Šumavou ze svobody do opony

Šumavou ze svobody do opony https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220867/bmid_sumavou-ze-svobody-do-opony-220867.jpg 5 9 5

Už název Šumavou ze svobody do opony napovídá, o jak kontroverzní knihu jde. Tragické události v září roku 1938, mnichovská dohoda a druhá světová válka vrhly Šumavu na desítky let do její nejtemnější éry. Idylické časy skončily. Druhá část knihy je realistickým obrazem období, kdy po roce 1948 Šumavu znásilnila komunistická železná opona. Čtenáři uvidí, kam se vyvíjelo poválečné příhraniční Bavorsko a v jakém téměř válečném pásmu se ocitly šumavské hvozdy.... celý text

PetiJelinkova
08.12.2018 5 z 5

Skvělá knížka!

Ajfel14
06.11.2018 5 z 5

Knihy tohoto autora jsou super mam jich pár doma ,ale Šumava mě chybí a jsem z toho smutný že už se nedá sehnat jedině po antikvariátech. Děkuji

Clara del Valle
25.03.2015 5 z 5

Celá šumavská série je mimořádným vydavatelským a badatelským počinem pana Roučky. Tleskám a smekám zároveň, dovedu si představit ty nekonečné hodiny hledání a bádání. Škoda, že první dva díly jsou již nedostupné, zasloužily by si dostisk, protože zájem by byl.

Daydreamer
15.02.2015 5 z 5

Skvělé zakončení celé Roučkovy série knih o Staré Šumavě.

mira.l
26.09.2014 5 z 5

Poslední ze skvělých knih o staré Šumavě od Z. Roučky. Prostřednictvím černobílých fotografií většinou vynikající kvality a obsáhlých popisek poskytuje skvělý obraz Šumavy, zde konkrétně Železnorudska mezi lety 1930 - 1970. Zachycuje tvrdý život zdejších obyvatel, převážně dřevařů a sklářů, z valné většiny pracovitých Němců i předválečnou idylku s rozmachem turistiky násilně přetrženou zabráním Sudet Německem. Dějová linie pokračuje u fotografií těsně po válce s ne příliš úspěšnými pokusy o dosídlení vylidněných osad. Skoro celá druhá polovina knihy pak zachycuje stav z doby vytváření "železné opony". Je zde zachyceno mnoho absurdních situací, kdy se např. na německé straně chodili lidé dívat jako na atrakci na zpustlé zavřené nádraží v Ž. Rudě-Alžbětíně nebo fotografie zachycující pohraničníka u chaty na V. Ostrém, jak pozoruje dalekohledem hranici, zatímco na druhé straně u chaty se němečtí návštevníci, často z řad odsunutých Němců, bezstarostně kochají panoramaty okolních hor a popíjí u toho kávu.
Kniha je skvělým dokumentem o vývoji Šumavy.