lisak11 lisak11 komentáře u knih

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Dalo by se vyjmenovat mnoho negativ, ale dají se shrnout krátce.

Show, don’t tell!

06.09.2021 1 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Mám pocit, že jsem četl jinou knihu.

Smutné je, že mě to nudilo hlavně v těch aspektech, kde mě to mělo podle čtenářských ohlasů vystřelit do nebes. Jako detektivka to nefunguje, k odhalení pachatele dojde tak trapným způsobem, že jsem musel v půlce řádku přestat číst a knihu navždy odložit.

MK ukazuje dlouhodobě, že jazyk není její silná stránka. Styl nudný, popisný a v kombinaci s plochými postavami mě každá další událost či odhalení vůbec nezajímalo.
Je hezké, jak se klade důraz na to, že MK je oproti “severských slátaninám” uvěřitelná. Souhlasím. Ale to samo o sobě nestačí. Za mě kniha postrádá jakoukoli jiskru, pikantnost ať už v originálním stylu nebo v práci s postavami. MK se tady bohužel minula úplně se vším, jak s detektivkou, tak s literaturou. Autorce podle jejích slov jde více o mezilidské vztahy, než o detektivní zápletku a vyšetřování (“vražda mě nezajímá, nejradši bych ji odbyla jednou větou”). Zní to vznešeně, jenže autor pak zároveň musí mít schopnosti zvládnout román. Klevisová tak nutně musí snést srovnání s autorem podobné intence, Michalem Sýkorou, a v tom srovnání bohužel MK vyznívá jako autorka brakové četby.

21.01.2022 1 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Super věc.

06.09.2021 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Skvělá příručka pro nás, co začínáme psát.

06.09.2021 5 z 5