majanka majanka komentáře u knih

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Kniha sa veľmi dobré číta. Téma zaujímavá a aktuálna aj v dnešnej dobe. Vzťahy, manželstvo, materská, starostlivosť o dieťa, voľnosť a realizácia sa, rozvod, nezamestnanosť, boj o dieťa. Niektoré z týchto veci asi boli trocha ináč vnímané v čase, keď bola kniha písaná a dnes. Dej sa veľmi pekne a zaujímavo stupňuje. Dobre vykreslené vlastnosti a prežívanie hlavného hrdinu.

13.01.2019 5 z 5

Neha Neha Peter Holka

Krásna kniha. Ozaj s nehou výborne popísané spomienky na jeho milovanú Fialku, na život so synčekom, ale aj stretnutia so svijimi rodičmi, so svokrou a hľadanie Fialkiných predkov.

07.01.2019 4 z 5

Nevinný Nevinný John Grisham

Literatúra faktu. Zaujímavý, ale smutný až neuveriteľný príbeh. Nespravodlivé odsúdenie na trest smrti. Niekedy som sa až pozastavovala, či ozaj toto sa dialo len pred niekoľkými rokmi v USA a ako to funguje dnes. Obrovské množstvo zozbieraných informácií, podpísaný život Rona, život väzňa, jeho psychické prežívanie. Mnoho postáv.
Jednoznačné NIE trestu smrti.

31.12.2018 5 z 5

Mozog v plameňoch: Môj mesiac šialenstva Mozog v plameňoch: Môj mesiac šialenstva Susannah Cahalan

Zaujímavý, dojímavý skutočný príbeh. Autorka je hlavnou postavou knihy. Výborne spracovaná problematika. Dozvedela som sa viac o epilepsii, schizofrénii, autizme, psychických poruchách, fungovaní mozgu, strate pamäte, zmene osobnosti, obrovskej podpore rodiny, priateľa a kolegov, o priznakoch a možnostiach liečby novoobjavenej choroby.

27.12.2018 5 z 5

Silný príbeh. Najlepšie by bolo, keby táto kniha nemusela vzniknúť, kedy sa ten príbeh neodohral. Dlho som odkladala prečítanie tejto knihy, aj keď s touto tematikou som čítala už niekoľko kníh.
Pani Viola Stern Fischerová bola silná osobnosť. Prežiť to všetko, žiť s tým celý život a nakoniec nabrať odvahu a všetko prežívanie vyrozprávať pani Veronike Homolovej Tóthovej a spolu prostredníctvom knihy s tým, čo prežila zdôveriť sa mnohým cudzím ľuďom, to chce obrovský obdiv. Viem, že v knihe nie je všetko čo prežila a čo videla, ako to vnútorne prežívala, pretože určite tým nechcela zaťažovať hlavne svojích najbližších.
V knihe nechýba mnoho faktografických údajov, tiež príbeh romantickej lásky aj napriek tomu, že zúrila vojna. Je tam aj veľká súdržnosť rodiny. Ďalej zmena v správaní mnohých ľudí, nechýba nezmyselné vraždenie nevinných ľudí.
Neprekvapil ma pomerne rýchly záver knihy. Kniha bola zameraná na príbeh dievčaťa, ktoré prežilo Mengeleho pokusy, aj keď čitatelia (aj ja) určite by privítali aj opisy toho, ako pani Viola prežívala povojnové obdobie a ako sa s tým všetkým vyrovnávala, ak sa to vôbec dá vyrovnať.

15.12.2018 5 z 5

Hedvábný řetěz Hedvábný řetěz Zdeněk Hanka

Kniha sa veľmi dobré číta. Množstvo dialógov. Zaujímavý príbeh. V knihe nájdete všetko: láska, nenávisť, moc, nadradenosť, strach, adopcia, rôzny postoj k inému etniku, adopcia, šikanovanie. Jednu hviezdičku som ubrala. Chýbal mi popis, ako to všetko vnútorne prežívali jednotlivé postavy.

06.12.2018 4 z 5

Zahrada Zahrada Radoslav Nenadál

Zahrada. Dva, tri, štyri. Kam s ní. Biedermeier.
Trocha náročnejšie čítanie. Také pravdivé. Autor rozoberá zmýšľanie hlavných hrdinov, ich postoje pri riešení zložitej životnej situácie.

