LuiCJ LuiCJ komentáře u knih

Harry Potter a Fénixov rád Harry Potter a Fénixov rád J. K. Rowling (p)

TENTO KOMENTÁR MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY!!!
Táto kniha ma presvedčila o tom ako si čitateľ môže vytvoriť vzťah s knižnou postavou. Znie to možno zvláštne, ale je to tak. Asi najviac ma na Harrym Potterovi fascinuje práve táto vec. Autorka popisuje pocity postáv tak detailne a skutočne ako asi nikto iný. Nie je to len, že traja kamaráti chodia do školy a zažívajú dobrodružstvá. Aj keď sa jedná o čarodejníkov, oni a takmer všetky postavy sú tiež ľudia a tiež majú svoje radostné chvíle, no rovnako aj problémy a ťažkosti. Napríklad aj to, aký mala Siriusova smrť vply na Harryho Pottera. Zanechalo to v ňom badateľnú stopu. Presne toto je tu vyjadrené dokonale. Postavy na mňa pôsobia úplne prirodzene, ako keby boli pri mne. Obrovská výhoda tohto diela.

Taktiež sa mi veľmi páči aj to, že každá postava má vlastný, nezameniteľný charakter, vďaka ktorému sa potom odvíja celý jej príbeh a spôsob konania. Samozrejme, niektoré vlastnosti a schopnosti sa časom menia, ale ten základ tam je stále. To je na tom úžasné.
Zápletka a celý dej tejto knihy je rovnako ako u predchodcov výborný, detailne prepracovaný a situovaný v svete, ktorý je opísaný tak, že to znie až reálne. Množstvo, postáv, kreatúr, miest, lokácii, predmetov a samozrejme aj jeden šport, ktorý existuje aj v reálnom muklovskom svete - Metlobal. Toto je svet Harryho Pottera, neustále sa rozširuje a zväčšuje.
Povedal by som, že všetko tu je nejakým spôsobom prepojené. Stane sa nejaká udalosť, ktorá má následky na ďalšiu a takto sa príbeh posúva stále ďalej. Okrem toho boli veľmi zaujímavé aj vnútorné boje Harryho Pottera, ako som spomínal, autorka to pomocou prirovnaní opísala veľmi pútavo.
Harry Potter a Fénixov rád je majstrovské dielo, ktoré je perfektne napísané, prelomové a hlavne vyvolá v čitateľovi emóciu.
Pani Rowlingovej patrí obrovské ĎAKUJEM!

10.08.2018 5 z 5

Harry Potter a Ohnivá čaša Harry Potter a Ohnivá čaša J. K. Rowling (p)

TENTO KOMENTÁR MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY!!!
Až do augusta 2017 som nevedel takmer nič o Harrym Potterovi. Mená ako profesor Snape či Minerva McGonagallová mi nič nehovorili. Avšak po prečítaní knihy Harry Potter a Kameň mudrcov sa to všetko zmenilo.

Zistil som do čoho som sa to vlastne pustil a prečo je svet Harryho Pottera tak úžasný.
Som človek, ktorý neverí v mágiu a čary a myslím si, že každý človek či už je to dieťa alebo dospelý si vie uvedomiť, že sa jedná o fikciu - a týmto by som chcel ukončiť všetky zbytočné, provokaterské a nepravdivé reči (ktorým veľa ľudí verí) o tom, že Harry Potter navádza deti na mágiu a čarodejníctvo. Vôbec to tak nie je. A v podstate tu ani tak o to nejde.

Hlavnú úlohu tu má príbeh, ktorý je úžasne detailne prepracovaný a hlavne zasadený do perfektného prostredia. Predstavme si nejakú stavba z LEGA, kde máme na začiatku iba múry, každým krokom ich zväčšujeme, pridávame nové časti a postupne sa naše múry začínajú meniť na palác, ktorý neustále vylepšujeme. Podobne je to aj s Harrym Potterom. Každou knihou sa príbeh posúva, objavujú sa nové postavy, odkrývajú sa nové spojitosti a súvislosti, pribúdajú lokácie a miesta a hlavne je krásne sledovať ako Harry rastie, čo zažíva a čo cíti.
Týmito slovami som chcel v krátkosti zhrnúť čo si myslím o Harrym Potterovi ako knižnej sérii a teraz už môžme prejsť k samotnému dielu Harry Potter a Ohnivá čaša.

