Luca91984 Luca91984 komentáře u knih

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Je velmi znát, že knížka pochází z pera stejné autorky, jako je Mengeleho děvče. Čte se skvěle, vše krásně plyne a zapadá do sebe a člověk se tak nenásilně dozví spousty zajímavých faktů z minulosti. Trošku mi vadilo, že u pár pasáží jsem si neuměla srovnat, zda se jedná o autorčinu fikci a nebo zda se děj skutečně odehrál. (Například popis bitky Čurdy v anglické hospodě.)
Jak sama autorka na začátku upozorňuje, samotný vztah Anny a Gabčíka je spíše smyšlený, tak jak si ho sama představuje. Díky tomu ale vzniká čtivý příběh plný historických faktů, který je doplněný dobovými fotografiemi a to dodává tomu všemu obrovský šmrnc. Co mě nadchlo je, že knížka popisuje život obou hlavních postav i před tím, než se potkali. Můžeme se tak víc dozvědět o Gabčíkově životě, jak se dostal do armády, kde bojoval, jak potkal Kubiše, atd.
Celkově jsem opět nadšená (pokud se člověk vůbec může nadchnout takovým tématem) a těším se na další autorčin počin.

10.01.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Mrzi me, ze jsem si knizku vybrala v predvanocni dobe a nemela jsem tak cas cist kazdy den. I tak jsem knizku cetla jednim dechem v kazde volne minute, je velmi dobre napsana. Prestoze se jednotlive deje stridaji, celek je prehledny. Posledni stranky jsem vyslovene hltala a, i kdyz clovek vi, jak to vsechno skonci, stejne jsem fandila osazenstvu kostela. Tahle knizka mi zase jednou navodila pocit hrdosti na to, ze jsem Ceska.
Pribeh hrdinstvi a vlastenectvi, ktery proste musi znat kazdy.

27.12.2019 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Tahle knizka je napsana tak, ze se nemuzete odtrhnou. Doslova vas vtahne do deje, jste tam a ten osud zijete. Kdyby slo o jakykoliv jiny pribeh, tak si ho uzijete, udelate si pohodli a vychutnate si tu neskutecnou ctivost... Ja jsem ji precetla za dva dny. Ne kvuli tomu, ze jsem se tesila na dalsi a dalsi radky. Nemohla jsem se odtrhnout, ale duvod byl, ze jsem tomu mohla jen tezce uverit a tak nejak jsem to chtela Viole a ostatnim rychle ukoncit. Nekolikrat jsem musela prestat cist, jit se projit, vydychat se a az pak pokracovat. Presto by si tuhle knizku mel precist kazdy. Ta brutalita a bezcitnost, zlo, fanatismus a krutost, to by se nemelo zapomenout. Nikdy... Budete brecet, pujde vam mraz po zadech a ucitite zvlastni bezmoc nad tim, jak je mozne, ze na svete existuje tak silna nenavist a k jakym zvracenostem muze vest. Ale zaprete se a prectete si tenhle pribeh. Pro me je to za poslednich par let TOP knizka.

01.12.2019 5 z 5

Život, na který metr nestačí Život, na který metr nestačí Karolina Mikšíková

Prijemny humor, ktery mi vyslovene sedi. Bylo pak kapitol, kdy jsem se smala nahlas. Hodne jsou v knizce popisovane momenty, trapasy, ktere clovek spis musi videt, aby se opravdu pobavil. Autorka nicmene umi situace detailne a kvetnate popsat, takze kazdy, kdo je spravne zlomyslny, si prijde na sve. :) Knizka je tenoucka, vyda na jeden prijemny zimni vecer.

08.12.2019 4 z 5

Žer ty stranou! Žer ty stranou! Adam Lešikar

Velmi originální autorův humor ukazuje, jak krásný a ohebný je český jazyk. Knížka je plná obrázků, takže se jedná o velmi rychlou jednohubku. I tak se vyplatí ji mít v knihovně, dá se jí totiž listovat znovu a znovu a pokaždé se nechat pobavit. Za sebe rozhodně doporučuji jak pro načerpání dobré nálady, tak pro zahnání různých splínů. Skvělé jsou také publikace "Ježkovy voči!" a nová "Zaměstnanec měsíce".

31.12.2019 5 z 5