MakiMel MakiMel komentáře u knih

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Tahle kniha byla první, která se mi dostala do ruky od B. Erskinové a úplně mě dostala. Sice mě trochu mátly zdlouhavé pasáže s historickými kontexty, ale dějová linka a propojení současnosti a minulosti mě naprosto uchvátilo. Od prvního čtení jsem si ji přečetla ještě několikrát. Přečetla jsem pak ještě mnoho dalších jejích knih, ale podrobný děj si pamatuji jen u této, což taky o mnohém vypovídá.

27.09.2016 5 z 5

Já a pan Darcy Já a pan Darcy Alexandra Potter

Z počátku jsem myslela, že knihu ani nedočtu, nakonec mě vtáhla do děje, ale přiznávám, že prvotní zájem vznikl jen kvůli jménu Darcy na obálce... Děj mi nakonec přišel i zajímavý, i když jsem pořádně nepochopila co bylo vlastně příčinou těch snivých stavů. Konec se dal už poměrně brzy otipovat a domyslet. Bohužel jak je psáno i v jiných komentářích, trochu mi vadila snaha o populární vyjadřování ve stylu rádoby vtipných blogů. Celkový dojem tedy tak na 3 hvězdičky z 5 a to jen proto, že mám pro pana Darcyho slabost, i když v této knize moc pozitivně nevyznívá.

27.09.2016 3 z 5

Divné dny: Láska v pěti novelách Divné dny: Láska v pěti novelách Věra Nosková

Kniha mě velmi potěšila. V pěti novelách pojednává o mnohých úskalích lásky, ať už se jedná o nevěru v manželství nebo souboj o lásku mezi sokyněmi. První novela od Hany Pražákové trochu zavání dívčími romány, hrdinka je příliš černobílá, ale v dalších novelách je již hrdinkou spíše starší žena. Jako nejpovedenější hodnotím povídku Etely Farkašové - Na rubu plátna - která zpracovává relativitu černobílého vnímání, vliv dětství a zážitků na náš pozdější život a bezvýchodnost některých situací. Celkově hodnotím velmi pozitivně, povídky jsou velmi čtivé.

27.09.2016 4 z 5

Skvosty poezie: Soubor medailonů Vladimíra Justla z edice Skvosty poezie Skvosty poezie: Soubor medailonů Vladimíra Justla z edice Skvosty poezie Vladimír Justl

Útlý avšak obsáhlý výbor medailonků autorů české poezie počínaje Máchou a konče Divišem. Stručné životopisy a ukázky z děl. Hodnotím velmi kladně, zajímavé čtení.

22.09.2016 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Biomanželka mě tedy trochu vyděsila. Částečně proto, že sám autor přiznává, že v ní jsou prvky autobiografie, a pokud je alespoň čtvrtina z toho pravdivá, tak mě děsí, že jsou vztahy v nichž to skutečně takto funguje. Na jednu stranu moderní žena, nálepka bio, všechno si dělá doma, spěje k alternativním metodám a to včetně domácího porodu a nastěhování si duly do domu. Alternativní cesty mě zajímají, ale v tomto jsem se s hrdinkou ztotožnit nemohla. Spíš jsem soucítila s hlavním hrdinou a s jeho rozčarováním z toho, jak se postupně v žebříčku hodnot posouval stále níž a níž. I když i on na mě působil jako šovinista, takže si za to tak trochu mohl sám, stejně mi ho bylo líto. Kniha ve mě vyvolala rozporuplné reakce, tudíž mě rozhodně zaujala.

22.09.2016 2 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Kniha je zajímavě pojatá, andělé jsou poměrně lidsky vykreslení, postavy, jejichž příběhy spolu zdánlivě nesouvisí se nakonec propojují. Kniha je oddechová, ale že by mě příliš nadchla to se říct nedá.

22.09.2016 3 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Kniha pro mě byla zpočátku komplikovaná, než jsem přišla jakým způsobem se propojují jednotlivé osudy. Ale konečné propojení mě nadchlo. Obdivuji autorům um provázat tak dokonale tři osudy v úplně jiných souvislostech. Čekala jsem popis jednoho dne, ale postupně se vlastně vyjevila značná část života jednotlivých postav. Knihu hodnotím velmi kladně, i když musím přiznat, že to nebylo pohodové čtení, ale vyžadovalo to přemýšlení. Nicméně mě to přimělo půjčit si Paní Dalowayovou, takže mi asi spousta věcí začne teprve docházet.

22.09.2016 5 z 5