lydie7986 lydie7986 komentáře u knih

Pekařka z Lýdie Pekařka z Lýdie David Wishart

Docela mě zajímalo, jak bude pojata antická detektívka. To spojení mi prostě nesedělo. Výsledek není španý, ale úplně mě to nevtáhlo.
Trošku to nudí a zápletky jsou nakonec tak zapletené, že se v tom ztratíte.
Pokud jde o hlavního hrdinu, tak je to prostě Phil Marlowe zasazený do jiné doby. Má slabost pro krásné ženy a víno a chrlí impertinentní vtipy.
Nelituju, že jsem si knížku přečetla, ale toto téma už vyhledávat nebudu.

22.11.2023 2 z 5

Žalm pro divostrojné Žalm pro divostrojné Becky Chambers (p)

Tuhle knížku jsem si chtěla přečíst kvůli překladu Lucie Bregantové, který byl letos oceněn od Obce překladatelů. Nic od Becky Chambersové jsem předtím nečetla a asi bych se do toho ani nepustila. A byla by to velká škoda!
Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila zákonitosti planety a to, že sourozenectvo je jedna osoba, ale když jsem se začetla, tak mě to pohltilo. Ta asociace je možná trochu mimo, ale možná taky ne, prostě mi to celé hodně připomíná Malého prince, jen trochu jinak a na jiné planetě... a je to robot, což je bizarní, ale funguje to.
Je to příběh o hledání vlastní identity, pocitu uspokojení a naplnění. Něco, co prožívají všichni a logicky na to neexistuje univerzální odpověď, protože každý to máme trochu jinak. Velmi lidský příběh v zajímavých kulisách planety, která byla zachráněna před ropnými produkty a stroje dostaly(i) svobodu.
Škoda, že je knížka tak útlá, je to čtení na dva večery. Rozhodně si nenechám ujít další díl :-)

22.11.2023 5 z 5

A láska samotná A láska samotná Drago Jančar

Je to ten typ knížky, která vám po přečtení ještě pár dní rezonuje v hlavě. Pořád si říkáte, co by bylo, kdyby a proč to dopadlo tak, jak to dopadlo.
Z původního téměř nevinného plánu mladé dívky přimluvit se za svého milého zatčeného gestapem, se stává příběh ženy a muže, které válka nejen od sebe oddělila, ale udělala z nich úplně jiné lidi. Ozubená kola fašistické mašinerie semelou nejen samotnou zamilovanou studentku, ale i všechny v jejím okolí. Z lásky, která měla být až za hrob, se stává pouhá vzpomínka na něco, co snad ani nemohla být pravda. Na všech frontách vítězí nenávist, zloba, nedůvěra a hlavně nespravedlnost. Nespravedlivě jsou zabíjeni lidé, kteří se do soukolí dostali bez vlastního většího přičinění. Je jedno, na které jsou straně fronty, protože zabíjení probíhá i ve vlastních řadách při vyhledávání zrádců, potenciálních zrádců, podezřelých. Stačí nosit na krku nevhodný medailonek.
Když dočtete první tři části knížky a říkáte si, že přece zlo musí být po zásluze potrestáno, tedy ten, kdo tohle všechno způsobil, určitě sám trestu neunikl a po právu tedy očekáváte, že v poslední, čtvrté části knížky se dočtete o vojenském soudu nad fašistickým přisluhovačem, jehož zásluhou byly zničeny osudy hlavních dvou hrdinů, budete překvapeni. Za sebe mohu napsat, že se mi závěr líbil z celé knížky nejvíc. Jako by to byl samostatný, trochu detektivní, příběh, kdybychom ovšem neznali některé osoby z předchozího vyprávění. Po válce se vše obrátilo, ti co rozkazovali a pohrávali si s lidskými osudy, jsou naráz hračkami v rukou vítězů. Někteří spravedlivě, jiní ne. Bude-li zlo potrestáno, je otázkou. Větší otázkou je, co se tím spraví.

14.09.2023 5 z 5