Štvrtý diel je rovnako úžasný ako jeho predchodcovia. Zaujímavá bola zápletka okolo Trojčarodejníckeho turnaja a rovnako aj samotné úlohy, ktorým museli postavy čeliť. Najviac sa mi páčila úloha číslo 2. Ten vodný svet v rokfortskom jazere bol perfektný nápad, ktorý úžasným spôsobom obohacoval príbeh. Harry Potter vlastne bojuje s Voldemortom počas celej knihy, no nepriamo. Fyzický boj nastal až na konci knihy. Autorka dokonale vystihla tú temnú atmosféru, ktorá vládla na cintoríne, kde sa to celé odohralo.
Kniha sa skončila dobre, no nie úplne. Harry Potter a Fénixov rád priamo naväzuje na toto dielo. Je to ako jeden veľký príbeh rozdelený do siedmich kníh.

Na záver by som chcel dodať, že táto kniha má veľmi peknú myšlienku. Nie je všetko ako vyzerá v dobrom slova zmysle. Harry Potter formálne nevyhral všetky úlohy turnaja a ani nie je najlepším žiakom na Rokforte. Toto sú však veci vonkajšie. Má to čo iný nemajú a tým nemyslím jazvu ani prežitie Voldemortovho útoku. Robí dobré skutky, pomáha a má dobré srdce. A to je to najsilnejšie. Nájdeme to aj v reálnom živote. Nie všetci sú úspešný a dokonalý navonok, no vnútri sú dobrí a nezištne pomáhajú druhým. Začnime aj my a svet bude hneď krajší.

03.08.2018 5 z 5

Traja pátrači 5 - Záhada strieborného pavúka Traja pátrači 5 - Záhada strieborného pavúka Robert Arthur jr.

Sériu Traja pátrači mám veľmi rád. Prvé štyri diely patria k najlepším knihám, aké som kedy čítal. Piaty diel - Záhada strieborného pavúka sa však u mňa akosi neuchytil aj napriek tomu, že ho napísal Robert Arthur, Jr.
Príbeh je celkom dobrý, má to fajn zápletku, ktorá mi však na niektorých miestach prišla trochu klišé a písané formou pre mladších čitateľov (ja som to čítal, keď som mal 12). Traja pátrači sa stali špiónmi americkej vlády - už to mi príde mierne, veľmi mierne uletené. Predošlé diely mali oveľa tajomnejšiu a záhadnejšiu atmosféru. To, že to tomuto dielu chýba, je z väčšej časti spôsobené tým, že sa sa jedná o čisto politickú zápletku.
Príbeh sa odohráva vo fiktívnej krajine zvanej Varania. Krajina sa nachádza v Európe a je veľmi pekne a detailne popísaná varanská kultúra. Autorovi sa dokonale podarilo vytvoriť novú krajinu so všetkým čo k nej patrí. Mne osobne pripomínala nejakú dovolenkársku krajinu spojenú s nejakým bohatým štátom Blízkeho východu. Je to veľkým plusom tejto knižky a perfektne to dotvára príbeh.
Kniha sama o sebe nie je zlá, má akciu, nebezpečenstvo - presne to čo by ste od Troch pátračov očakávali. Až na tú tajomnú atmosféru, ktorá tomu dosť chýba.

02.03.2018 3 z 5

Už v predškole sa spolužiaci chválili tým, že x-krát videli filmy, v 3. ročníku na základnej škole som v družine videl deti čítať hrubé knihy o chlapcovi menom Harry Potter a ja som bol väčšinou ten, čo z tejto oblasti nič nevedel. Časom bol tento vonkajší vplyv čoraz väčší a tak som sa v auguste, koncom letných prázdnin 2017 ako 12 ročný rozhodol, že si prečítam prvý diel. Ten sa mi veľmi zapáčil a od prvého dielu (Harry Potter a Kameň mudrcov) som sa cez Tajomnú komnatu dostal až ku Väzňovi z Azkabanu. Ďalší školský rok na Rokforte opäť priniesol zaujímavý príbeh a zápletku, nové postavy a lokácie. Toto mám na takýchto sériach, či už knižných alebo filmových rád - neustále sa zväčšujú a rozširujú o nové, hoci len maličké detaily. Nejaká pomocná postava, retrospektívny pohľad do minulosti či nový učiteľ obrany proti čiernej mágii neraz pomôžu lepšie pochopiť príbeh. To isté platí aj o Star Wars. Kniha sa veľmi dobre číta a je napísaná pútavou formou. Niektoré pasáže mi však (nie v zlom) prišli až príliš fantasy - niežeby som nemal rád fantasy, ale viac sa mi páči ak sa občas vystrieda s realitou, čo si myslím, že táto kniha dokonale spĺňa. Celé je to vlastne pohľad na realitu očami čarodejníkov, ľudí, ktorí majú rovnaké problémy ako my, len ich inak riešia. Žijú vo svojom svete skrývajúcim sa v pozadí toho nášho.

