lenyvole lenyvole komentáře u knih

Místnost Místnost Jonas Karlsson

Upřímně řečeno, Björn mě hrozně vytáčel. Na chvíli mi ho možná bylo líto, ale vzápětí mě svojí sebestředností opět utvrdil v tom, že je to kretén - a musela jsem se té absurditě smát. Knížka je ale natolik čtivá, že jsem ji zhltla raz dva. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byl příběh jednou tak dlouhý.

22.02.2019 4 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Silně napsaná kniha o události, která je stále tabu - zkuste si něco najít na internetu, s pravdivými informacemi moc nepochodíte. Často se mluví hlavně o zlé Severní Koreji a nikdo netuší, jaké hrůzy se děly na jihu. Musela jsem si mezi čtením dělat přestávky. Možná jsem cíťa, ale několik slz mi v metru ukáplo a začínaly se mi zdát šílený sny. Nespravedlnost, smrt, krutost a bezmoc se tu mísí v kontrastu s láskou, něhou, přátelstvím a odvahou. Rozhodně doporučuji přečíst. Člověku to svým způsobem otevře oči..

"Kwangdžu může být cokoli, co je vyloučené a osamocené, pošlapané mocenskou zvůlí, bezdůvodně odsouzené k totálnímu zničení."

29.10.2018 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Baví mě na komentářích pozorovat, jak máme každý hranici perverznosti jinde. Zastánce pevných morálních zásad kniha nejspíš nenadchne, ale faktem je, že se jedná o čtivé dílko a ačkoliv je kniha krátká, bude Vámi nějakou tu chvíli ještě rezonovat. Rozhodně bych neřekla, že hlavní myšlenkou je jen incest - kniha toho nabízí mnohem víc a kdo chce, ten si tam svoje najde.

+ za doslov od Dareka Šmída - "Přivítejte svého vnitřního úchyla a mějte ho rádi."

23.03.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nadčasová kniha, kterou bych zařadila mezi "povinné klasiky". Stále aktuální téma - neberte za pravdu automaticky to, co Vám nutí vláda/média/okolí; nebojte se myslet a mít na věci vlastní názor. Mít vlastní názor ale neznamená prát se za něj hlava nehlava, a odsuzovat názory ostatních.

Kniha se mi četla velmi dobře, ale některé pasáže jsem přeskočila, protože mi přišly příliš natahované. Film jsem neviděla, tak nemohu srovnat.

11.09.2017 4 z 5