marianna7090 marianna7090 komentáře u knih

Polnočné slnko Polnočné slnko Stephenie Meyer

Spoiler alert (aj keď všetci vieme, čo sa tam odohráva)
Naozaj netuším ako mám ohodnotiť túto knihu. Počas čítania som mala návraty do detstva, Edward bol vždy moja obľúbená postava a Bella, ktorú nejak nemám v obľube, bola lepšou hrdinkou ako v knihách z jej pohľadu. Neviem to vysvetliť. Avšak Edwardove snívanie o nej, neustále stažovanie na to aký je netvor a že bez nej nedokáže žiť a blablabla ... mi čítanie a zážitok z knihy dosť kazilo. Keď sa posťažuje jeden dva krát, dá sa to zniesť, ale keď sa to opakuje na každej jednej strane, človek má chuť Ed-ka trochu preplieskať nech nie je taká padavka.
ALE veľmi sa mi páčili kapitoly, kde sa konečne odohrávala nejaká akcia. Edward, sa narozdiel od nudnej Belly, do akcie zapájal, čiže z jeho pohľadu to bolo naozaj zaujímavejšie ako z jej pohľadu. Tiež nám boli konečne viac priblížené vzťahy so súrodencami. Emetta a Jaspera som si oveľa viac obľúbila, sú to vlastne celkom kamarátski a sympatickí "ľudia".
Takže na záver, po tejto monumentálnej a ťažkej knihe, som, akurát, rozorvaná.
Dávam teda 3*, pretože to je zlatá stredná cesta. Ale autorka mohla radšej napísať z jeho pohľadu, priebeh všetkých štyroch kníh. Viac by ma zaujímalo čo sa odohrávalo v Edwardovej hlave napríklad počas svadby alebo čo robil keď sa rozišli.

06.11.2023 2 z 5

Deviaty spolok Deviaty spolok Leigh Bardugo

To bolo neskutočné. Nečítavam ani horory a ani detektívky, ale toto stálo naozaj zato. Zvraty a napätie do poslednej kapitoly. Milujem to.
Plus, odporúčam čítať na jeseň. Má to svoje čaro.

08.10.2023 5 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Rovnako ako keď si pozriete dobrý film či seriál a chcete hneď a okamžite zistiť všetky dostupné informácie o každom hercovi, ktorý v ňom účinkoval, to mám ja práve teraz s Evelyn Hugo.
PREČO TOTO NIE JE REÁLNA POSTAVA?
Chcem hneď vidieť všetky jej filmy, čítať si o jej manželoch, škandáloch, pozrieť si ako získala Oscara.
Nesmierne úžasná a inšpiratívna kniha, dlho vo mne zostane.

07.06.2023 5 z 5

Nikdekoľvek Nikdekoľvek Neil Gaiman

Túto knihu, tento príbeh, plný špiny a potkanov, už nechcem nikdy ani len vidieť.
Nič, vôbec nič sa mi na tomto príbehu nepáčilo. Čítala som to len z donútenia. Vôbec by som nikdy nepovedala, že ma môže kniha až takto veľkolepo sklamať.

23.02.2022 odpad!

Pod vražednou oblohou Pod vražednou oblohou Veronica Rossi

Rozhodla som sa na rereading tejto knižky, respektíve celej série, keďže sa mi podarilo po rokoch zohnať tretiu, záverečnú časť. Od prvého čítania ubehol nejaký ten rôčik, možno aj 5 a ja som vôbec nebola sklamaná. Toto je naozaj veľmi kvalitná dystopia. Nemám jej čo vytknúť. Možno prekladanie mien v slovenskom preklade bolo dosť rušivé, pretože nie každý ten preklad bol vydarený.
Naozaj nerozumiem prečo je táto kniha taká nepopulárna. Je to obrovská škoda.

01.03.2021 5 z 5

Osud Tearlingu Osud Tearlingu Erika Johansen

(SPOILER) Toto bol pravdepodobne najnečakanejší záver aký by som čakala od tejto série. A považujem to za pozitívum. Neskutočne sa mi táto séria páčila, chcela som síce lepší koniec, ale na druhej strane sa to všetko tak sralo, že je vlastne skvelé, že sme dostali práve takýto, no nie? Takže chválim, že Kelsea zachránila svoje milované kráľovstvo vlastne úplne sama, nepotrebovala chlapa do ktorého bola zbláznená, z ktorého sa jej rozpaľovali lýtka a podobne. Aj keď Pen, ach Pen, poblúznil si mi hlavičku, Kelsea bola evidentne odolnejšia ako ja.
Každopádne, ja osobne som veľmi, veľmi spokojná. Krásna séria ktorej sa malo dostať omnoho viac pozornosti a rozhodne ju budem ospevovať kade budem chodiť.
Milujem Tearling a určite rada sa k nemu niekedy vrátim.

