Tancujúce medvede

Tancujúce medvede https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346866/bmid_tancujuce-medvede-8ms-346866.jpg 4 30 6

Dvadsaťpäť rokov po páde komunizmu nám Witold Szabłowski ukazuje, ako sme žili po roku 1989 – pomocou metafory cvičeného cirkusového medveďa. V tejto knižke stačí zameniť slovo „medveď“ za iné, napríklad Poliak, Slovák, Rumun, aby sme pochopili, aká bola naša cesta za slobodou a ako sme sa s ňou vyrovnali. V cvičenom medveďovi, ktorému darujete slobodou, totiž môže ľahko prevládnuť aj bezradnosť.... celý text

Literatura faktu Cestopisy a místopisy Historie
Vydáno: , Absynt

Tańczące niedźwiedzie , 2014

Deia
25.01.2024 4 z 5

Tejto knihe som sa celkom dlho vyhýbala, pretože podľa popisu sa mi zdala nezaujímavá. Ale mýlila som sa a kniha ma veľmi bavila. Hlavne teda prvá časť, ktorá je iba o medveďoch a ich príbehoch. Vôbec som nevedela, že hlavne v Bulharsku bolo takéto vystupovanie s medveďmi relatívne bežné a medvede žili so svojimi majiteľmi. Po tom, čo to zakázali, tak začali zvieratá majiteľom odoberať a umiestňovať do rezervácie, kde sa postupne vracajú k svojmu pôvodnému životnému štýlu. Táto časť mi prišla najzaujímavejšia a to, ako funguje rezervácia ma fascinovalo. Aj druhá časť sa mi čítala dobre, bola zaujímavá, ale tak trošku aj obyčajná. Príbehy ľudí z Ukrajiny, Grécka, Poľska a ich navykanie na život po páde komunizmu. Niektoré príbehy boli naozaj nezvyčajné, napríklad o starej pani z Poľska, ktorá sa vybrala do Londýna a tam je teraz bezdomovkyňou, či o dedinke hobitov. Celé sa mi to čítalo dobre a bolo to plné zaujímavých myšlienok, ale priznám sa, že metaforu s medveďmi som v tom nevidela. Ale chyba asi nebude u autora, ale u mňa.

Čičolina
13.08.2023 4 z 5

Tak za mě knížka plná zajímavých informací a myšlenek o svobodě. Paralela s medvědy sedí.Libilo moc.

maja2712
26.02.2023 5 z 5

Knihu jsem poslouchala a velmi mě bavila, zvláště první část o medvědech, rómských medvědářích a názorech ostatních aktérů kolem záchrany tančících medvědů - novinářů, obyvatel v blízkosti rezervace, návštěvníků rezervace, veterinářů a samotných pracovníků rezervace..Také se posluchač dozví spoustu zajímavých informací kolem samotných medvědů, jejich životě ve volné přírodě a v zajetí. Dost dobře si pamatuji tuto kauzu z médií. Je zajímavé ji slyšet po letech zpracovanou tímto způsobem. A ta paralela mezi socialismem a demokracií měla spoustu aha efektů.

ljubo1473
21.01.2020 4 z 5

Prvá časť knihy sa venuje len spomínaným medveďov a medvediarom a v druhej sú reportáže z celého sveta. Albánsko, Kuba, Ukrajina, Poľsko, Gori, Estónsko, Karadzic, Atény a iné. Je to veľmi čtivý obraz zmien, ktoré sa na týchto miestach v danej dobe diali. Kniha je napísaná pútavým jazykom, a nie je to ani taká ťažoba ako iné knihy z tejto edície. Tým pádom je vhodná aj pre možno citlivejších čitateľov, ktorí si radi prečítajú kvalitnú reportážnu literatúru, ale témy vojen a genocíd pre nich nie sú až tak lákavé.

iz67
20.05.2019 2 z 5

Čekal jsem nějakou myšlenku a ono stále medvědi. Když se objevili medvědi i ve druhé kapitole, tak jsem přestal mít trpělivost a knihu odložil.

MarekT
01.11.2017 3 z 5

Podľa môjho názoru nie veľmi šťastný koncept knihy.

Pol knihy o medveďoch čo znie ako reklama na neziskovú organizáciu sa mi zdá priveľa, no zvyšných 100 strán mi príde zasa ako nevyužitý potenciál ktorý sa v tejto téme skrýva.

Neviem či bola chyba v mojom nepozornom výbere alebo v zavádzajúcich popiskoch na stránkach vydavateľstva a kníhkupectva.