Divné dny: Láska v pěti novelách

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha Divné dny s podtitulem Láska v pěti novelách přináší pět příběhů žen, do jejichž spokojených životů náhle zasahuje krize v pěti různých podobách. Jádrem knihy je novela Hany Pražákové (1930 - 2010) Divné dny. Hana Pražáková byla známá jako autorka knih pro děti a dívky, po roce 2000 zaujala memoárovou prózou z padesátých let Nadějí tu žijem (v níž líčí věznění svého otce, spisovatele Františka Křeliny, a život jeho rodiny tzv. na svobodě). Divné dny byly napsány už v roce 1992 a dosud nevyšly mj. proto, že byly na samostatnou knihu příliš krátké. Redaktorka knihy Markéta Hejkalová (dcera Hany Pražákové) proto oslovila několik dalších spisovatelek, v jejichž díle jsou také hlavními postavami ženy a pro jejichž texty je důležitá naděje. Výsledkem je tato kniha, obsahující kromě titulní novely příběhy Etely Farkašové, Věry Noskové, Markéty Hejkalové a Evy Tvrdé. Hana Pražáková píše ve čtivé titulní novele Divné dny o nevěře, hrozící rozbít dosud šťastnou rodinu, ale píše o ní s pochopením pro všechny zúčastněné a dokonce s dávkou humoru. Slovenská spisovatelka Etela Farkašová v novele Na rubu plátna vypráví o neblahém rodinném dědictví, které zasahuje do života mladé dvojice. V jejím textu nechybí tragická hloubka, ale ani naděje. Kratší novela oblíbené Věry Noskové Něco se musí stát aneb Význam počítače v rodinných vztazích, plná humoru a ironie, líčí složitý vztah matky a dcery a jejich soupeření o jednoho muže. Markéta Hejkalová píše v novele Jednoho dne o lásce, která nemůže přežít v každodenním světě. Do banálního příběhu nevěry vstupuje několik nečekaných událostí a celá situace se ocitá v jiném světle. Eva Tvrdá vypráví ve velmi čtivé novele Slunce a piškoty o zlých anonymních dopisech, které náhle vtrhnou do života jedné spokojené ženy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286676/big_divne-dny-laska-v-peti-novelach-94F-286676.jpg 3.418
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Divné dny: Láska v pěti novelách

heljal
15.03.2018

Pět autorek, pět příběhů, které stojí za to přečíst.

Anna 13
02.03.2018

Ohromné zklamání...
Jediná novela, která se mi opravdu líbila byla ta poslední od Evy Tvrdé: Slunce a piškoty. Jediná byla překvapivá, hlavní hrdinka byla veskrze sympatická žena: obyčejná, spokojená... Příběh měl nádech tajemna, dýchal z ní život, který každý známe. Skrývala v sobě hrozbu a strach a zkrátka byla skvělá. Po dlouhé době povídka, která se mi líbila se vším všudy. Ta to také v podstatě zachraňuje, proto ta jedna hvězda.
K povídce od slovenské autorky se vyjadřovat raději vůbec nebudu... ani jsem ji nezvládla dočíst.
Věra Nosková také celkem pobavila a odlehčila atmosféru, ale kdovíjaké dílo to není.
Ústřední Divné dny: novela pro dospívající dívky, které se však pobaví, protože takhle se chová dnes již málokdo (spíše nikdo) a hlavně způsob, jakým autorka tvoří přímé řeči je neskutečně otravný, protože je nereálný...

Nebavilo, znudilo... :(
Rozhodně nedoporučuji!!!


veronika9143
01.11.2017

Zjistila jsem, že jsem nespíš zapomněla přidat komentář. Tato povídková kniha, psaná pěti autorkami, byl docela dobrý nápad. Možná kdyby takhle vydávalo víc autorů, měl by čtenář možnost výběru. U povídek to bylo tak půl na půl, něco mě bavilo, něco vůbec.

Andy82
07.08.2017

Jako knížka na léto k bazénu dobrý, ale že by mě to nějak bavilo, to se říct nedá. Nic mi to nedalo.

maryska09
10.04.2017

Kratke rychle povidky, ktere z ruznych uhlu zkoumaji lasku k manzelovi, detem nebo milencum. Kazda povidka je jina, ale vsechny zaujmou. Idealni cetba na dovolenou.

medvedice3
04.01.2017

Je zajímavé sledovat jazykový styl a vyjadřování autorek různého stáří.

MakiMel
27.09.2016

Kniha mě velmi potěšila. V pěti novelách pojednává o mnohých úskalích lásky, ať už se jedná o nevěru v manželství nebo souboj o lásku mezi sokyněmi. První novela od Hany Pražákové trochu zavání dívčími romány, hrdinka je příliš černobílá, ale v dalších novelách je již hrdinkou spíše starší žena. Jako nejpovedenější hodnotím povídku Etely Farkašové - Na rubu plátna - která zpracovává relativitu černobílého vnímání, vliv dětství a zážitků na náš pozdější život a bezvýchodnost některých situací. Celkově hodnotím velmi pozitivně, povídky jsou velmi čtivé.