17.02.2018 5 z 5

Malá morská panna Malá morská panna Hans Christian Andersen

Druhá tvár Hansa Christiana Andersena. Táto kniha ponúka úplne iné rozprávky než na aké sme od dánskeho rozprávkara zvyknutí. Nedávno som si od neho prečítal knihu a zároveň rozprávku Sněhová královna a tá mi dala naozaj veľa. Nechala ma rozmýšľať na postavami, nad ukončením, ale hlavne nad myšlienkou. Hans Christian Andersen je známy svojimi filozofickými rozprávkami a príbehmi a v tejto knihe je 29 z nich. Každá je iná a na prvý pohľad rozprávajú jednoduché príbehy o ľudoch, zvieratách a predmetoch. Avšak potom zistíte, že je v nich oveľa viac. Nechajú vás premýšlať o živote, o vašom doterajšom konaní. A to je na nich najkrajšie. Aj napriek tomu, že väčšina rozprávok sa končí "smutne", nie je to úplne tak. Každý príbeh má svoje posolstvo.

09.11.2017 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý diel Harryho Pottera bol tiež rovnako úžasný. Všetko opäť pokračuje, spoznávame nové skutočnosti v knihe, taktiež aj zvraty a súvislosti. Harry Potter a Tajomná komnata sa postupne uberá temnejším smerom. Celé prostredie Rokfortu je zrazu temnejšie. Postavy sú však stále výborné ako v prvom diele. Dobby sa mi zo začiatku až tak nepozdával, no potom som si uvedomil, že to vlastne nie je ani tak zbytočná postava a keď tu už je, nech tu aj zostane. Kniha ma dosť inšpirovala a vždy zostane u mňa ako jedna z najlepších kníh vôbec!

19.10.2017 5 z 5

Kamenní strážcovia II. Kamenní strážcovia II. Miroslav Slámka

Druhý diel série Kamenní strážcovia. Kniha je sústredená na hrady prevažne východného Slovenska. Avšak všetky na hrady na Slovensku boli nejako prepojené. Kniha ponúka množstvo informácii o hradoch, detailné popisy udalostí a stavieb, históriu jednotlivých budov a samozrejme to dopĺňajú nádherné fotografie. Všetko to dopĺňajú zaujímavé a pútavé povesti Mgr. Milana Bohunického. Určite by stáli za sfilmovanie. Odporúčam ju všetkým milovníkom náučne literatúry a histórie!

27.09.2017 5 z 5

Maťko a Kubko Maťko a Kubko Marianna Grznárová

Seriál mám veľmi rád. O knižke, ktorú som si prečítal až po pozretí seriálu, to môžem pokojne povedať. Doslova, seriál je na 99% podľa knižky. Takže je to skoro to isté. Klasika, ktorú odporúčam všetkým, ktorý to ešte nečítali!

13.09.2017 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Až nedávno som pochopil prečo je táto kniha, tak úžasná. Nebol som veľký fanúšik Harryho Pottera. Nechápal som tomu. Ale teraz som sa ním stal. Veľmi sa mi to páčilo a bolo to super! Joanne Kathleen Rowling vytvorila úžasný svet, ktorý sa ukrýva v pozadí toho nášho. Neskutočne sa mi páči nápad Strednej školy čarodejníckej, Šikmej uličky a jednoducho celého "sveta". Postavy tu spolupracujú, má to výborný spád a patrí k mojim obľúbeným knihám. Vždy sa však snažím dodržať pravidlo: NAJPRV SI PREČÍTAŤ PREDLOHU, A AŽ POTOM SI POZRIEŤ FILM. Je to tak lepšie.

