los los komentáře u knih

Povídky o ženách Povídky o ženách Guy de Maupassant

autor dokáže vystihnout nuance vnitřních pohnutek, pocitů a pudů, až mne mrazí

14.10.2018 4 z 5

Sezóna v pekle / Iluminace Sezóna v pekle / Iluminace Arthur Rimbaud

Přišels z dávna, odejdeš do všech stran.

14.10.2018 4 z 5

Zápisky uklízečky Maud Zápisky uklízečky Maud Marian Palla

zpočátku jsem se bavil...
hodně specifický autor, který přiláká jen a pouze specifického čtenáře

14.10.2018 3 z 5

Magická Praha Magická Praha Angelo Maria Ripellino

esejistický pohled italského slavisty na "literární" město tří národů (českého, německého a židovského) a jejich společný přínos kultuře evropské

14.10.2018 5 z 5

Čtyři příběhy o daleké pouti Čtyři příběhy o daleké pouti Pär Lagerkvist

Když člověk bydlí na ulici, kudy pořád tahají své kříže, jak si pak má všimnout, že jednoho krásného dne je jeden z nich boží syn. … A ty si myslíš, že takový osud potkal jenom tebe, že jen ty jsi trpěl, že jen tebe ukřižovali. … Ano, celé lidstvo visí na kříži jako ty, sám člověk visí na kříži a ty jsi jenom ten, ke kterému vzhlížejí, …když člověk myslí na bolest, utrpení a nespravedlnost, myslí na tebe. Jako by neexistovala jiná bolest než tvoje, jako by neexistovala jiná nespravedlnost než ta, kterou se provinili vůči tobě.

14.10.2018 5 z 5

Už měkoně vyvádějí Už měkoně vyvádějí Dagmar Urbánková

nu, když s partou sedneme v pátek k pivu, tak v pondělí může taková knížka vyjít, ale jo, v něčem jsem se poznal

11.10.2018 2 z 5

Posedlí Posedlí Witold Gombrowicz

motivy gotického románu začal autor zapracovávat do děje klasicky, ale tak od poloviny se vyprávění podivně zvrtne a závěr je tak trochu trapný - dovysvětlování, komentování, tak nějak trapně literární, aby se dobře načatý, ale pak zbabraný příběh nějak (rozuměj jakkoli, ale hlavně rychle) uzavřel

27.09.2018 2 z 5

Noví lidé Noví lidé Knud Rasmussen

s chutí jsem se začetl a dozvěděl se spoustu nových informací o společnosti Inuitů, velmi zajímavá kultura

06.09.2018 4 z 5

Antická jména, jak je číst a skloňovat Antická jména, jak je číst a skloňovat Jiřina Hůrková-Novotná

praktická příručka, ale katastrofální redakce (mraky chyb, dokonce i chybné abecední řazení)

kdy už konečně bude odborníky vypracována norma pro zápis délky v antických propriích?

01.09.2018 3 z 5

Cikáni Cikáni Karel Hynek Mácha

...i když, co se autorství týká...?!

28.08.2018 3 z 5

Listy ze světa stínů Listy ze světa stínů Vavřinec Szeghalmi

pěkná literární mystifikace, poutavý příběh

dobrý překlad, který napodobuje jazyk 1. poloviny 19. století, i když těch postpozic je trochu moc atd., pořád nepůsobí jako karikatura

závěr mne trochu zklamal, ale i tak se vyrovná Poeovi nebo Lovecraftovi

28.08.2018 3 z 5

Manekýni Manekýni Pavel Hénik

čas od času zkusím namátkou nějakou novou českou prózu - a bohužel jsem z 99 % zklamaný
pokud toho není schopen sám autor, měl by zapracovat redaktor a všechen balast kriticky proškrtat
PROČ proboha to neustálé opakování rádoby vtipných, rádoby originálních, ale stále týchž přirovnání?
naprosto nevěrohodná zápletka a naivní rozuzlení i závěr
čekal jsem, že si přečtu příběh, třebas nadsazený a jednoduchý, o českých fashion firmičkách a vztazích lidí v nich, které prostředí nutně pokřivuje a proměňuje jejich hodnotový žebříček, ale dostalo se mi pitomé vztahové telenovely
mám divný dojem, že současní čeští spisovatelé nedokáží psát o ničem jiném než o nezávazném šoustání, ach jo

24.08.2018 odpad!

Lelio Lelio Josef Čapek

Josefa považuji za lepšího spisovatele než Karla - a tato knížka je toho dokladem

24.08.2018 5 z 5

Syn cirkusu Syn cirkusu John Irving

zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetl, ale pak se jednotlivé linie vyprávění do sebe začaly skládat (tím typicky irvingovským způsobem) a opět jsem si užil už očekávané variace na témata jako LGBTN, postižení, bizarní zranění, jinakost, odchylnost na všechny způsoby... samozřejmě nechybí mírně pasivní, senzitivní protagonista

22.08.2018 3 z 5

Klenba chleba Klenba chleba Milena Fucimanová

svědomí jako klenba chleba
perou se vůbec prapory?
kdo nás jednou viděl na kolenou, už není náš přítel

17.08.2018 1 z 5

Nesnáze s hraběnkou v nesnázích Nesnáze s hraběnkou v nesnázích Lyon Sprague de Camp

výborná oddechovka

16.08.2018 4 z 5

Nože a růže aneb topless party Nože a růže aneb topless party Miloš Urban

jeden z mála Urbanů, který mne vážně nebavil

13.08.2018 1 z 5

New Headway - Intermediate Student New Headway - Intermediate Student John Soars

strašná

11.08.2018 1 z 5