Matjo Matjo komentáře u knih

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Hele vole Džudo.... se Scumem Greenem jsem se setkal už dříve, aniž bych to věděl. Jeho povídky v magazínu Legalizace mě neskutečně bavily a pár měsíců byly vlastně jediným důvodem, proč jsem si jej kupoval.
U Nuselskýho punku jsem zjistil teprve asi až v polovině, že je právě od stejného autora, i když styl vyprávění seděl naprosto dokonale. (Anotaci jsem si přečetl poměrně pozdě :D)
Zábavná povídková sbírka, kdy komedii okamžiku občas vystřídá smutné vystřízlivění a setkání s krutou realitou. Pár nuselských postaviček řeší svoje nevšední problémy. Pití a hulení, pití a hulení, a zase, pití a hulení. Nakonec už toho je trochu možná až moc. Je to sbírka, kterou by člověk měl přečíst možná co nejrychleji, pokud si ji budete šetřit, je dost dobře možné, že ji nakonec už ani nedočtete.

26.01.2018 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tohle je jedna z nejlepší sci-fi knih poslední dekády. Z počátku člověk ani nepozná, že se jedná o sci-fi četbu, děj totiž začíná během čínské kulturní revoluce. Jak se knihou prokousáváme, tak se posouváme skokově časem a dalo by se říct, že i žánrem až právě do sci-fi vod. Upřímně jsem strávil spoustu času na internetu vyhledáváním pojmů, kterým jsem nerozuměl. Nakonec jsem knihu dočetl s lehkou nevědomostí, kdy jsem určité pasáže sice přečetl, ale nemůžu říct, že bych jim na 100% rozuměl. Pokud člověk není zrovna hardcore fyzikální nerd, nebo nebyl zrovna na brigádě u rychlovače částic, asi se s něčím podobným u Tří těles setká každý.

24.01.2018 4 z 5