10.09.2017 5 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Hans Christian Andersen

Asi jedna z najznámejších a podľa mňa aj najkrajších rozprávok od Hansa Christiana Andersena. Príbeh rozpráva o zaujímavom putovaní dievčatka Gerdy za svojim kamarátom Kayom, ktorého uniesla Snehová kráľovná. Je to rozprávka, ktorá má nádherné ukončenie a nechala ma nad tým rozmýšľať. Najväčšiu časť knihy tvoria skutočne nádherné ilustrácie Vladyslava Jerka. Odporúčam si po prečítaní knihy pozrieť film Sněhová královna od Ladislava Čapka.

28.08.2017 4 z 5

Spomienky na budúcnosť Spomienky na budúcnosť Erich von Däniken

Seriál Ancient Aliens patrí k mojim obľúbeným. Prostredníctvom neho som sa dozvedel kto je Erich von Däniken. Bol som ohromený. Prečo mi to nikdy skôr nenapadlo? Prečo by nemohli byť "bohovia", vlastne mimozemské bytosti, ktoré "prostí" ľudia (možno mali lepšiu technológiu, ako my teraz) iba zle pochopili? Otvoril sa mi úplne nový svet myšlienok. Túto knihu som si prečítal až v roku 2017. Škoda je, že niektoré veci sú v knihe už v tejto dobe neaktuálne. Ericha von Dänikena poznám už od roku 2015. Táto kniha mi predložila dôkazy o tom, že nie sme vo vesmíre sami. Páči sa mi, že von Däniken napísal ku svojim teóriám, aj všetky "mainstreamove" námietky, ktoré by mohol človek povedať. Bola to odvaha napísať takúto knihu. Treba si však všetko prefiltrovať, ale a si myslím, že je v tejto knihe dosť pravdy. Dôkazy, ktoré klasická archeológia nevie vyriešiť. Skúsme sa na to pozrieť z iného pohľadu. Sme vo vesmíre sami? Ja si myslím, že NIE!

22.08.2017 5 z 5

Manka Manka Václav Čtvrtek (p)

Podľa mňa Manka nebola až tak úplne hlavnou postavou. Boli tam všetci Rumcajsovci skoro narovnako. Ale je pravda, že v príbehoch problémy väčšinou zostali na Manke a tým pádom ich aj ona (samozrejme s pomocou) musela vyriešiť. Ani som nevedel, že sa skoro vyrovná Rumcajsovi. V predošlých dvoch knihách, bola skôr tichšia a v úzadí. Aj keď bola Rumcajsovou pomocníčkou. Táto kniha ukázala postavu Manky a zároveň krásne ukončila sériu. Vždy som bol fascinovaný tým, ako dokáže tak jednoducho a krásne Václav Čtvrtek ukončiť jeho príbehy. To isté platí aj v seriáli.

09.08.2017 5 z 5

Cipísek Cipísek Václav Čtvrtek (p)

Rovnako výborné ako Rumcajs. Obohatené príbehy o Cipíska, Rumcajsovho syna, ktorého vychováva tiež po “zbojnícky” a ide mu to. Cipísek je však stále len dieťa a preto sa Rumcajs s Mankou neraz dostanú do prúseru. Archaizmus bola asi jedna z vecí, ktorá mi vadila najviac. Dosť veľa slov som nerozumel. Ale asi to predsa patrí do Cipíska. Je to ozaj krásna knižka a po prečítaní sa Cipísek stan aj vašim kamarátom.

08.08.2017 5 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Moja prvá knižka od Václava Čtvrtka a bola nádherná. Krásna a miestami vtipná knižka o lúpežníkovi Rumcajsovi. Prostredie pre knihu je výborné. Autor postavil príbeh do okolia Jičína a hlavne do lesa Řáholca. Je to úžasné rozprávanie o Jičíne a čo sa o ňom povráva, lebo sa tam stalo to a to. Rumcajs je neskutočne múdry a šikovný a na všetko má riešenie. Preto túto sériu mám tak rád. Mám veľmi rád aj seriálové spracovanie, ktoré som začal pozerať až keď som si Rumcajsa prečítal. A veru nesklamalo ma. Všetko spája Radek Pilař s jeho neskutočne milými a sympatickými kresbami. Aj v knihe aj v seriáli. Jednoducho neoceniteľná klasika.

