na druhé straně u chaty se němečtí návštevníci, často z řad odsunutých Němců, bezstarostně kochají panoramaty okolních hor a popíjí u toho kávu.
Kniha je skvělým dokumentem o vývoji Šumavy.

26.09.2014 5 z 5

Embéčkem kolem světa Embéčkem kolem světa Michal Vičar

Velice čtivý, poněkud netradičně napsaný cestopis, moc se mi líbil. Chce to asi dost velkou dávku zdravého šílenství, sebrat Julii a vydat se na takovou cestu s tak letitým autem bez zkušeností v oboru opravárenství.
V neposlední řadě je knížka velice zajímavě pojatá i po grafické stránce. A rozhodně bych doporučil spíš verzi s DVD.

18.09.2014 5 z 5

Údolí králů Údolí králů Kent R. Weeks

Tohle byla asi moje první z encyklopedií zabývajících se starověkým Egyptem. Nádherná kniha poměrně podrobně popisující Údolí králů s množstvím skvělých fotografií (nejen) Aralda DeLucy, špičkového fotografa věnujícího se egyptským památkám. Čtenáře seznamuje s celou oblastí Údolí králů jak prostřednictvím obrázků a textu, tak i přehlednými mapkami a plánky jednotlivých hrobek.

17.09.2014 5 z 5

Afrika – Ráj a peklo zvířat Afrika – Ráj a peklo zvířat Josef Vágner

Spolu s prvním dílem Život a smrt zvířat nezapomenutelné knihy.

07.09.2014 5 z 5

Babiččina lékárna nad zlato Babiččina lékárna nad zlato Oľga Erdelská

Knihu jsem koupil před pár dny v Levných knihách, na první pohled mě zaujala její grafická úprava, je to takové retro jako od babičky:).

06.09.2014 4 z 5

Nemodlenec Nemodlenec Karolina Světlá (p)

Když jsem potřeboval přečíst k maturitě něco z klasiky, Povídky malostranské, Povídky z jedné/druhé kapsy, Vesnický román - budiž, ale tohle mi nešlo, matně si vzpomínám, že jsem to přečet s velkou dávkou sebezapření a u maturity doufal, aby se mě někdo nezeptal, o čem to bylo, protože už tehdy jsem si to nepamatoval. Ne, tohle už se dneska čte velice špatně.

05.09.2014 1 z 5

Ilustrovaná encyklopedie světové country Ilustrovaná encyklopedie světové country Alan Cackett

Vynikající kniha, s množstvím užitečných faktů. Ovšem od jejího vydání uplynulo už neuvěřitelných 17 let, zasloužila by si další aktualizované vydání, spousta interpretů zde uvedených už není mezi námi, řada jiných se mezitím objevila a zazářila. Otázkou je, jestli by ji ještě M. Černý stačil přeložit a napsat aktualizované pojednání o české country.

01.09.2014 5 z 5

Kolem světa na kole Kolem světa na kole Françoise Hervé

Já nevím proč, ale mě tahle kniha nezaujala. Mám rád cestopisy, rád jezdím na kole, ale tohle mi prostě nešlo. Možná je to tím, že kniha zabírá poměrně dlouhý časový úsek, téměř 15 let a její děj a popis cest je značně zhuštěný.

01.09.2014 2 z 5

Muž se železným sobem - Arktická odysea cyklisty Travina Muž se železným sobem - Arktická odysea cyklisty Travina A. A. Charitanovskij

Zajímavá knížka z pravěku cyklistiky, velice netradičně zpracovaná po grafické stránce.

01.09.2014 4 z 5

Afrika – Život a smrt zvířat Afrika – Život a smrt zvířat Josef Vágner

Jedna z nezapomenutelných knih mého dětství.

30.08.2014 5 z 5

Královské mumie - Nesmrtelnost ve starém Egyptě Královské mumie - Nesmrtelnost ve starém Egyptě Zahi Hawass

Další ze skvostů knihovny každého, kdo má rád starověký Egypt.

