Marcela52 Marcela52 komentáře u knih

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Velmi sugestivně napsaný román mladé finské autorky, která za něj získala významné finské literární ocenění, Runebergovu cenu a který se stal literární senzací, určitě stojí za přečtení. Jen se čtenář musí připravit na drsné líčení zajateckého tábora, kde hlavní hrdinka knihy pomáhá jako zdravotní sestra a také na velmi otevřené erotické pasáže, které nejsou ostatně pro severskou literaturu ničím mimořádným. Drastické pasáže vyvažuje poetické líčení nádherné severské přírody a milostný vztah dcery šamanky, která je vysmívaná i respektovaná zároveň jako "porodní bába" a nacistického důstojníka Johannese. Přestože je příběh natolik zajímavý, že ho i přes velmi drsné pasáže určitě dočtete, je třeba většího soustředění u častého střídaní dějových rovin. Odměnou je pak mimořádný zážitek z knihy, kterou do poslední stránky prožíváte a rozhodně na ni hned tak nezapomenete.

16.05.2016 4 z 5

Mrs. Poe Mrs. Poe Lynn Cullen

Velmi sugestivně napsaný příběh s atmosférou časů," kdy se po Broadway projížděly kočáry a v salonech zbohatlíků se pod světly plynových lamp předváděly luxusní róby, recitovala poezie a hlavně se probíraly nejrůznější skandály", mě zaujal od první stránky. Milostná romance jednoho z největších a také nejpopulárnější spisovatelů poloviny devatenáctého století A. E. Poea se odehrává v těchto idylických kulisách, ale jinak jde o milostné drama lidí, kteří jsou oba svázáni manželstvím. Jejich vzájemná přitažlivost a "spříznění duší" je natolik silné, že mu nedokáží odolat a tak je čtenář vtažen do dramatu, které nevyhnutelně končí tragicky. Autorce se podařilo napsat nejen čtivý milostný příběh, ale také zajímavou sondu do americké literární společnosti 19. století. Kromě tragického osudu A.E. Poea a mladé básnířky zde najdeme i zajímavé postřehy o dalších osobnostech této doby. Kniha potěší nejen příznivce tohoto velkého autora, ale každého, kdo má rád literární historii.

16.05.2016 4 z 5

Tymiánové dopisy Tymiánové dopisy Eve Makis

Kniha se četla dobře, ale určitě se najde i dost jejích kritiků. Téma nucené emigrace je právě dnes velmi aktuální. V tomto příběhu jde nucenou emigraci Arménů, kteří museli hromadně opustit Kypr, pokud vůbec přežili masakrování tureckou armádou. Deníkové záznamy arménské babičky líčí události z počátku 20. století až do současnosti. Autorka měla určitě dobrý záměr a některé pasáže jsou opravdu krásné a jiné zase srdcervoucí, ale přesto příběh působí trochu roztříštěně a konec je, jak už napsala jedna ze čtenářek, tak trochu jako z červené knihovny. Mě osobně zaujalo drsné líčení genocidy Arménů, o které jsem toho moc nevěděla. Autorka tyto drsné pasáže vyvažuje nejen rodícím se milostným vztahem, ale také sugestivním líčením arménské kuchyně, specialit, které zejména babička uměla fantasticky připravit, takže na své si přijdou i milovníci dobrého jídla. Přiznám se, že mě také zaujaly mnohé kulinářské pochoutky, které dokáže autorka popsat tak, že se sbíhají. sliny. Takže je to takový koktejl srdcervoucích rodinných "ztrát a nálezů", psaný pěkným stylem( až na ty chyby v překladu), který i přes výše uvedené nedostatky rozhodně stojí za přečtení.

09.05.2016 3 z 5

Na co jsem si ještě vzpomněl Na co jsem si ještě vzpomněl Jan Petránek

Kniha mě moc zaujala i pobavila a také jsem se dozvěděla hodně méně známých informací z politiky. Jana Petránka mám moc ráda a často jsem ho poslouchala v rádiu, kdy se vyjadřoval k nejrůznějším aktuálním událostem, především k česko- sovětským vztahům. Moc mě potěšilo také přiložené CD, na kterém jsou ukázky z jeho rozhlasové činnosti a také unikátní záznam z doby, kdy se po vstupu sovětských vojsk ještě několik let scházela parta nadšenců, jako byl např. Jan Petránek, R. Pellar, pí. Šťovíčková aj., kteří to nechtěli jen tak vzdát, a snažili se v Malostranské besedě v pravidelných zábavných pořadech udržet v lidech naději, že bude líp.. Moc doporučuji i mladší generaci, aby si trochu přiblížila dobu, která nebyla vůbec jednoduchá.

05.05.2016 4 z 5

Brooklyn Brooklyn Colm Tóibín

Velmi čtivý román od vynikajícího irského autora, který mimo jiné napsal román "Mistr", portrét známého anglického autora Jamese Henryho. Výše zmiňovaný román mě zaujal natolik, že jsem si přečetla i "Brooklyn", přestože jde o zcela jiný žánr. Ovšem opět geniálně napsaný.Příběh mladé dívky, která se vydá z Irska za lepším životem do Ameriky, aby tam zjistila, že nikde to není zcela jednoduché, rozhodně zaujme vytříbeným literárním stylem. Pro nikoho z nás není jednoduché se v klíčových okamžicích našeho života správně rozhodnout, proto i pro Eilis není vůbec jednoduché, rozhodnout se tak, aby neublížila. Takže řeší dilema, zda se vrátit do Ameriky za mladíkem, kterého zde poznala, nebo se zůstat v rodném Irsku s matkou, která ji potřebuje. Podle knihy byl natočen i film, který právě běží v kinech.

04.05.2016 5 z 5

Svévole Svévole Lena Andersson

Je málo takových komorních příběhů o lásce, které vás zaujmou, přestože se tam vlastně toho moc neděje, Všichni si často představujeme, že ti druzí k nám mají blízko a ono to je úplně jinak. Moc doporučuji všem příznivcům dobré psychologické literatury, která nám pomáhá vyznat se trochu i v nás samých.

04.05.2016 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Moc mě potěšilo, že známá autorka Harryho Pottera i pod pseudonymem Robert Galbraith dokáže psát tak, že se od knihy nemůžete odtrhnout. Ocenila jsem nejen svižný a zajímavý styl vyprávění, ale především sugestivně popsanou atmosféru dnešního Londýna. Města, které někteří z nás znají z vlastní zkušenosti, ale do tak exkluzivního prostředí, do jakého nás autorka zavádí, se málokdo dostane. Zaujala mě také postava detektiva Cormorana, "normálního" chlapa, který je výborný detektiv, ale jinak muž, který má mnoho problémů a který je čtenáři sympatický právě proto, že to není žádný "superman". Určitě doporučuji k přečtení.

04.05.2016 5 z 5