lusila lusila komentáře u knih

Kórejské halušky Kórejské halušky Dominika Sakmárová

O Kórei toho veľa neviem, preto som si túto knihu užívala. Vtipný pohľad na život ma pobavil, teda, počula som všeličo, ale venčenie kvetov v kvetináči ma poriadne rozosmialo.

27.07.2023 5 z 5

Žijeme s histamínom Žijeme s histamínom Janka Blažejová

Táto kniha rozhodne nestojí za zakúpenie. Veľké sklamanie. Keď laik sa rozhodne napísať odbornú literatúru, nikdy to nedopadne dobre. Viac informácií/ a relevantných/ som získala z prílohy SME a knihy Zachráňte svoje črevo /2021/ od I. Bukovského.

20.07.2023 1 z 5

Zádušná omša za grófku Zádušná omša za grófku Jiří Holub

Mne sa to páčilo. Všetko. Obal, formát knihy, obsah aj ilustrácie.

04.07.2023 5 z 5

Objav srdca Objav srdca Fjodor Michajlovič Dostojevskij

menej známe poviedky o deťoch, mladých ľuďoch, zápisky a citáty z listov Dostojevského svojej druhej žene, na konci knihy je v skratke uvedený život Dostojevského a vznik jeho diel, tu som sa dozvedela, čo bolo inšpiráciou kníh Hráč, Večný manžel a Ponížení a potupení, ktoré som nedávno čítala.

04.07.2023 4 z 5

Bez slov Bez slov Milka Zimková

Dopočúvala som zvukovú knihu, ktorú nahovorila samotná Milka Zimková. Mala som ju veľmi rada, bola dobrá herečka a nikdy sa nehanbila za to odkiaľ pochádza.

30.06.2023 5 z 5

Ženské choroby Ženské choroby Maria Treben

V rukách som mala obnovené vydanie z roku 2023 , vydalo vyd. Ikar-Príroda, v knihe sú choroby abecedne zoradené, okrem receptov a tipov na zber rastlín, obsahuje aj popis a farebný nákres rastlín. Nechýbajú ani ohlasy žien, ktoré sa rozhodli siahnuť po bylinnej liečbe. Veľmi prehľadná kniha.

29.06.2023 5 z 5

Hráč / Večný manžel Hráč / Večný manžel Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Mám rada Dostojevského svojský humor, Hráč ma pobavil /babička bola úžasná/ a Večný manžel mal tiež niečo do seba, prosím...

08.06.2023 5 z 5

Recepty zo Zemplína Recepty zo Zemplína Marcela Lipová

Všetky známe recepty. Po veľmi dlhom čase som si spravila sladké lokše z kyslého mlieka.

02.06.2023 5 z 5

Perlmanovo mlčanie Perlmanovo mlčanie Peter Bieri

(SPOILER) Dokonalý a podrobný pohľad do vnútra akademickej mysle. Hlavná postava - Perlmann , ktorému zomrie manželka pri nehode, si nedokáže pripustiť žiadne zlyhanie, ktoré by očiernilo jeho akademickú povesť. Proti úzkosti a apatii, ktoré sa striedajú s nerozhodnosťou a "čudným" správaním, bojuje tabletkami na spanie, kávou a tonou cigariet. Keď sa rozhodne vydávať text bezvýznamného ruského autora za svoj, pocíti úľavu, ale len do chvíle, kým sa ten človek nerozhodne pricestovať za svojím veľkým vzorom. Pascal Mercier odhaľuje myseľ človeka, ktorý nedokáže prežívať pocity prítomnosti naplno a hoci dokáže do detailu rozoberať slová, či vety a ich významy, či plány na vraždu, unikajú mu dôsledky, ktoré bude musieť znášať nielen on sám.Veľkú poklonu si zaslúži prekladateľka.

18.05.2023 4 z 5

Hrobárov almanach Hrobárov almanach Oliver Pötzsch

-Pekný pohreb - štýlový, s mnohými smútočnými hosťami a bohatým občerstvením. Skvelý pohreb je však malou útechou, ak je človek mŕtvy.-
/ z Almanachu pre hrobárov/
Aký román môže napísať autor, ktorý má v rodinnej histórii kata a sám sa zúčastnil nočnej prehliadky cintorína vo Viedni?
Temný a skvelý. Z celého príbehu dýcha Viedeň z konca 19. storočia a začiatok nových vyšetrovacích metód, ktoré prináša nový policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt. Čierny kočiar, utajené bály a Straussové valčíky- v meste spôsobí rozruch vražda mladej dievčiny spôsobom, akým sa zabraňuje živým mŕtvym opäť ožiť. Medzitým si hrobár Augustin Rothmayer spokojne kope hroby a zbiera informácie o telách mŕtvych do svojho almanachu. Až kým sa nestane niečo desivé- niekto ukradne dvom mŕtvym hlavy...
Ak sa chcete ponoriť do temnej atmosféry Viedne, rozlúštiť zamotaný príbeh a spoznať vyšetrovacie metódy z tohto obdobia, smelo do toho. Ja sa teším na ďalší diel.

03.05.2023 4 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Romantický pohľad na časť života Márie Montessoriovej. Ak by v hlavnej úlohe nebola táto osobnosť, bol by to len ďalší román pre ženy o nejakej učiteľke.

03.05.2023 3 z 5

Eiffel: Příběh životní lásky slavného stavitele Eiffel: Příběh životní lásky slavného stavitele Nicolas d'Estienne D'Orves

Vežu som na vlastné oči ešte nevidela, ale videla som dokument o stavbe a autorovi ako aj film, podľa ktorého je napísaná táto kniha.