08.08.2017

Planéta opíc Planéta opíc Pierre Boulle

Sci-Fi žáner je celkom zaujímavý. Toto je asi moje prvé stretnutie tohto žánru pri knihách. Je to ozaj zvláštna kniha. Nápad, že opice sú na vzdialenej planéte vrchol evolúcie je tak trochu... výborný! Opice majú modernú technológiu, štáty, správu, jednoducho všetko čo je na planéte Zem. A zase u opíc, sme my, ľudia v takom štádiu ako u nás opice. To sa mi trochu znepáčilo - tie klietky... Zaujímavé boli vzťahy medzi hlavnou a vedľajšími postavami. ČLOVEKU sa podarilo "presvedčiť" opicu, že aj ľudia majú DUŠU. Presným opakom bola jedna z vedľajších postáv. Začala patriť do "opičej" kultúry, aj napriek snahe jeho spoločníka zabrániť mu v tom. Avšak najlepšia časť knihy bol koniec - zvrat, ktorý by podľa mňa nikdy nikto nečakal. Verte mi.

30.07.2017 4 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem (převyprávění) Dvacet tisíc mil pod mořem (převyprávění) Ondřej Neff

Moja prvá Verneovka. Veľmi emocionálna kniha. Pocity postáv tam boli opísané tak, že sa to prenesie aj na čitateľa. Pre mňa bola najstrašidelnejšia, časť ktorá opisovala tragédiu lode FLORIDA - SUNDERLAND a nakoniec aj Tributovu smrť. Od momentu kedy pána Tributa postrelili domorodci som začal cítiť neistotu. Skutočne, pocity a emócie sa dosť miešali. Príbeh bol veľmi zaujímavý. Zvraty, opisy, zážitky. Nautilus je neskutočný a celý podmorský svet Julesa Vernea. Knihu perfektne dopĺňajú ilustrácie Zdeňka Buriana. Myšlienky z knihy vo mne pretrvávajú aj teraz.

17.07.2017 5 z 5

Alfred Hitchcock a traja pátrači Alfred Hitchcock a traja pátrači Robert Arthur jr.

Jedna z najlepších kníh, akú som kedy čítal. Navždy sa mi zapíše v srdci ako kniha, ktorú som prečítal 2x a viac a vždy ma bavila a mal som ju rád. Detektívna zápletka, traja chlapci, nebezpečenstvo, klamstvá, polícia atď. Toto všetko je zhrnuté v tomto diele. Pre mňa bolo najťažšie si predstaviť prostredie. Všimol som si, že autor, vždy dopodrobna opíše prostredie a okolie... a to je na tom super. Geniálne.

21.06.2017 5 z 5

Kamenní strážcovia Kamenní strážcovia Miroslav Slámka

Veľmi dobrá naučná a historická kniha a hlavne sprievodca. Kniha je dobre a pútavou formou napísaná, text doplňujú kvalitné a pekné fotografie. Ku každému hradu je aj povesť od autora Mgr. Milana Bohunického. Myslím si, že na to aby čitateľ porozumel povesti, musí si najprv prečítať aj o hrade, lebo vo väčšine povestí vystupujú reálne historické postavy. Zaujímavý úvod do trilógie...

30.04.2017 4 z 5

Kniha džunglí Kniha džunglí Rudyard Kipling

Čítal som ju asi 1 mesiac a veľmi ma zaujala. Skutočne nádherne predstavené zvieratá ako postavy. Akurát ma veľmi nebavili kapitoly, v ktorých bol prevažne rozhovor (Služobníci Jej Veličenstva, Hrobári), skôr sa mi páčili "akčné kapitoly" (Ryšaví psi atď.). Okrem toho si myslím, že autor veľmi dobre interpretoval myšlienku, že človek sa vždy vráti tam odkiaľ skutočne pochádza. A to je na tej knihe najkrajšie. Pri poslednej kapitole mi skoro prišlo do plaču - keď som si tak spomenul na to ako Mauglí prišiel medzi vlkov... Veľmi pekná a hlavne poučná kniha. Vrelo odporúčam!

15.04.2017 4 z 5