MarekT MarekT komentáře u knih

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Dychberúce dielo.
Počas samotnej udalosti sa cítite akoby ste stáli pár metrov medzi páchateľom a jeho obeťami, počujete ich buchot srdca, kroky a šum lístia. No v nasledujúcich kapitolách už prežívate spolu s rodinami obetí strach, smútok, beznádej a plač.

Táto kniha patrí bez debát medzi extratriedu reportážnej literatúry...

15.09.2017 5 z 5

Sapiens: Stručná história ľudstva Sapiens: Stručná história ľudstva Yuval Noah Harari

Výnimočná kniha.
Obsahuje myšlienky a úvahy, z ktorých sú nám mnohé podvedome známe, ale nikdy nám o nich nik nevravel a autor to musím povedať zvládol na výbornú. Postavil most vďaka ktorému si uvedomíme množstvo nevyslovených vecí.

Odporúčam minimálne kvôli kapitole o vzniku náboženstiev, ktorá je stručná, vecná a vystihla podstatu, ktorú by si mal prečítať každý jeden človek.

No na druhej strane množstvo chýb v preklade pôsobilo miestami veľmi rušivo.

26.03.2018 5 z 5

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

Jediným negatívom je počet strán.
Následkom toho je novovytvorených otázok viac ako tých zodpovedaných.

27.12.2017 4 z 5

Eben Eben Ryszard Kapuściński

Kniha, ktorá by mohla slúžiť ako názorná ukážka dokonalej reportáže a cestopisu. Výborne sa v nej prelínajú dejinné zvraty Afriky s rozprávaním o "bežnom" živote na tomto mnohotvárnom kontinente.

Kapuścińského rozprávanie prudko vtiahne do deja, až čitateľ začne cítiť na vlastnej koži ukrutné teplo sálajúce od nôh i z oblohy, vysnívaný prievan i každodenný ruch na miestnych uliciach preplnených množstvom vôní a zvukov. Na každej strane sa vytvára priestor na zamyslenie, čo pre týchto ľudí znamená hlt vody, hrsť ryže či kúsok tieňa.

Priznám sa, že som sa úmyselne dlhodobo vyhýbal tomuto autorovi. Počúvajúc o ňom na každom rohu som mal k nemu vytvorené pocity neistoty a precenenia, ktoré ale opadli hneď na začiatku knihy. Malo by ma mrzieť že som začal až teraz, no teší ma skutočnosť, že mám pred sebou ešte množstvo zážitkov a historiek z pera tohto výnimočného reportéra.

07.04.2018 5 z 5

Tancujúce medvede Tancujúce medvede Witold Szabłowski

Podľa môjho názoru nie veľmi šťastný koncept knihy.

Pol knihy o medveďoch čo znie ako reklama na neziskovú organizáciu sa mi zdá priveľa, no zvyšných 100 strán mi príde zasa ako nevyužitý potenciál ktorý sa v tejto téme skrýva.

Neviem či bola chyba v mojom nepozornom výbere alebo v zavádzajúcich popiskoch na stránkach vydavateľstva a kníhkupectva.

01.11.2017 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Zmiešané pocity.
Kniha by sa dala skrátiť o tretinu, čitateľ by nebol o nič ukrátený a možno by bolo rozprávanie i záživnejšie. Keď sa to ešte spojí so stále sa opakujúcim pitím čaju a hľadaním si miesta na spanie, nie je to veľmi pútavé čítanie. Po pár dňoch "strávených" s autorom v Turecku sa všetko javí byť veľmi monotónne, až čitateľ začne čakať na akúsi zmenu, ktorá našťastie nastane s príchodom do Tel Aviv. Som si ale vedomý, že autorovým zámerom bolo predostrieť nám putovanie bez prikrášlení, také aké je, jednotvárne s každodennými problémami, vtipnými situáciami a všednosťou.

Na druhej strane vie kniha zbúrať predsudky, ktoré väčšina ľudí v našich končinách má. Či už voči putovaniu ako takému alebo ľuďom, ktorých sa dá na cestách stretnúť. Osobne som tiež nepovažoval Turecko za veľmi pohostinnú krajinu, no minimálne táto kniha nám ukazuje akí srdeční vedia ľudia v týchto končinách byť.

26.06.2018 3 z 5

Vojna nemá ženskú tvár Vojna nemá ženskú tvár Světlana Alexandrovna Alexijevič

Názorná ukážka toho, ako sa v ľuďoch počas vojny prebúdzajú zvieracie pudy.
A taktiež skutočnosti, že je vlastne jedno či si stál na strane víťazov alebo porazených, prehrali všetci. Stratili svoju mladosť, členov rodiny, city a v predstihu i budúcnosť. Silné dielo.

06.06.2018 4 z 5

Deväť životov Deväť životov William Dalrymple

Deväť životov, deväť životných príbehov, deväť rozličných miest a deväť názorov.

Autor nám pomocou duchovne založených ľudí a ich tradícií približuje náboženskú pestrosť v Indii.
Je až pôsobivé čoho sa tieto "životy" vzdali na ich cestách viery. Konfrontujú náš materializmus s ich duchovnosťou, ktorá spochybňuje všetky západné koncepty a ciele.
Stojí za to zamyslieť sa, či je potrebné brať život tak vážne a komplikovane alebo sa radšej inšpirovať ľahkosťou východnej filozofie.

Výnimočná kniha ktorá čitateľovi na 300 stranách v skratke ozrejmí náboženskú rôznorodosť v Indii a okolitých krajinách.

07.09.2017 5 z 5

Návrat Návrat Hisham Matar

Osobný príbeh človeka, ktorému pred štvrťstoročím uniesli otca, no v mysli a vlastných spomienkach s ním žil po celý svoj život.
V knihe sledujeme vývoj a zmeny v myslení dospelého človeka, ako aj dejinné zvraty a udalosti ktoré sa odohrali v Líbyi. Veľmi zaujímavé čítanie.

22.09.2018 5 z 5

Eli, Eli Eli, Eli Wojciech Tochman

Surové a drsné čítanie, presne ako Manila.

23.02.2018 4 z 5