LuDo LuDo komentáře u knih

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Při výběru této knihy nečekejte žádné upíry či vlkodlaky, zde se odpojíme a přesuneme se do budoucnosti, kde nás budou transformovat v ukázněné občany bez chutí dělat násilí a páchat zlo. Kniha předčila moje očekávání, absolutně odlišné od ságy stmívání, teprve zde ukázala autorka svůj výjimečný styl psaní a schopnost vtáhnout čtenáře do děje, kdy nevíte o světě a jen se unášíte na příběhu na stránkách. Čekala jsem něco jiného a jsem zatraceně ráda za to, že JE to něco jiného, protože, kdo by si nezamiloval a nesoucítil s hlavní hrdinkou a neprožíval její "milostná" zklamání a krutost ze strany společnosti, která si uvědomí, že i odlišnost může být dobrá a k užitku a někdy dokonce lepší, než vy jako člověk? Ačkoliv sci-fi nevyhledávám, zde jsem si jej zamilovala a znovu objevila chuť k tomuhle žánru, navíc ve chvíli, kdy jste u konce příběhu a vy ten konec už musíte přečíst, si uvědomíte, že by jste se nejraději vrátily zpátky a absolvovaly tento zážitek znovu a znovu. Kniha je výborně čtivá, napínavá, vtipná, akční, má skvělé dialogy o charakteristice postav a ději nemluvě a se skvělým otevřeným koncem. Vřele doporučuji.

28.06.2013

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Přiznám se: miluji červenou knihovnu, jakéhokoliv druhu, dokonce mám ráda i ty strašně kýčovité romantické knížky v knihkupectví, takže nějaký ten základ a trpělivost při čtení těch knížek mám:) Na čtení té knížky jsem čekala dlouho, než se přeloží a potom až se přeloží i druhý díl, ať to mám hezky při sobe. Čekala jsem rok a pustila jsem se do prvního dílo. (Spoilery) Do první scény vanilkového sexu se mi knížka zdála opravdu čtivá a příjemná, sexuálně nabitá a byla jsem příjemně překvapena, že to není tak strašné, jak se psalo všude v diskuzích. Potom jsem pokračovala a tady přišel kámen úrazu, mé výtky k téhle knize: vadí mi "ich" forma, mám radči "er" formu a u téhle knížky mi některé věci vyloženě vadily, nepočítám-li pravidelně se opakující "skákání" vnitřní bohyně, která mi začala lézt krkem; překlad se ani nedá srovnávat s originálem, když jsem četla negativní reakce na český překlad, brala jsem to s nadsázkou, protože né každý se všem zavděčí, ale souhlasím s ostatními, ten překlad je prostě opravdu slabý oproti originálu a některé výrazy v češtině jsou zkrátka trágédie; K téhle knížce se píše o sexuálních praktikách zakládající se na dominanci a submisivitě, ve skutečnosti pro mě byla tahle knížka i po téhle stránce zklamáním, jasně, né každý si na tohle potpí, ale u jiných knížek mě více zaujme i jen první polibek více, než jejich sexuální hrátky, které mě postupem času už vyloženě nudily, a můžu říct o zkušenosti kamarádky, která je opravdu už jenom přeskakovala, takže nebudu asi jedná, u které se dostavilo v tomto ohledu zklamání; co se týče samotného Greye, ano, je to hezký pohledný chlapík s temnou minulostí a "hernou", jak se patří, ale po týdnu známosti (čti sexu a pronásledování, následně přemlouvání), aby ji představil rodině? Nevím, možná mám raději více bad boy kluky, ale vzhledem k jeho dominantní stránce, bych tuhle jeho část schovala na později. V tomhle směru je to pro mě prostě opravdu moc naivní anebo jsem prostě příliš očekávala a následně se zklamala. Co ale musím vyzdvihnout je, že je skvěle čtivá a pro pobavení nebo zkrácení chvilek vhodná. Co se týče mě, váhám, jestli přečíst ty další díly, momentálně je odložím a vrátím se k nim později. Ačkoliv, u světového bestselleru bych očekávala daleko více, než jsem se dočkala.

28.06.2013