13.08.2014 5 z 5

Blázniví motoristé Blázniví motoristé Allan Andrews

Musím konstatovat, že dálková jízda Peking - Paříž 1907 (viděno dnešní optikou, se tomu ani závod moc říkat nedá) byla celkem vypečená taškařice od samého počátku až do samého konce. Organizace velmi svérázná a asi odpovídající možnostem své doby, s komedií až do úplného konce. Účastníci byli tvořeni jedním dosti svérázným italským aristokratem, knížetem Borghesem s vozem Itala, jedním neméně svérázným, od samého začátku zcela švorc Francouzem Godardem, jedoucím na Spykeru, dalšími dvěma francouzskými posádkami vozů De Dion-Bouton a posádkou trochu netradičního vozítka i na tu dobu - motorové tříkolky Contal, která už ze své podstaty neměla sebemenší šanci v tehdejších podmínkách něco takového projet a také moc daleko nedojela.
Pravidla, pokud vůbec nějaká byla, byla dodržována celý jeden den. Opravdu velice povedená akcička, když jsem to četl, dost často se mi tak nějak vybavilo, že by to možná bylo dobré vidět jako němou grotesku:).

Co se týká knihy jako takové, ta je sice bezesporu velmi zajímavým svědectvím této skoro 120 let staré akce, ale přišla mi poněkud nevyvážená. Ze zhruba 250 stran textu tvoří minimálně první třetinu popis příprav na celou akci až do vyjetí z Pekingu, a pak zhruba do strany 180 se celá akce posune pouze někam k Bajkalu, tedy hrubým odhadem přibližně do pětiny trasy. Na celý zbytek pak zbývá posledních přibližně 60 stran, což je opravdu trochu nevyvážené a závěr je poněkud ve stylu "letem světem".
Zkrátka když jsem byl krátce za polovinou knihy, došlo mi, že celá výprava je vlastně kousek od Pekingu, a že tedy nutně popis trasy samotné bude trochu zhuštěný. Za to také ubírám tu jednu hvězdičku.

29.04.2024 4 z 5

Dakar 2010: Obrázky z pekla Dakar 2010: Obrázky z pekla Petr Lusk

Petr Lusk dělá krásné fotky, o tom není pochyb. Josef Kalina píše o Dakaru poutavě, to je také známá věc. Pořídil jsem si tuhle knihu, prohlédl. Hmm, textu tam moc není, to půjde rychle. A šlo. Šlo to o to rychleji, že mě po asi prvních dvou dvoustranách textu (kterého tam opravdu moc není) napadlo vzít do ruky Kalinovu Dlouhou, křivolakou cestu a nalistovat příslušný ročník. No a při tom jsem zjistil, že text v obou knihách je tak z 85% stejný. S hodnocením jsem váhal někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec za ty fotky ty čtyři dám. I když i ty fotky jsou trochu chaotické. Poněkud divně uspořádané, třeba fotka Tatry A. Lopraise, který v tom ročníku vypadl asi ve třetí etapě, je skoro na konci knihy, u některých fotek popisky jsou, u některých ne, je to takové zvláštní. Takže jsem to přečetl, prohlédl fotky, a dávám na bazar. Tolik místa opravdu doma nemám.
A ještě jeden poznatek. Chtělo to dát před vydáním přečíst někomu, kdo ví (aspoň trochu), kde a jak se ve větách píšou čárky. Protože je to podobné jako v Dlouhé křivolaké cestě. Tohle panu Kalinovi opravdu moc nejde.