08.11.2020 5 z 5

Kráľovná vetra a tmy Kráľovná vetra a tmy Cassandra Clare (p)

Čo mám teraz robiť so životom po tejto knihe? Všetci šťastní, spolu, zasnúbení, zaľúbení, ale to čo má byť ten koniec? Čo si o tom mám myslieť? Bude pokračovanie ako s Nástrojmi smrteľníkov? Potrebujem okamžite vysvetlenie.
Mimochodom kniha taká perfektná, že sa čudujem, že som aj spávala v tomto období. Smiech, plač, hnev, zlosť, všetko čo tam malo byť aj bolo a omnoho viac. Mojou najväčšou chybou bolo, že som ju začala čítať pár týždňov pred štátnicami - verte mi, neurobte takúto chybu.

04.05.2020 5 z 5

Indigové kouzlo Indigové kouzlo Richelle Mead

KONEČNE. KONEČNE TO PRIŠLO. Konečne Richelle nesklamala, už som sa bála, že to nepríde, doteraz najlepšia časť. Akcia, láska, motanice, mágia, bože som šťastná. Zatiaľ mi trvalo prečítať prvé dve knihy veľmi dlho ale túto som zhltla na 1x. Zaslúžených 5 hviezdičiek.

16.04.2020 5 z 5

Nedaj sa! Vzostup a pád Simona Snowa Nedaj sa! Vzostup a pád Simona Snowa Rainbow Rowell

Po slabšom rozbehu (nepáčila sa mi tá neustála podobnosť s Harry Potterom) sa nakoniec táto kniha dostala medzi moje najobľúbenejšie. Ku koncu som ju doslova hltala. Simon je stelesnený typ hrdinu akých som vždy obľubovala. Moták, ťuťmák s veľkým srdcom a ešte väčším žalúdkom, ktorý netuší čo robí, ale chce všetkých zachrániť. Podarená kniha, teším sa na Wayward Son, dúfam, že sa chystá preklad.

08.04.2020 5 z 5

Krvavý slib Krvavý slib Richelle Mead

Toto je asi najlepšia kniha z celej série. Aspoň zatiaľ. Najviac sa mi páčil opis boja medzi Rose a Dimitrim. Vedela by som si to živo predstaviť na filmovom plátne.

13.11.2019 5 z 5

Na pár krokov Na pár krokov Rachael Lippincott

Krása. Asi sa mi ešte nestalo aby ma rozplakala jedna obyčajná veta. Dokonca na verejnom mieste. Škoda len, že to nebola dlhšia kniha.

11.09.2019 5 z 5

Legenda Legenda Marie Lu

Doooooosť dobrá dystopia. Naozaj odporúčam. Akcia v každej kapitole. Som zvedavá na ďalšiu časť.

28.07.2019 4 z 5

Vrania šestka Vrania šestka Leigh Bardugo

To bola teda nezabudnuteľná jazda. Táto kniha/séria sa stala práve mojou najobľúbenejšou.
Nevkladala som veľké nadeje do tejto série ale tak ma to pohltilo, úplne požulo a vyplulo na pláži vedľa Kaza kde sa to zvrhlo. ⭐⭐⭐⭐⭐

28.05.2019 5 z 5

Pán tieňov Pán tieňov Cassandra Clare (p)

Úžasné. Nemám slov. Proste mi dajte tretiu knihu a hotovo.