29.04.2023 4 z 5

Dobré duše Dobré duše Dietmar Grieser

Príťažlivo podané kratšie príbehy sluhov a iných pomocných síl od ich príchodu až po koniec služby / v minulosti častokrát ukončené smrťou sluhu, či toho, komu slúžili/. Jediným mínusom pre mňa boli veľmi malé písmená.

28.04.2023 5 z 5

Kniha zrkadiel Kniha zrkadiel Eugen Ovidiu Chirovici

"Spomienky sú ako guľky. Niektoré presvištia okolo a iba vás vystrašia. Iné vás zasiahnu a roztrhajú na kusy." Čo je pravda a čo je lož? To mi celý čas zamestnávalo hlavu, za mňa výborný príbeh.

19.04.2023 5 z 5

Dve medvedice Dve medvedice Meir Šalev

Surový a aj poetický-taký je tento príbeh.

19.04.2023 5 z 5

Lupič džentlmen Lupič džentlmen Julian Rubinstein

Tak toto bol najzábavnejší skutočný príbeh, aký som čítala. Vylúpiť 29 bánk a pôšt v jednom meste v nápadných parochniach a bez násilia- to chce skutočnú dávku šťastia. Nevedela som, či sa mám smiať, či neveriacky krútiť hlavou, keď ho polícia nevedela dostihnúť / napr. smiešne je, že polícia prebehne okolo vylúpenej banky a pozdraví lupiča!/ Bonusom sú fotografie a doslov vydavateľa o ďalšom osude Attilu Ambrusa. Odporúčam!

10.04.2023 5 z 5

V údolí motýľov V údolí motýľov Diana Marcum

Ak očakávate romantiku, budete sklamaní. Ak očakávate veľa informácií o motýľoch a živote v Belize, budete nadšení. Nie je to fiktívny príbeh, je to vlastne rozprávanie s prvkami beletrie o tom, ako sa jedno dovolenkové miesto stane na určitú dobu domovom.

06.04.2023 4 z 5

Zotročení vášňou Zotročení vášňou Patrícia Brestovanská

(SPOILER) "V úsvite vekov, ktorý mi vládol, nebolo more, ani mohutné vlny, nebola zem, ani hore nebo, len pustá, bez trávy, visela priepasť."
Vikingovia-kedysi mocný národ, dodnes fascinuje ľudí a je opradený mnohými legendami. Títo legendárni moreplavci a bojovníci / hlavne smelí taktici/neunikli ani mojej pozornosti. Veľmi sa mi páčil seriál Michela Hirsta Vikingovia.Preto som bola zvedavá, čo nám autorka v románe Zotročení vášňou ponúkne.
Už obálka a názov napovedá, že pôjde skôr o romantický príbeh. Všetko sa začína v Dánsku okolo roku 974.
Brynhild Hedriksonová, staršia dcéra dánskeho náčelníka z Trelleborgu, je nielen krásna, ale aj odvážna a zároveň rozvážna. Jej sestra Solveig je jej presným opakom. Obe sú kresťanky a vedia, že jedného dňa sa ich bezstarostný život skončí plánovaným vydajom.
-" Panebože!" zahulákal kráľ." Myslel som si, že sú podstatne mladšie. Vo svojom veku mali byť dávno vydaté," krútil hlavou a poškrabal si koreň nosa."Hakon si kládol podmienku, aby boli nevesty jeho synovcov nedotknuté, inak by nemohlo k svadbe dôjsť. Ak by sa porušila naša dohoda o mieri, nič by mu nezabránilo v tom, aby zaútočil na dánske územie."-
Útek pred nechceným manželstvom obom prináša zajatie.
Evander, starší syn škótskeho náčelníka pátra po vrahovi svojej tehotnej milenky, ktorého prezývajú Svetlofúz. Keď stretne Brynhild, prezlečenú za slúžku, netuší, ako je k nemu blízko.- Rybárove bridlicovosivé oči boli naplnené bolesťou a pevne stisol mužovu ruku. "Prosím, pomstite smrť mojej dcéry a nemajte s nikým zľutovanie." Evandera nemusel nikto presviedčať dvakrát. "Dávam vám svoje slovo, že odplata príde čoskoro, a ja si ju naplno vychutnám. To sľubujem."-
Vzájomná príťažlivosť medzi Brynhild a Evanderom je však nebezpečná, ich rodiny bojujú proti sebe. A keď sa zdá, že existuje nejaká nádej, pri prepade hradu zabijú kráľa a sestry ostávajú bez akejkoľvek ochrany
Historická romanca Zotročení vášňou má všetko, čo čitateľky romancí priťahuje-zakázanú lásku, vášeň, nebezpečenstvo a nádej, že všetko sa skončí dobre. Tento príbeh však ponúka aj niečo naviac, opisy budov, zvykov, božstiev a iného, čo súvisí s týmto národom, to nám približuje život, ktorý stále ešte má svoje tajomstvá

04.04.2023 3 z 5

Posledný dom na Zbytočnej ulici Posledný dom na Zbytočnej ulici Catriona Ward

Hneď od začiatku som tušila, že pôjde o niečo také, len som to nevedela správne pomenovať. Po dočítaní som rada, že som iba ja.

04.04.2023 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Videla som filmové spracovanie/ už dávnejšie/ a hoci sci-fi nevyhľadávam, pamätám si, že film na mňa urobil dojem. Kniha je tiež skvelá. " Nehľadáme nikoho okrem ľudí. Nepotrebujeme iné svety. Potrebujeme zrkadlá. Nevieme, čo si s inými svetmi počať."

04.04.2023 4 z 5