02.03.2024 4 z 5

Legendární Škoda 105/120 Legendární Škoda 105/120 Jan Tuček

Jak je tomu u knih Jana Tučka prakticky pravidlem, i toto je velmi přehledně zpracovaná historie jedné z legend socialistického automobilového průmyslu, se kterou vyrůstal nejeden z nás. Včetně mě.
Zpracováno od samých začátků vývoje řady 105/120, která byla, stejně jako celá existence této výrobní řady, poznamenána dobou reálného socialismu.
První prototypy a funkční vzorky, stopětky, stodvacítky, stotřicítky, Garde, Rapidy, ale i kreace v podobě kabrioletů na základech kupé, stavěných především ve Velké Británii, kam bylo mimochodem vyvezeno skoro 120 tisíc vozů této výrobní řady, ale i některé neuskutečněné návrhy a kapitola o sportovním nasazení poslední řady Škodovek s motorem vzadu, to vše je tu zpracováno velmi přehledně, jak je u autora zvykem. Stejně jako je samozřejmostí bohatá fotodokumentace.
Píšu pět:).

21.02.2024 5 z 5

Toulavá kamera 32 Toulavá kamera 32 Iveta Toušlová

Třicátá druhá padesátka tipů na výlety. Jako vždycky - některé se mi do noty tak úplně netrefí, ale většina zaujme a nějaký vždy přibyde do seznamu toho, co bych rád viděl osobně. A tak to asi má být.

13.10.2021 5 z 5

Autobusy Škoda 706 RO a RTO Autobusy Škoda 706 RO a RTO Martin Harák

Útlá knížka, na jeden, dva večery, ve zkratce popisuje vznik, vývoj a modifikace dvou autobusových legend. Není to špatné, jen mi trochu uniká smysl této knihy. Grada vydala před časem dvě publikace z pera Jana Neumanna,
a
https://www.databazeknih.cz/knihy/autobus-skoda-706-ro-146999, ve kterých je historie obou modelů podána o dost podrobněji. Tohle je takový výtah. Na plné hodnocení to nebude.

26.12.2019 4 z 5

Toulavá kamera 27 Toulavá kamera 27 Iveta Toušlová

Padesátka tipů na výlety po sedmadvacáté, jako vždy potěšily.

22.03.2019 5 z 5

Tatra 813: historie, takticko-technická data, modifikace Tatra 813: historie, takticko-technická data, modifikace Jiří Frýba

Kniha mapuje historii vzniku Tatry 813. V úvodní kapitole seznámí autor čtenáře s poválečnou situací v armádě, která měla velmi nejednotnou, válkou povětšinou poznamenanou techniku, a tudíž naléhavou potřebu (mimo jiné) tahače těžkých přívěsů a podvalníků pro potřeby dělostřelectva, ale nejen jeho. Ze zadání, která příslušné kruhy provedly, vyšlo to, že vývoje a výroby se - celkem logicky - ujala Tatra Kopřivnice, která vytvořila ve své době jeden z nejlepších těžkých terénních nákladních vozů světa. Z textu ovšem tak trochu včujuje i jakýsi chaos, daný tehdejší dobou a centrálním plánováním. Něco se zadalo do vývoje, vzápětí zrušilo, atd...
Vývoj vozu je náplň další kapitoly, mapující vývoj a zkoušky nejprve funkčního vzorku a poté postupně 4 prototypů osmikolového tahače. Nutno uvést, že průběh zkoušek je v knize popsán celkem podrobně a zkoušky byly opravdu pečlivé.
Následuje kapitola popisující všechny agregáty základní verze vozu (4-nápravový tahač s velkou kabinou a valníkovou nástavbou), a také z něj odvozené varianty - raketomet, pontonový vůz, několik verzí pro přepravu mobilních mostních konstrukcí, vozovkový automobil...)
Jelikož o Tatru 813 měla zájem nejen armáda, ale v jisté míře i civilní sektor, následuje kapitola, věnující se popisu civilních verzí vozu. Jednalo se o dvou a třínápravový tahač, samostatný podvozek, autojeřáb, sklápěčkový automobil a tahač návěsů.
Poslední částí jsou přílohy, popisující motor, buldozerovou radlici a hydraulický zemní vrták.
Jako obvykle u těchto knih závěr tvoří barevné fotopřílohy.
Zajímavá kniha, která si ty čtyři * zaslouží.

13.12.2018 4 z 5