01.12.2018 3 z 5

Boli sme spolužiaci Anny Frankovej Boli sme spolužiaci Anny Frankovej Theo Coster

Takmer už 80-ročný, bývalý spolužiak Anny Frankovej sa rozhodne vyhľadať ďalších ich spolužiakov. Stretnú sa piati. V Amsterdame, na miestach kde chodili spolu do školy, kde prežívali svoje detstvo, kde žila Anna, spomínajú na bývalé časy. Spomínajú na chvíle prežité s Annou, na chvíle keď Anna aj s rodinou "zmizla" a oni nechápali vtedy, že čo sa deje. Spomínajú aj na ďalšie chvíle. Sú to spomienky plné emócií. Každý z nich prežil obdobie vojny ináč, každý žil potom svoj život v inom kúte sveta, ale spomienka na Annu, na jej nezmyselnú smrť na konci vojny vyvoláva v nich zmiešané pocity. Inak vnimali vojnové obdobie v detstve, inák po niekoľkých desiatkach rokov. Silný pribeh. Odporúčam prečítať.

28.11.2018 5 z 5

Opium Opium Maxence Fermine

Malá, tenká knižôčka. Chcela som sa dozvedieť viac o pestovaní a spracovaní čaju, ale toto bola "legenda o čaji". Nevedela som, že existuje modrý čaj. Hlavný hrdina Charles je Angličan, obchodník, ale predovšetkým dobrodruh hľadajúci tajomstvo čaju, obsahujúci tajomstvo ópia a hlavne lásku k Ópiu. Dosť sa dalo predvídať ako bude príbeh pokračovať. Skôr oddychové čítanie.

25.11.2018 2 z 5

Sophiina voľba 1 Sophiina voľba 1 William Styron

Zatiaľ som čítala iba 1. diel (vydanie z roku 1988). Začiatok knihy, kde autor popisuje život začínajúceho spisovateľa Stinga ma veľmi neoslovil, ale čítala som ďalej, kedy sa tam objaví aj Sophia. Náročnejšie čítanie. Prelínanie viacero časových línii. Aj keď hlavnou myšlienkou je holokaust, život nežidovky Sophie, nechýba tam romantika, sex, boj sever juh, otrokárstvo, hudba, závislosť, psychický narušená osobnosť, život v Brooklyne a hlavne množstvo rôznych emócií. Dobre spracované dielo. Odporúčam prečítať a už si zháňam 2. diel.

24.11.2018 4 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Aj ja si myslím, že túto knihu by mal prečítať každý, aj keď knihu písalo 13-ročné dievča a možno práve preto. To, čo to mladé dievča zažilo, ako vnímalo, že sa musí s rodičmi a ďalšími ľuďmi skrývať, a to vo veku, keď by malo život si užívať a nie so strachom žiť, že čo bude ďalej. Anna ten denník písala a takto "pisala listy priateľke Kitty" preto, aby sa aspoň takouto formou podelila s tým čo robí, čo ako prežíva.
Kniha núti človeka zamyslieť sa nad dobou, v ktorej Anna žila a nad všetkou tou nezmyselnou nenávisťou proti Židom, nad všetkým tým utrpením, ktoré museli zažiť a pre nás je ťažké čo len na to pomyslieť.

17.11.2018 5 z 5

Siete z pavučín Siete z pavučín Táňa Keleová-Vasilková

Tí, ktorí si obľúbili štýl písania tejto autorky , si prídu na svoje. Pre mňa to bolo také trocha oddychové čítanie. Príbeh pekný, taký reálny zo života.

13.11.2018 3 z 5

Našeptavač Našeptavač Jaroslav Velinský

Obálka knihy nezaujala. Zaujímavý detektívny príbeh. Množstvo výborných prirovnaní. Nechýba humor. Krásne opísaný život v 50-tých rokoch minulého storočia. Možno by bolo dobre trocha viac popracovať s osobou Laury.

10.11.2018 4 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Ozaj literatúra faktu. Výborne spracovaná kniha, ale lepšie by bolo keby sa táto udalosť nestala. Popis mieromilovnej nórskej krajiny s nádhernou prírodou a k tomu jeden "šialenec". Nechýbajú rozhovory s tými, ktorí na Utoyi v tom čase boli a prežili aj s pozostalými obetí. Opísaný život Breivika od jeho útleho detstva.

Prečo sa to stalo? Dalo sa tomu zabrániť? Je za tým ozaj iba jednotlivec?
To sú otázky na dlhé diskusie...

29.10.2018 5 z 5