25.03.2019 5 z 5

Tŕňové puto Tŕňové puto Cassandra Clare (p)

Tak veľmi som ju chcela dočítať a zároveň som veľmi nechcela. Bude mi svet Tieňolovcov opäť chýbať.
Bolo to skvelé. Nájdem však pár výhrad voči tomu záverečnému boju. Mám pocit, že Cassandre po Nástrojoch smrteľníkov asi už došli nápady na neskutočne úžasné opisy bitiek a bojov pri ktorých som doslova nedýchala a len hltala stranu za stranou. Pri tejto sérii sa mi to nestalo.
Avšak, Cassandra si to u mňa vynahradila úžasnými postavami. Cordelia je jedna z najlepších ženských hrdiniek s akou som sa stretla. Bez debaty. Úplne rozumiem, že sa do nej všetci zaľúbili. Aj ja som sa. Aj do jej krásneho mena.
Ďalej James a Matthew. Respektíve celá Veselá Zbojnícka Družina. MI-LU-JEM.
Postavy v tejto sérii krásne rástli a vyvíjali sa. A moje sympatie voči nim sa menili spoločne s dejom.
Raz darmo, Clare vytvorila neskutočný svet a nechce sa ho tak ľahko vzdať. A my všetci veľmi dúfame, že to tak ešte dlho ostane.

28.05.2024 4 z 5

Na dvore zo strieborných plameňov Na dvore zo strieborných plameňov Sarah J. Maas

Táto kniha sa čítala sama. A to som mala veľmi nízke očakávania.

Prišla som na to prečo Rhys a Feyre neboli "moji" OTP (TOG séria je už navždy moja top "Maasovka"). Celú dobu som čakala na Cassiana a Nestu.
Nestin prerod a cesta touto knihou bolo niečo úžasné. Milujem silné ženské hrdinky a prišla mi lepšia ako Feyre. A typ jej moci bolo niečo s čím som sa ešte nestretla a extrémne tým u mňa stúpla.
No a Cassian je kapitola sama o sebe. DOKONALÝ. Jednoznačne jeden z najlepších mužov akých Sarah vymyslela a my jej všetci za neho ďakujeme.

Veľmi sa teším na pokračovania a ďalšie dobrodružstvá z tohoto sveta a bolo by zaujímavé ho možno sledovať aj z pohľadu poslednej prostrednej sestry alebo napríklad Azriela. Som otvorená všetkým možnostiam, len nech to už Sarah dopíše.

10.03.2024 5 z 5

Príjemné doplnenie série.
Ilustrácie sú neskutočne úžasné.
Knižka je úplný must have pre každého fanúšika tento ságy.

02.03.2024 4 z 5

Palác klamstiev Palác klamstiev Erin Watt

3,5
Toto bola asi najlepšia časť z tejto pubertálnej série. Opäť som knihu prečítala v rekordne rýchlom čase, v podstate sa to číta samo. Zapáčila sa mi "detektívna" zápletka, konečne tam bolo menej trápnych momentov a chytania sa za hlavu pri niektorých rozhodnutiach postáv (najmä Reeda samozrejme). K postavám nemám nejaký vzťah, vlastne jediný kto sa mi zapáčil asi najviac, bol Easton. Ale aj k nemu by som mala pár výhrad.
Každopádne, veľmi ďakujem tejto sérii za vypnutie všetkých mojich mozgových buniek a úplný relax pri tomto príbehu.

19.02.2024 3 z 5

Prekliaty princ Prekliaty princ Erin Watt

Toto bol riadny úlet. Čítam túto sériu kozmickou rýchlosťou, ale pritom sa chytám za hlavu častejšie ako pri prejavoch našich politikov. Preberajú sa naozaj "vážne" veci a ja sa nemôžem nesmiať. O TOĽKO by to bolo lepšie a zaujímavejšie, keby autorka vie lepšie písať.
No nič, aj tak hneď pokračujem treťou knihou.

17.02.2024 2 z 5

Príbeh čarodejnice Príbeh čarodejnice Deborah Harkness

(SPOILER) Nepáčili sa mi prehnané (až trápne) vyznania lásky a to ako hneď nazvala Marcusa svojím synom. Diana? Stretla si ho, koľko, dva krát? Halo
A to ako Diana zachránila Matthewa svojou krvou bolo síce hrdinské, ale tak nechutné, že som to čítala po jednej vete a zakaždým som sa musela pozrieť iným smerom aby mi pri tej predstave neprišlo zle.
Avšak, toho čo sa mi páčilo je podstatne viac. Aj keď to bolo veľmi zložité čítanie, knihu som čítala veľmi ľahko a rýchlo. Opisovaná história ma úplne pohltila a veľmi bavila. Rovnako aj Matthewov celý život. Dej bol originálny a dynamický. A veľmi oceňujem cestovanie časom.
Takže, aj skrz to čo sa mi nepáčilo, sa na pokračovanie vlastne veľmi teším.

14.09.2023 3 z 5